Co jest ważne przy wyborze suchej karmy dla kota?

zdrowa dieta z suchą karmą dla kotów

Wybierając karmę dla kota czytamy przede wszystkim etykietę produktu, a nie kierujemy się atrakcyjnością opakowania, czy marką firmy. To nie specjaliści od marketingu mają kierować naszymi wyborami, ale dietetycy, czyli specjaliści od prawidłowego żywienia. Przepisy prawa zobowiązują producentów karm dla zwierząt do informowania na opakowaniu produktu o ich składzie surowcowym. Klient ma prawo wiedzieć, jaki produkt kupuje i czy będzie on odpowiedni dla jego pupila i taką informację znajdzie na etykiecie karmy. 

Z jakich części składa informacja na etykiecie suchej karmy dla kota?

Etykieta pojawiająca się na każdym produkcie, powinna przekazywać rzetelną i prawdziwą informację o nim i to ona powinna decydować o wyborze karmy. Składa się  z trzech elementów, takich jak: składniki karmy, składniki analityczne oraz dodatki. Pierwszy element informuje klienta o składnikach wykorzystanych w procesie produkcji karmy, czyli o rodzaju mięsa, warzywach, czy innych tworzących jej skład. Kolejnym elementem są składniki analityczne, zawierające informację o udziale procentowym białek, składników nieorganicznych, tłuszczy, a w karmach mokrych o zawartości wody, czyli wilgotności pożywienia.

najlepsza sucha karma dla kota

Kolejnym elementem etykiety na produkcie są dodatki w postaci witamin, substancji poprawiających konsystencję karmy i jej świeżość oraz wszystkie elementy prozdrowotne. Według przepisów prawa informacje na etykiecie powinny pojawiać się według procentowej zawartości poszczególnych składników, czyli od tych których użyto najwięcej, do tych o najmniejszej zawartości w karmie. Należy zwrócić uwagę na niewiele mówiące sformułowanie używane często na etykietach: „składniki pochodzenia zwierzęcego”. Trudno po jej przeczytaniu  określić, jakie mięso zostało wykorzystane w procesie produkcji karmy. Jeśli taka zbitka słów pojawi się na produkcie, to raczej należy go unikać.

Jakie składniki powinna zawierać dobra sucha karma dla kota?

Kot jest mięsożercą, dlatego karma sucha powinna zawierać jak największe ilości białka dobrej jakości. Nie powinno w niej być dużych ilości węglowodanów. Natomiast zbóż należy w ogóle unikać, ponieważ żołądek kota nie potrafi trawić nadmiernej ich ilości. Należy zwrócić uwagę, aby białko pochodziło z wysokogatunkowego mięsa. Podroby albo składniki pochodzenia zwierzęcego nie są dobrym jego źródłem dla żadnego mięsożercy, a tym bardziej dla kota, który jest przede wszystkim łowcą.

witaminy w suchej karmie dla kota

Niezwykle istotną sprawą jest zawartość węglowodanów w karmie, ponieważ ich nadmiar może powodować otyłość czworonoga, szczególnie tego, który przebywa nieustannie w domu, nie jest kotem wychodzącym. Poza tym wyższa zawartość białka w pożywieniu powoduje, że zwierzę zdecydowanie mniej jej zjada, gdyż jest bardziej energetyczna niż ta, zawierająca większe ilości węglowodanów. Pożądanymi dodatkami w kocim pożywieniu są mikroelementy, witaminy oraz składniki poprawiające przyswajalność makroskładników. Niezbędnymi dodatkami są nienasycone kwasy tłuszczowe Omega – 3 i Omega – 6, zapewniające prawidłową pracę serca, skład krwi, transport płynów ustrojowych. W suchej karmie powinna znaleźć się tauryna, której brak w organizmie kota może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych, takich jak: kardiomiopatia, niepłodność, problemy z oczami.

Sucha karma dla kota – jak dobrać najlepszą?

Najlepsza sucha karma dla kota posiada w swoim składzie przynajmniej 50% mięsa. Inne nie powinny w ogóle interesować opiekunów tych zwierząt. Wśród składników suchej karmy pożądane są witaminy przede wszystkim z grupy B, a także A, E D. Spośród minerałów do istotnych dla jego diety elementów należy wapń, w odpowiednim stosunku, ponieważ jego nadmiar może spowodować problemy z nerkami i w ogóle układem moczowym. W składzie karmy powinno znajdować się jak najmniej węglowodanów, najkorzystniej poniżej 15%. Dobrym miejscem na kupno karmy dla kota są internetowe sklepy zoologiczne ze względu na duży wybór tego rodzaju produktów, dokładny opis każdego z nich i wygodę zakupu. 

Wybierając suchą karmę dla kota, należy przede wszystkim zapoznać się z etykietą produktu i wybrać taki, który będzie zawierał wszystkie niezbędne dla niego składniki odżywcze.