Zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych

Przed kontaktem z soczewkami trzeba zawsze myć dokładnie ręce środkami łagodnymi. Zawsze trzeba zakładać i zdejmować taką samą soczewkę, by nie doszło do pomylenia.

Zakładanie

Zanim założymy soczewki trzeba przepłukać ją w specjalnie przygotowanym płynie do soczewek. Nie trzeba tego robić, jeśli mamy soczewki jednodniowe. Należy położyć soczewkę na czubku palca wskazującego prawej dłoni, jeśli jesteśmy praworęczni i odpowiednio lewej, jeśli jesteśmy leworęczni. Upewnić się należy, że soczewka jest odwrócona na właściwą stronę. Przy zakładaniu patrzymy na wprost. Dolną powiekę pociągamy w dół środkowym palcem tej samej dłoni. Górną powiekę ciągniemy w górę palcem wskazującym drugiej ręki i patrzymy w górę. Delikatnie przykładamy soczewkę na

białkówki oka i wycofujemy palec a następnie opuszczamy powiekę. Na chwilę zamykamy oczy. Można oczekiwać, że soczewka sama się wyśrodkuje na oku, wystarczy kilka razy mrugać. Jeśli czujemy dyskomfort należy wyjąć soczewkę i zobaczyć czy nie będzie ona uszkodzona. Jeśli jest uszkodzona trzeba ją wyrzucić. Jeśli nie będzie można większą ilością płynu przepłukać i założyć na nowo.

Zdejmowanie

Tuż przed zdjęciem można użyć specjalnych kropel nawilżających do soczewek kontaktowych. Jedna albo dwie krople zaaplikowane do każdego oka nawilżą soczewki i ułatwią ich zdjęcie. Popatrzmy w górę i środkowym palcem dłoni dominującej pociągamy w dół powiekę. Umieszczamy palec wskazujący na dolnej krawędzi soczewki, następnie zsuń soczewkę w kierunku dolnej białkówki oka. Ściskamy delikatnie soczewkę palcem wskazującym i kciukiem i przez delikatny ruch wyciągamy ją z oka. Te same czynności wykonujemy również dla drugiego oka. Jeśli brzegi soczewki się skleiły nanosimy na soczewkę kilka krople płynu i delikatnie pocieramy tak by krawędzie się rozkleiły. Zawsze z soczewkami trzeba się delikatnie obchodzić.

Pielęgnacja i przechowywanie soczewek kontaktowych

Prawidłowa pielęgnacja soczewek kontaktowych to istotny element dla zdrowia oczu oraz komfortu ich noszenia. Stosuje się do opisanych zasad, skonsultuj się także w tej sprawie ze swoim specjalistą.

Przygotowanie soczewek

Myjemy dokładnie ręce i następnie je osuszamy. Tuż przed zdjęciem soczewek można używać specjalnych kropel nawilżających do soczewek kontaktowych. Jednak albo dwie krople do oka będzie decydować do jej nawilżenia i ułatwią ich zdjęcie. Zanim zdejmiemy soczewki będzie można przepłukać ją dokładnie płynem wielofunkcyjnym do pielęgnacji soczewki. Soczewki zdejmujemy zgodnie z zasadami zdejmowania soczewek z oka. W pierwszej kolejności zdejmujemy i zakładamy soczewki z tego samego oka, by w ten sposób uniknąć pomylenia soczewki dla prawego i lewego oka.

Czyszczenie

Jeśli używamy soczewek jednodniowych ich czyszczenie nie będzie konieczne, po prostu soczewki się wyrzuca. Jeśli wykorzystujemy soczewki dzienne wieczorem należy je usunąć z oka i oczyścić płynem wielofunkcyjnym do soczewek następnie przechowujemy je w specjalnym pojemniku. Przechowywanie soczewek będzie trzeba realizować w specjalnych pojemnikach, które będą w całości wypełnione płynem, tak by soczewka była zanurzona w całości.