Rodzaje depresji, ich przyczyny i leczenie

depresja

Depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń natury psychicznej i wbrew powszechnemu bagatelizowaniu depresji przez społeczeństwo, nie jest ona jedynie stanem złego samopoczucia i gorszego nastroju. O ile objawy depresji mogą być różne w zależności od pacjenta i jego indywidualnych problemów, samą depresję należy traktować jako stan chorobowy wymagający leczenia i pomocy specjalisty. Jak rozróżnić rodzaje depresji, jakie są ich przyczyny i jak leczyć depresję?

Rodzaje depresji i ich objawy

Ze względu na przyczyny, psychiatrzy wyróżniają dwa podstawowe rodzaje depresji: depresję endogenną, wynikającą z zaburzeń biologicznych, oraz depresję egzogenną, związaną ze stresującymi wydarzeniami życiowymi. Obydwa rodzaje można podzielić dalej na bardziej specyficzne przypadki depresji, dopatrując się jej przyczyn w uwarunkowaniach genetycznych, innych chorobach somatycznych, stosowanych lekach i substancjach psychoaktywnych czy wydarzeniach takich jak poród, który choć nie musi być dla kobiety wydarzeniem negatywnym i stresującym często powoduje tzw. depresję poporodową.

kobieta w pracy

Objawy depresji będą zależały w dużej mierze od rodzaju depresji, choć nawet w obrębie jednego rodzaju mogą różnić się w zależności od pacjenta. Najczęściej wśród objawów depresji wyróżnia się problemy ze snem, wahania nastrojów, ogólne przygnębienie, niechęć do wykonywania codziennych czynności i brak zainteresowania zarówno sobą, jak i otoczeniem. Objawy takie powinny zwrócić uwagę otoczenia osoby cierpiącej na depresję, ale do podjęcia skutecznego leczenia warto skupić się także na bardziej specyficznych objawach depresji.

Objawy depresji z podziałem na rodzaje choroby

Jednym z wariantów depresji rozpoznawanych przez psychiatrów jest depresja urojeniowa, najczęściej objawiająca się gwałtownym obniżeniem poczucia własnej wartości z towarzyszącym uczuciem niepewności o przyszłość czy myślami katastroficznymi. Osoby cierpiące na depresję tego typu często zapędzają się myślami do bardzo negatywnych scenariuszy, które z czasem przybierają postać urojeń – osoba cierpiąca na głęboką depresję urojeniową może być przekonana, że jej katastroficzne myśli są tym, co czeka je w przyszłości.

Coraz częściej pojawiającym się rodzajem depresji mającym bardzo charakterystyczne objawy jest depresja lękowa, której znakiem rozpoznawczym jest nerwica, silne uczucie niepokoju oraz nerwowe pobudzenie. Lęki, które same w sobie należą do zaburzeń psychicznych wymagających pomocy ze strony psychiatry mogą doprowadzić do rozwinięcia depresji i w efekcie jeszcze silniejszego poczucia lęku, nie tylko w starciu z bodźcami faktycznie wywołującymi poczucie lęku.

Wśród charakterystycznych objawów depresji często podaje się całkowite wycofanie osoby chorej ze społeczeństwa oraz zaniedbywanie się w nawet najprostszych codziennych czynnościach. W rzeczywistości objawy te są typowe dla tzw. depresji z zahamowaniem lub osłupienia depresyjnego – przypadku, w którym chory nie podejmuje żadnej aktywności, często rezygnuje nawet z jedzenia i sprawia wrażenie zastygnięcia bez chęci jakiegokolwiek działania.

kobieta z depresją

Depresja sezonowa jest wśród wymienionych wariantem z najłagodniejszym przebiegiem, choć i jej nie można całkowicie bagatelizować. Najczęściej związana z nadejściem jesieni i zimy depresja sezonowa wiąże się najczęściej z obniżeniem nastroju, przygnębieniem oraz rozdrażnieniem, a także ogólną niechęcią do wychodzenia poza domową strefę komfortu. Depresja sezonowa zwykle przechodzi po pojawieniu się lepszej pogody, ale gdy jej objawy nie ustają warto skonsultować się ze specjalistą.

Leczenie depresji – jakie kroki warto podjąć?

Pomimo faktu, że każdy od czasu do czasu doświadcza ogólnego przygnębienia, rozdrażnienia czy gorszego nastroju trwającego nawet po kilka dni, depresję należy traktować jako poważne zaburzenie którego leczenie pomoże wyjść choremu z kiepskiej sytuacji psychicznej. Depresja, w przeciwieństwie do gorszego nastroju nie przechodzi ot tak dzięki aktywności fizycznej, dobrej komedii czy przebywaniu wśród znajomych.

Depresja jest chorobą ciężką, przewlekłą i nawracającą, dlatego tak ważne jest by doświadczając jej zrozumieć swój problem i zdecydować się na leczenie depresji.

Depresja może być leczona z użyciem środków farmakologicznych, choć w lekkich przypadkach zdarza się, że wystarczy pomoc psychoterapeuty. Zawsze, niezależnie od przypadku, pierwszym krokiem do walki z depresją powinna być wizyta u doświadczonego psychiatry.