Przesądy dotyczące obrączek ślubnych

obrączki

Wiara w przesądy, mimo że coraz rzadziej spotykana, jest głęboko zakorzeniona w naszej kulturze. Do tych najpopularniejszych zaliczyć możemy nieszczęście związane z rozsypaną solą, siedem lat nieszczęścia po rozbiciu lustra, czy pech po przebiegnięciu nam drogi przez czarnego kota. Przesądy często dotyczą ważnych wydarzeń w naszym życiu – jednym z nich jest niewątpliwie ślub. Jakie są więc przesądy o obrączkach ślubnych?

Przesądy o obrączkach, które przynoszą szczęście

Obrączki ślubne symbolizują przede wszystkim nieskończoną miłość i związek trwający wiecznie, wszystko dzięki zachowaniu kształtu koła, które – jak wiadomo – nie ma początku ani końca. Zwyczaj ich noszenia znany jest już od czasów starożytnych! Nic więc dziwnego, że wokół tej tradycji narosło wiele mitów. Które z nich przyniosą nam szczęście?

  • Obrączki powinien kupić pan młody – uważano, że panna młoda nie powinna mierzyć wcześniej obrączki, dlatego to właśnie na mężczyźnie spoczywał obowiązek ich odpowiedniego dobrania. Co ciekawe, według przesądu obrączka nie może być zbyt ciasna, bo przynosi to chorobliwą zazdrość w małżeństwie, ani zbyt luźna, bo prowadzi to do szybkiego rozpadu związku. Niestety, nie zawsze jest możliwość idealnego dobrania obrączek, często państwo młodzi używają tych odziedziczonych po przodkach, czy to ze względu na sentyment, czy na kwestie finansowe. Można jednak znaleźć tanie obrączki ślubne i dobrać je idealnie, by żaden przesąd nie był nam straszny!
  • Obrączki powinny być zrobione z trwałego materiału – ich zniszczenie zwiastuje wiele niepowodzeń, dlatego warto zadbać o to, by zachowały się w dobrym stanie przez wiele lat! Nienaruszona obrączka zwiastuje bowiem szczęście.
  • Obrączki nie powinny mieć rys i żłobień – coraz częściej decydujemy się na obrączki z grawerem bądź kamieniami – według przesądu, nie jest to dobry pomysł! Każda rysa czy wgłębienie w strukturze obrączki, ma bowiem swoje odzwierciedlenie w małżeństwie!

Przesądy o obrączkach, które przynoszą pecha

Tych złowróżebnych przesądów na temat obrączek, jest niestety znacznie więcej! Jak więc ochronić się przed złym losem?

  • Jeśli obrączka upadnie, musi podnieść ją ksiądz – kiedy w trakcie składania przysięgi jednemu z Was wypadnie obrączka, nie schylajcie się po nią! To ksiądz powinien podnieść obrączkę, co uchroni Was przed ściągnięciem na siebie wielu nieszczęść.
  • Zapominalscy świadkowie – jeśli okaże się, że świadkowie nie wykazali się odpowiedzialnością i zapomnieli o obrączkach, to bardzo zły znak! Takie wydarzenie zwiastuje wiele kłopotów w małżeństwie.
  • Nie przymierzaj obrączek innych osób – takie zachowanie przyciągnąć do Ciebie może staropanieństwo, lub zdradę w małżeństwie.
  • Pęknięta lub zgubiona obrączka – oznacza zdradę lub rozpad związku.
  • Przetapianie obrączek – dla wielu osób przetapianie wiąże się z brakiem szacunku i przynosi pecha w małżeństwie, dla innych jednak ponowne wykorzystanie biżuterii np. najbliższych, jest wspaniałym symbolem i jeśli małżeństwo osób, do których wcześniej należały obrączki, było udane, to para młoda, która ich użyła, również będzie wieść szczęśliwe życie.
  • Pomylenie palca – obrączki nosimy na palcu serdecznym. Według wierzących w przesądy niezwykle ważne jest skupienie podczas ich nakładania, ponieważ pomylenie palca to bardzo zły znak, zwiastujący wiele kryzysów i zdrad w małżeństwie.

obrączki

Czy warto wierzyć w przesądy o obrączkach?

Przesądy nie są poparte naukowo, nie da się w żaden sposób zmierzyć ich sprawdzalności, dlatego nie warto zawracać sobie nimi głowę w dniu tak ważnym jak ślub. Przesądy często działają na naszą podświadomość, dlatego gdy np. zobaczymy czarnego kota przebiegającego nam przez drogę, zaczynamy doszukiwać się w przypadkowych zdarzeniach pecha, a może poprzez rozdrażnienie i stres sami go na siebie ściągamy! Ślub to wyjątkowy dzień, który ma być momentem niezwykle szczęśliwym i wyjątkowym. Nie warto psuć sobie humoru, bo obrączka upadła lub wybraliśmy model z grawerem. O małżeństwo dbamy my sami i żaden przesąd nie jest w stanie na nie wpłynąć, a tym bardziej zmusić drugą osobę do zdrady czy odejścia. Jeśli jednak jesteś osobą przesądną i lubisz dmuchać na zimne, pamiętaj tylko o zachowaniu dystansu i trzeźwego myślenia, aby żadne wierzenia nie zepsuły Twojego wyjątkowego dnia!