Naturalne kosmetyki bez konserwantów

kosmetyki organiczne sklep

Jeszcze do niedawna kosmetyki ekologiczne stanowiły niszową gamę produktów dla osób, które z pewnych powodów, takich jak alergie, nie mogły stosować „normalnych” drogeryjnych produktów.

Uważano wtedy, iż kosmetyki naturalne, choć w zamyśle lepsze, nie są warte szerszej uwagi. Na szczęście trend ten szybko uległ zmianie – dziś coraz więcej drogerii i marketów zajmujących się dystrybucją kosmetyków pielęgnacyjnych i kolorowych posiada w swojej ofercie opakowania oznaczone napisem „bio” i „eko”.

Niestety, moda na naturalne pochodzenie kosmetyków sprawiła, że etykiety takie są często zabiegiem marketingowym, a zawartość samego produktu znacznie odbiega od zapewnień producenta. Jak rozpoznać prawdziwą jakość preparatu? Czym charakteryzują się naturalne kosmetyki bez konserwantów i dlaczego warto je stosować?

Naturalne kosmetyki do pielęgnacji twarzy

Parabeny to konserwanty, które wielu naukowców klasyfikuje jako potencjalnie rakotwórcze. Badania wykazały, że zaburzają one gospodarkę hormonalną zwierząt. Można podejrzewać, iż w przypadku organizmu ludzkiego działają one podobnie. Udowodniono też, że parabeny są częstą przyczyną uczuleń i podrażnień skórnych.

żel pod prysznic naturalny

Naturalne kosmetyki do pielęgnacji twarzy cieszą się dziś szczególną popularnością.

Niestety, wiele kosmetyków nadaj składa się w dużej mierze z tych niebezpiecznych konserwantów, a slogan „bez parabenów” pojawiający się na coraz większej ilości etykiet może okazać się przykrywką dla stosowania innych, równie szkodliwych substancji.

Oczywistym jest, że prawdziwe kosmetyki ekologiczne nie będą ich zawierać – składniki utrwalające używane do ich produkcji muszą posiadać certyfikaty ECOCERT lub NOP. To pierwszy identyfikator, na jaki musisz zwrócić uwagę poszukując kosmetyków naturalnych.

Silikony to kolejna grupa, na której punkcie zwariował świat pseudoekologii (choć oczywiście w prawdziwych kosmetykach bez konserwantów ich obecność jest również niedopuszczalna). To, że świat pielęgnacyjny wykorzystuje silikony tak powszechnie nie dziwi – działają one wygładzająco i nabłyszczająco, co stanowi efekt niezwykle pożądany w pielęgnacji włosów czy skóry.

Ich skuteczność jest jednak pozorna, gdyż w rzeczywistości są one zwyczajnymi zapychaczami porów, blokując skórze i włosom możliwość swobodnego oddychania i absorbowania minerałów. Co więcej, silikony mogą być nierozpuszczalne w wodzie, co powoduje ich pozostawanie na skórze i włosach nawet po myciu.

Ekologiczne kosmetyki do makijażu

W składzie kosmetyków noszących miano ekologicznych nie mogą znaleźć się żadne konserwanty. Bez zbędnej chemii i substancji zabronionych przez ośrodki certyfikacji w produktach, marka jest na dobrej drodze do prawdziwie ekologicznej etykiety. Naturalne powinno być jednak nie tylko wnętrze produktów – składniki powinny pochodzić w co najmniej 10 procentach z upraw ekologicznych, opakowania podlegać degradacji, a produkcja nie powinna narażać ekosystemu Ziemi.

kosmetyki naturalne na prezent

To trudne do wykonania zwłaszcza w przypadku kosmetyków kolorowych. Jak pokazuje jednak coraz więcej marek, jest to możliwe. Naturalne kosmetyki bez konserwantów to ratunek zarówno dla jednostek, jak i całej planety.

Alergie, uczulenia, wysypki – chyba nikt nie marzy, by zmagać się z nimi przez całe życie. Wykluczenie konserwantów, silikonów, SLS-ów i innych szkodliwych substancji zabronionych przez jednostki zajmujące się certyfikowaniem wyrobów organicznych jest drogą, dzięki której Twoja skóra, włosy i cały organizm staną się zdrowsze. Dbanie o skórę we właściwy, nieszkodliwy sposób to jednak zysk nie tylko dla Ciebie, ale i całego otoczenia.

Zapomnij o przykrych wysypkach i uczulenie na trudne do zidentyfikowania w długiej liście składników substancje. Gdy raz przejdziesz na stronę prawdziwie naturalnych kosmetyków, nigdy nie zechcesz wrócić do drogeryjnych wynalazków.