Krzesło toaletowe czy wózek toaletowy – co wybrać?

Krzesła toaletowe używane

Zarówno krzesełka, jak i wózki toaletowe są dla seniorów i osób niepełnosprawnych jednym z najbardziej niezbędnych, praktycznych i wygodnych sprzętów wyposażenia domowego ułatwiających załatwianie potrzeb fizjologicznych nawet przy poważnych problemach ruchowych. Dzięki zastosowanemu pod siedziskiem pojemnikowi sanitarnemu możliwe jest swobodne korzystanie z toalety bez potrzeby oddalania się od łóżka czy samodzielnego poruszania się po łazience, a z uwagi na stabilną konstrukcję i wygodne siedzisko krzesełka i wózki toaletowe nie sprawiają problemów z korzystaniem z toalety także dla osób po operacjach stawu biodrowego czy różnego rodzaju urazach uniemożliwiających zajmowanie komfortowej pozycji siedzącej. Który z modeli krzesełka warto jednak wybrać i kiedy zdecydować się na wózek toaletowy?

Krzesło czy wózek toaletowy – wady i zalety

Bez względu na to, czy wybierzesz tradycyjne krzesło toaletowe, model toaletowo-prysznicowy czy wózek toaletowy z kółkami ułatwiającymi poruszanie się po mieszkaniu i łazience, korzystanie z nich z pewnością ułatwi załatwianie codziennych potrzeb fizjologicznych osobie niepełnosprawnej, ograniczonej ruchowo czy starszej. Pacjenci po różnego rodzaju urazach, operacjach czy niemogące oddalać się od łóżka mają zwykle znaczne problemy w kwestiach załatwiania potrzeb fizycznych – alternatywą dla wyjścia do toalety lub skorzystania z krzesełka toaletowego będą jedynie pampersy, a ich noszenie i przebieranie jest trudne zarówno dla osoby chorej, jak i jej opiekuna. Jakie zalety mają więc krzesełka i wózki toaletowe?

Krzesło toaletowe

Krzesła toaletowe dostępne są w kilku różnych wariantach projektowanych z myślą o różnych potrzebach osób niepełnosprawnych i z ograniczeniami ruchowymi. Do wyboru pacjentów pojawiają się m.in. proste, składane krzesełka toaletowe, krzesła toaletowe tapicerowane zapewniające większą wygodę podczas siedzenia i korzystania z toalety, a także krzesła z dodatkową pokrywą, dzięki której zakrycie pojemnika po załatwieniu czynności fizjologicznych jest łatwiejsze i pozwala na korzystanie z krzesła w ciągu dnia tak, jak z normalnego krzesła domowego.

Wśród zalet zdecydowanie należy wymienić tu lekką, ale wygodną konstrukcję oraz dostępną w wielu przypadkach opcję składania krzesła, co pozwala na jego łatwe przechowywanie poza widokiem. Duża zaletą jest także stosowana tapicerka – miękkie siedzisko jest wygodne, idealne dla osób po zabiegach, wrażliwych na ucisk podczas siedzenia, a przy tym łatwe w utrzymaniu wysokiego poziomu higieny. Podstawową wadą w porównaniu do wózków toaletowych będzie problem z przenoszeniem krzesełka – jeśli osoba niepełnosprawna miałaby korzystać z niego w różnych częściach domu, optymalne byłoby posiadanie kilku krzeseł toaletowych, tak by nie musiała w razie potrzeby samodzielnie go dźwigać.

Wózek toaletowy

Konstrukcja wózka toaletowego przypomina konstrukcję prostego wózka inwalidzkiego – łączy w sobie pełną funkcjonalność krzesła toaletowego z możliwością przemieszczania się na nim pomiędzy różnymi pomieszczeniami domu oraz w łazience bez konieczności podnoszenia się i zmiany pozycji.

Wózki toaletowe sprawdzą się zarówno dla osób samodzielnych po operacjach, urazach czy osób niepełnosprawnych, jak i pacjentów wymagających szczególnej pomocy.

Zależnie od konstrukcji wózka toaletowego istnieje możliwość zmian pozycji z siedzącej na leżącą, tak by możliwe było korzystanie z niego także pod prysznicem czy dla osób z poważnym porażeniem wszystkich kończyn lub po urazach kręgosłupa. Wózki toaletowe pozwalają oczywiście na swobodne mocowanie i zdejmowanie pojemnika sanitarnego, a dzięki odpowiedniej wysokości także najeżdżanie na toaletę i korzystanie z niej bez konieczności przesiadania się z krzesełka.

Krzesła toaletowe używane

Zakup sprzętów medycznych często okazuje się bardzo kosztowny. Pamiętaj, że możesz zdecydować się na zakup wózka lub krzesła toaletowego używanego, a wybierając produkty od polecanych firm będziesz miał pewność, że trafia do Ciebie produkt dobrej jakości.

Kiedy warto wybrać wózek, a kiedy krzesło toaletowe?

Krzesło toaletowe to konstrukcja lżejsza, uproszczona, spełniająca swoje dedykowane funkcje, ale jednocześnie częściowo ograniczona. Jej stosowanie będzie wygodne przede wszystkim u pacjentów, którzy nie będą mieli możliwości odejścia od łóżka a także tych, którzy wymagają krzesełka na wypadek potrzeby skorzystania z toalety samodzielnie, pod nieobecność opiekuna, bez ryzykowania upadkiem czy konieczności poruszania się po mieszkaniu. Wózki toaletowe będą wygodniejszą opcją, gdy poza potrzebami toaletowymi pacjent będzie wykorzystywał je do korzystania z łazienki i prysznica lub, przy możliwości poruszania się po domu, będzie preferował korzystanie z jednego krzesła niż rozmieszczanie po jednym w każdym pomieszczeniu.