Kręcz szyi u niemowlaka – 3 objawy

Kręcz szyi wydaje się być niepozorną wadą. Zaniedbanie jego leczenia może wiązać się jednak z wieloma przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi dla dziecka. Z tego artykułu dowiesz się, jak powstaje kręcz szyi, po czym można go rozpoznać i wreszcie jak leczy się tę wadę u najmłodszych pacjentów.

Czym jest kręcz szyi u niemowląt?

Kręcz szyi to wada budowy mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego, która może rozwinąć jeszcze w łonie matki lub podczas porodu. Nie powoduje u dziecka żadnych dolegliwości bólowych, ale nieleczona może prowadzić do deformacji kostnych w obrębie czaszki i kręgosłupa.

Po czym rozpoznać kręcz szyi u niemowlaka? 3 najważniejsze objawy

Jeśli zaniepokoiłeś się, że problem kręczu szyi może dotyczyć Twojego dziecka, z pewnością spotkałeś się już z informacją, że dzieci z tą wadą notorycznie układają główkę w tę samą stronę. Jak stwierdzić, czy niepokojący sygnał jest zwiastunem poważnego problemu a nie tylko fizjologicznym zjawiskiem preferowania jednej ze stron? Przy kręczu szyi u niemowląt możemy zaobserwować następujące objawy:

Charakterystyczne ułożenie głowy i ciała

W przypadku kręczu szyi układanie główki zawsze w tę samą stronę wynika z jednostronnego skrócenia mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego. Dziecko zmuszone jest obracać głowę w stronę przeciwną do skrócenia ze wzrokiem skierowanym w górę. Wydaje się być niezainteresowane jedną ze stron swojego ciała a rączka po tej stronie jest mniej aktywna.

Spłaszczenie główki i utrata włosków

Ciało niemowlaka jest niezwykle plastyczne. Stały nacisk, jakie wywiera podłoże na jedną ze stron główki powoduje, że czaszka dziecka staje się w tym miejscu lekko spłaszczona. Występuje przerzedzenie włosków po stronie, w którą dziecko patrzy.

Asymetria twarzy

Po kilku tygodniach u dziecka zaczną być widoczne asymetrie w budowie twarzy i ułożeniu uszu. W związku ze stałym kierowaniem wzroku w tę samą stronę, jedno oko powiększy się.

Jak rodzic powinien zareagować na stronę preferowaną?

Zdarza się, że dzieci niemające kręczu szyi wciąż preferują zwracanie główki w jedną stronę. Takie przypadki nie wymagają terapii. Wystarczy, że rodzic będzie miał świadomość preferencji swojego dziecka i zachęcał je do zmiany pozycji szyi. Wnikliwa obserwacja malucha pozwoli szybko wychwycić wszelkie poważniejsze nieprawidłowości.

Skąd wynikają daleko idące konsekwencje kręczu szyi?

Ludzki układ kostny i mięśniowy działa niczym połączone ze sobą naczynia. Jedna wada pociąga za sobą kolejną, ponieważ okoliczne mięśnie i stawy muszą dopasować się do nieprawidłowo zbudowanej struktury. Zasada ta szczególnie silnie dotyczy maleńkich dzieci, których organizmy dopiero zaczynają się kształtować. Ograniczenia w ruchach główką wpływają na ich nawyki dotyczące poruszania pozostałymi częściami ciała.

Nieleczony kręcz szyi niczym pierwszy klocek domina wpłynie na powstanie kolejnych problemów zdrowotnych. Z biegiem miesięcy i osiąganiem przez dziecko kolejnych kamieni milowych może pojawić się nieprawidłowe ustawienie miednicy i bioder, początki skoliozy a nawet wady stóp.

Jak przebiega leczenie kręczu szyi?

Leczenie kręczu szyi u niemowląt ma przede wszystkim postać zachowawczą. Z reguły opiera się na ćwiczeniach opracowanych przez fizjoterapeutę specjalizującego się w pracy z najmłodszymi dziećmi. Za szczególnie skuteczne uważa się metodę Vojty oraz terapię NDT Bobath. Warto mieć świadomość, że w przypadku niemowląt ćwiczenia mają postać zabawy, motywowania dziećka do wykonania określonych ruchów przy użyciu interesujących przedmiotów, grzechotek lub maskotek.

Najważniejszą osobą w rehabilitacji kręczu szyjnego u niemowląt jest rodzic. To właśnie jemu fizjoterapeuta przedstawi zasady prawidłowej pielęgnacji dziecka, czyli dobre praktyki dotyczące takich czynności jak przewijanie, układanie do snu czy noszenie na rękach. To również rodzic będzie miał okazję, by ćwiczyć ze swoim maleństwem zaniedbaną stronę ciała. Regularna praca pozwoli na szybkie dostrzeżenie efektów.

Chciałabyś upewnić się, że rozwój ruchowy Twojego maluszka przebiega prawidłowo? Nie wiesz, gdzie odbywa się jakościowa i nowoczesna rehabilitacja dzieci w Trójmieście? Doświadczonych i empatycznych fachowców spotkasz w gdańskim centrum rehabilitacyjnym Spine. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Centrum Spine pod linkiem: https://centrumspine.pl/oferta.