Jak często wykonywać USG w ciąży

ciąża

Badanie USG podczas ciąży to konieczność, jeśli zależy nam na kontrolowaniu jej prawidłowego przebiegu. Jak często należy wykonywać USG, będąc w ciąży? Jakie informacje nam ono dostarcza? Jak często należy wykonywać to badanie? 

Dlaczego wykonujemy badanie USG w ciąży?

Badanie USG jest niezbędne, aby wykluczyć wady rozwojowe dziecka i ustalić, czy płód rozwija się w prawidłowy sposób. W razie wykrycia nieprawidłowości otrzymujesz skierowanie do odpowiedniego ośrodka na dokładniejszą diagnostykę, która pozwoli ocenić, czy kontynuowanie ciąży jest bezpieczne dla życia i zdrowia.

Czy USG może być niebezpieczne dla matki lub płodu? Nie ma na to żadnych dowodów, dlatego też zalecamy przestrzeganie zaleceń lekarza. 

Jak często poddajemy się badaniu? Standardem są trzy badania USG w czasie ciąży, lecz może się zdarzyć, że w określonych sytuacjach lekarz może zlecić wykonanie badań dodatkowych.

Kiedy wykonujemy USG?

Pierwsze USG powinno być wykonane około 11.-14. tygodnia, kiedy długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu mieści się w przedziale od 45 do 84 mm. Ma ono na celu wstępną ocenę wszystkich narządów, jakie płód zdążył wykształcić oraz wykluczenie wad rozwojowych, będących skutkiem błędów w chromosomach (np. zespół Downa). Pierwsze badanie określa wiek ciąży, wielkość płodu, jego budowę anatomiczną i zewnętrzną. Oceniana jest także m.in. częstotliwość bicia serca.

usg

Kolejne badanie wykonuje się między 18. a 22. tygodniem. Pozwala ono ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Lekarz bada anatomiczną budowę płodu, a oprócz tego również położenie łożyska, szyjkę macicy, a także ilość płynu owodniowego. USG w tym czasie pozwala zbadać budowę głowy, szyi, jamy brzusznej, kręgosłupa, serca, a także klatki piersiowej. Jest to również moment, w którym można określić płeć dziecka. 

Trzecie badanie należy przeprowadzić ok. 28.-32. tygodnia ciąży. W tym momencie lekarz bada ogólny rozwój płodu i sprawdza, czy jego ułożenie jest właściwe. Oprócz tego ważne jest określenie położenia łożyska w stosunku do ujścia szyjki macicy, stan szyjki macicy, a także ułożenie dziecka, które ma zasadniczy wpływ na przebieg porodu (może ono jeszcze ulec zmianie).

USG przed 10. tygodniem ciąży – czy jest konieczne?

Badanie USG w tym czasie nie jest objęte w standardach opieki refundowanej, jaka przysługuje kobiecie w ciąży, zatem jeśli się na nie zdecydujesz, konieczna będzie wizyta prywatna. Na tym badaniu lekarz ustali, czy nie doszło do ciąży pozamacicznej, która stanowi zagrożenie dla życia i powinna być przerwana. Jest to ustalane dokładnie na podstawie lokalizacji jaja płodowego. Oceniane są wymiary zarodka, pęcherzyka ciążowego oraz ogólna ocena budowy macicy (wielkość, kształt). Jest to badanie pomagające ustalić, czy w ogóle doszło do zapłodnienia, przy czym należy nadmienić także, że w przeciwieństwie do pozostałych badań USG przeprowadzanych podczas ciąży, to badanie jest wykonywane z użyciem sondy dopochwowej. 

usg ciąży

Dlaczego badanie USG jest aż tak ważne?

To właśnie ono pozwala precyzyjnie ustalić, czy nie istnieje zagrożenie dla życia i zdrowia matki oraz płodu i ocenić, jak wygląda rozwój dziecka w łonie matki. Pamiętajmy także, że oprócz trzech badań standardowych, mamy prawo do badań dodatkowych za każdym razem, gdy poczujemy się zaniepokojone stanem ciąży. Podstawą do dodatkowych badań powinny być także wskazania takie jak cukrzyca, nadciśnienie lub nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych.

Pamiętajmy jednak o tym, by nie wpadać w przesadę. Wybierz dobrego lekarza, do którego będziesz mieć zaufanie i stosuj się do wyznaczonych przez niego zaleceń. USG w Zawierciu wykonywane jest m.in. w NZOZ DENTYSTYKA. Dbanie o swój komfort psychiczny, obok wykonywania wszystkich niezbędnych badań, jest bardzo ważne, by przejść ten szczególny czas jak najlżej to tylko możliwe. Ciąża jest stanem wyjątkowo obciążającym dla organizmu kobiety, zatem nie zapominajmy o standardowych badaniach. Pozwolą nam one odetchnąć spokojnie lub w porę podjąć stosowne działania.