Czym są okulary Polaroid?

Wybierając okulary przeciwsłoneczne nie należy kierować się wyłącznie estetyką oprawki czy barwieniem szkła, ale w pierwszej kolejności skupić się na zastosowanych filtrach i powłokach zapewniających właściwą ochronę oczu. To dzięki nim ciemne szkła okularów są w stanie skutecznie osłonić oczy przed szkodliwym działaniem UV czy niekorzystnymi odblaskami promieni słonecznych od świecących powierzchni. Jednym z ciekawszych przykładów w tej kategorii są okulary Polaroid, a właściwie bazujące na nich wszystkie dostępne okulary polaryzacyjne. Czym są i dlaczego cieszą się tak dużą popularnością?

Okulary Polaroid – początki polaryzacji w okularach przeciwsłonecznych

Okulary przeciwsłoneczne marki Polaroid to jedne z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych na świecie okularów polaryzacyjnych. Ich ponad 75 letnia historia sięga lat 30-tych ubiegłego wieku, kiedy to marka zaprezentowała swoje pierwsze okulary przeciwsłoneczne, a niedługo po nich pierwsze soczewki polaryzacyjne. To na projekcie Polaroid dziś bazuje większość producentów okularów przeciwsłonecznych oferujących soczewki z polaryzacją. A wszystko to za sprawą unikalnej funkcjonalności, jaką oferują.

Standardowe okulary przeciwsłoneczne mają jedną, nieciekawą wadę – w bardzo słoneczny, mglisty lub deszczowy dzień odbijają światło w taki sposób, że trudno widzieć w nich wyraźnie. Najbardziej znanym chyba wszystkim przykładem jest jazda w okularach przeciwsłonecznych w samochodzie, gdy od szyb innych kierowców, kałuży na drodze czy refleksyjnych powierzchni odbijają się rażące oczy promienie słoneczne. Zwykłe okulary przeciwsłoneczne tłumią jedynie część odbijanego światła, dlatego często nawet te z najciemniejszymi szkłami wydają się oślepiać w bardzo słoneczny dzień. Tu z pomocą przychodzą właśnie okulary polaroid oraz wszystkie bazujące na ich konstrukcji okulary polaryzacyjne.

Jak działają okulary polaryzacyjne i kto powinien je stosować?

Polaryzacja wykorzystuje efekt rozchodzenia się światła porządkując go tak, by widziany przez soczewkę polaryzacyjną obraz był wyraźny pod każdym kątem. Aby było to możliwe, soczewka eliminuje światło poziome, odpowiadające za widzenie smug, refleksów i oślepiających odbić. Przez okulary Polaroid do oka dociera jedynie światło padające pionowo, odpowiadające za widzenie kolorów, kształtów i odległości. To wystarczająco, by poczuć komfort widzenia w nawet najbardziej słoneczny dzień. Skoro jednak okulary blokują część światła, jak wygląda świat przez okulary polaryzacyjne?

Obraz widziany przez okulary Polaroid jest przede wszystkim bardziej ostry i nasycony barwami, niż ten widziany „gołym” okiem. Co jednak ciekawe, sposób w jaki widzimy przez okulary polaryzacyjne w pewnym sensie naprawia problemy, jakie napotykamy obserwując świat bez okularów. Okazuje się, że obecna w powietrzu para wodna uniemożliwia pełne postrzeganie barw i ostrości nawet przy braku jakiejkolwiek wady wzroku. Potencjał ten dostrzegła właśnie marka Polaroid, której misją było wprowadzenie na rynek jeszcze wyższego komfortu widzenia. Inne marki musiały podążyć w jej ślady i dziś właściwie wszyscy oferują soczewki z powłoką polaryzacyjną.

Kiedy warto sięgnąć po okulary polaryzacyjne?

Komfort noszenia okularów z polaryzacją może być dostrzegany na co dzień, dlatego też powłokę taką stosuje się obecnie także w okularach korekcyjnych. Jej głównym zastosowaniem są jednak okulary przeciwsłoneczne, po które warto sięgać zarówno na co dzień, jak i wtedy, gdy chcemy wyeliminować niekorzystne i często niebezpieczne odblaski promieni słonecznych. Z okularów polaryzacyjnych z pewnością ucieszą się kierowcy, którzy będą mogli poruszać się samochodem bezpiecznie nawet po deszczu, nie będąc przy tym oślepianym przez odbijające się w wodzie światło. Po okulary Polaroid sięgają także rybacy, którzy pracując w słoneczny dzień mogą mieć spory problem z dostrzeżeniem ryby pod taflą wody odbijającej światło w każdą stronę. Okulary polaryzacyjne to w końcu dobre rozwiązanie dla sportowców, ratowników wodnych, pracowników budowlanych i wszystkich tych, którzy chcą widzieć więcej, lepiej i nie męczyć oczu światłem słonecznym.

Wybierając okulary polaryzacyjne należy pamiętać, że powłoka taka nie jest tania i dobra polaryzacja w okularach powinna iść w parze z niezbędnymi filtrami UV zabezpieczającymi oko przed niekorzystnym działaniem słońca. Z tego też powodu okularów polaryzacyjnych warto szukać w sprawdzonych salonach optycznych gwarantujących pomoc w wyborze najlepszego i najbezpieczniejszego modelu okularów przeciwsłonecznych. Sprawdź ofertę soczewki24.pl okularów przeciwsłonecznych z polaryzacją.