Blefaroplastyka – jakie kwalifikacje powinien mieć lekarz do wykonania zabiegu?

chirurg

Niektóre operacje wynikają z chęci poprawy estetyki twarzy, a inne z kwestii czysto zdrowotnych lub dla powiększenia komfortu codziennego życia. W tym obszarze działa dziedzina jest blefaroplastyka, która polega na inwazyjnej korekcie górnych i dolnych powiek. Wiele osób decyduje się na taką operację, ponieważ są niezadowoleni z wyglądu skóry dookoła oczu, inną przyczyną polepszenie zasięgu wzroku, by całościowo widzieć. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, czym zajmuje się ta sfera oraz jakie kompetencje powinien mieć lekarz przeprowadzający taki zabieg.

Na czym polega blefaroplastyka?

Zabieg blefaroplastyki powszechnie znany jest w medycynie estetycznej jako plastyka powiek i polega na inwazyjnej korekcie powiek górnych oraz dolnych. Jest to sposób na niwelowanie skutków starzenia się skóry, ale też opcja na modyfikację wrodzonego kształtu i wyglądu oka. Podczas tej operacji lekarz usuwa nadmiar skóry, a tym samym przywracane jest napięcie strukturom w tej okolicy.

Jakie kwalifikacje powinien posiadać chirurg przeprowadzający blefaroplastykę?

Chirurg zajmujący się plastyką powinien posiadać odpowiednie kompetencje, a w tym odbyć kurs blefaroplastyki, dzięki czemu będzie mógł samodzielnie wykonywać takie operacje. Podczas szkolenia lekarz poznaje tajniki praktyczne, czyli jak wykonywać korekcje powiek, ale też wyposażany jest w wiedzę teoretyczną, co do przeciwwskazań czy powikłań. Obecnie osoby posiadające w swoich usługach taki zabieg, mogą nabywać i szlifować swoje umiejętności na szkoleniach na poziomie podstawowym, jak również zaawansowanym.

Jakie kryteria powinny być spełnione przez pacjenta, aby poddać się tej operacji?

Blefaroplastyka przeznaczona jest dla osób, które posiadają nadmiar obwisłej skóry w okolicach oczu. Zabieg może być wykonywany u kobiet i mężczyzn, do tego nie ma także ograniczeń wiekowych. Wielu pacjentów decyduje się na taką ingerencję z powodów estetycznych, jednak z niektórych przypadkach jest ona konieczna, ponieważ nadmiar tkanki na dolnej lub górnej powiece może zaburzać lub ograniczać pole widzenia. Wówczas operacja może być finansowana w ramach NFZ. Kluczowe jest uświadomienie pacjenta, iż jest to procedura chirurgiczna nieodwracalna, także, gdy jest on rozczarowany efektami. Istnieje też szereg przeciwwskazań zdrowotnych, tutaj warto wspomnieć o ciąży, cukrzycy, nadciśnieniu tętniczym, chorobach serca, chorobach oczy, infekcjach skórnych w okolicach zabiegowych, zaburzeniach krzepliwości krwi. Osoby z wymienionymi dolegliwościami są wykluczone, a dodatkowo niezbędne jest poinformowanie lekarza o wszelkich przyjmowanych lekach.

chirurg

Jakie są zagrożenia związane z brakiem odpowiednich kompetencji przez lekarza?

Bark odpowiednich kompetencji u lekarza wykonującego blefaroplastykę może skutkować trwałymi śladami po nieudanej interwencji. Ponieważ jest to operacja, czyli sposób inwazyjny na pozbycie się nadmiaru skóry z powiek, zatem jest ona nieodwracalna. Wykonana przez osobę bez odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności grozi bliznami, pogorszeniem stanu początkowego, a nawet w skrajnych sytuacjach problemami ze wzrokiem. Nauka podczas kursu z tej dziedziny obejmuje np. podstawy prawne zabiegów, rodzaje, ale też naukę skrócenia mięśnia dźwigacza powieki, przeszczepu tkanki tłuszczowej na powiekę czy podwieszenie brwi. Jest to szczegółowa i bardzo delikatna sfera, gdzie każdy ruch ma znaczenie, dlatego trening i ćwiczenia podczas szkolenia uczą wyjątkowej precyzji. W wyeliminowaniu zagrożeń pomagają lekarzowi badania, które koniecznie trzeba wykonać przed zabiegiem, często jest to morfologia z rozmazem, czynniki krzepnięcia krwi i poziom elektrolotów.

Gdzie można się dodatkowo wyszkolić?

Na rynku funkcjonuje wiele firm, które oferują profesjonalne szkolenia medyczne, uczące od podstaw, jak wykonywać zabiegi blefaroplastyki lub pozwalają systematycznie poprawiać swoje umiejętności na bardziej zaawansowanym poziomie. Wiele podmiotów zajmuje się wyłącznie uczeniem z zakresu medycyny i proponuje szeroki wachlarz różnych kursów. Warto sprawdzać miejsca świadczące edukację, czy są to profesjonalne zajęcia na specjalistycznym sprzęcie oraz czy prowadzone są przez osoby z kwalifikacjami w danej dziedzinie. Inną opcją są różnego rodzaju podmioty medyczne, np. prywatne kliniki i przychodnie, gdyż typu naukę przekazują tutaj zawodowcy, którzy na co dzień sami wykonują operacje i zabiegi, zaś dodatkowo uczą innych z danej dziedziny. Obojętnie, gdzie chirurg nabędzie umiejętności, ważne, aby poszerzał swoje doświadczenie zabiegowe.