Jak wygląda montaż klimatyzacji?

montaż klimatyzacji

Klimatyzacja staje się standardowym elementem wyposażenia mieszkań i biur. Chcemy żyć w przyjemnych warunkach. W dodatku współczesne klimatyzatory nie tylko chłodzą powietrze, ale też oczyszczają je z zanieczyszczeń i wilgoci. Pomagają w lepszym utrzymaniu stanu mieszkania. Jednak decydując się na taki krok, należy mieć na uwadze, że nie jest to najtańsza modernizacja.

Najlepszym wyborem jest zakupienie klimatyzatora wraz z montażem. Takie rozwiązanie okazuje się być ekonomiczne ze względu na obniżoną stawkę VAT — 8%. W dodatku decydując się na zakup klimatyzatora bez montażu, możemy narazić się na niechciane koszta związane z nieumiejętnym montażem urządzenia, a nawet utratą jego gwarancji.

Montaż klimatyzacji przez firmę

Jeżeli zdecydowaliśmy się na zamontowanie klimatyzacji w naszym domu lub biurze, przede wszystkim powinniśmy skontaktować się z profesjonalna firmą, która posiada wykwalifikowanych specjalistów. Decydując się na urządzenie, warto najpierw podjąć decyzję, czy klimatyzator chcemy zamontować samodzielnie, czy jednak zdamy się na doświadczenie specjalistów. Jeżeli wybierzemy tę drugą opcję, będziemy mieć gwarancję, że klimatyzacja została założona poprawnie.  W przypadku wystąpienia jakichkolwiek komplikacji otrzymamy pomoc serwisową w ramach gwarancji.

klimatyzacja Bydgoszcz, jaką firmę zatrudnić?

Specjaliści montujący klimatyzację posiadają specjalne licencje, które należy uwierzytelniać co pięć lat. Kiedy specjalista dobierze dla nas odpowiedni model klimatyzatora biorąc pod uwagę miejsce, w którym chcemy, by klimatyzator został zamontowany oraz cel — czy ma być to epizodycznie uruchamiane urządzenie, czy jednak stale działające, możemy przejść do ustalenia terminu. Ważne jest by przeznaczyć w naszym kalendarzu dwa dni na montaż klimatyzatora. Zwykle montaż przebiega szybko i jest to raczej jednodniowa przygoda.

Przygotowanie mieszkania do montażu klimatyzacji

Bywają jednak sytuacje, w których okazuje się, że sprzęt, który przygotowała ekipa nie jest przystosowany np. do rodzaju materiałów z jakich zrobione są nasze ściany. Wówczas montaż może się przeciągnąć. Jednak przed przyjazdem ekipy, należy przygotować mieszkanie. Odsunąć meble, które mogą przeszkadzać podczas montażu klimatyzatora, użyć specjalnej folii do przykrycia kanap i innych mebli narażonych na uszkodzenie.

Większość klimatyzatorów składa się z jednostki wewnętrznej, która wdmuchuje chłodne powietrze do naszego mieszkania oraz z  jednostki zewnętrznej, której zadaniem jest wydmuchiwanie ciepłego powietrza. Z uwagi na istnienie tych dwóch jednostek ekipa wybije dziurę w ścianie, by przepuścić rurki freonowe, które połączą obie jednostki. Warto przygotować odrobinę farby, którą malowane były ściany, na których przebiegać będzie montaż klimatyzatora, na wypadek ewentualnych, drobnych uszkodzeń. Po skończonej pracy ekipa zostawi miejsce czyste, a my będziemy mogli cieszyć się klimatyzacją i jej kartą gwarancyjną.

Samodzielny montaż klimatyzacji

Montując klimatyzację samodzielnie, należy pamiętać, że klimatyzator powinien zostać zamontowany na odpowiedniej wysokości i w we właściwej odległości od sufitu. Odstęp od sufitu powinien wynosić przynajmniej 20 cm, zaś od podłogi 230 cm. Dodatkowo w obrębie klimatyzatora sterowanego pilotem nie powinniśmy ustawiać telewizora i innych urządzeń sterowanych w ten sam sposób. Na odpowiedniej wysokości zakładamy płytę montażową, do której później przytwierdzimy urządzenie. W odpowiedniej odległości należy wywiercić niewielki otwór, przez który przepuścimy rurki freonowe. Montując rurki wykorzystujemy minimalną ilość zgięć.

Jednostkę zewnętrzną instalujemy na zewnątrz tak, by była osłonięta od wiatru i innych negatywnych zjawisk atmosferycznych. Po zamontowaniu jednostek należy odpowietrzyć instalację freonową. Pamiętaj, żeby sprawdzić czy wszystko powiodło się prawidłowo, zanim uruchomisz urządzenie. Warto mimo wszystko skorzystać z przeglądu specjalisty. Jeżeli uszkodzimy klimatyzator przy montażu lub wykonamy jakąś czynność nieprawidłowo — utracimy gwarancję. Dlatego warto jednak powierzyć opiekę nad naszym sprzętem fachowej ekipie, posiadającej nie tylko odpowiednie uprawnienia, ale przede wszystkim znajomość montowanych urządzeń.

Zapraszamy do sprawdzenia oferty usług montażu i serwisu klimatyzacji w Bydgoszczy przez firmę Levard Energia Odnawialna.