Jak spędzić czas w podróży z dzieckiem?

Wspólny wyjazd na wakacje całą rodziną to doskonała rozrywka i sposób na przeżycie wspólnych przygód oraz zacieśnianie rodzinnych więzów. O ile podczas samego wyjazdu łatwo można zorganizować ciekawą rozrywkę dla dzieci w różnym wieku, szczególnie w turystycznych miejscowościach, gdzie czeka niezliczona ilość atrakcji, o tyle w trakcie podróży często jest to problematyczne. Wiele godzin siedzenia w pociągu, aucie lub samolocie są dla dzieci nużące i nudne, dlatego często się wiercą, płaczą lub złoszczą na rodziców, że muszą tam być. Jak zapewnić im ciekawą rozrywkę w trakcie podróży? Podpowiadamy!

Nie zostawiaj dziecka samego sobie

Rodzice często uważają, że dziecko samo potrafi sobie zorganizować zajęcie w podróży. Maluch dostaje ulubioną książeczkę oraz ukochane zabawki i ma zorganizować sobie samodzielnie czas spędzony na kilkugodzinnej jeździe lub podczas lotu samolotem. Niestety rzeczywistość nie zawsze jest taka różowa. Na początku pociecha rzeczywiście pochłonięta jest swoimi ulubionymi zabawkami, jednak po pewnym czasie widać, że jest wyraźnie zniecierpliwiona, a czasem poirytowana zaistniałą sytuacją. Ulubione zabawki zaczynają się nudzić, a brak możliwości swobodnego poruszania się ze względu na fotelik i pasy bezpieczeństwa sprawia, że wymyślone zabawy są mało interesujące. Wtedy należy poszukać innego rozwiązania.

Niestety trudno jest czytać dziecku bajki w trakcie jazdy, gdy w aucie na dziurach wszystko się trzęsie. Nie ma mowy o graniu w ulubione planszówki czy rysowaniu lub malowaniu. Odpadają też gry grupowe, takie jak berek czy chowanego. Popularna zabawa Zgadnij co widzę również może być dość monotonne, szczególnie jeśli droga będzie prowadziła przez leśne lub niezamieszkane tereny. Ponadto przy szybkim poruszaniu się dziecko może nie nadążyć z odgadywaniem haseł co, zamiast poprawić mu humor, tylko jeszcze bardziej je zdenerwuje. Na szczęście jednak nie oznacza to, że jedynym rozwiązaniem jest wręczenie dziecku komórki lub tabletu, aby mogło zagrać w ulubioną grę. Wiele godzin przed ekranem dla wzorku maluch nie jest zbyt zdrowe, dlatego w miarę możliwości warto wydzielać mu czas spędzony na takiej rozrywce. Idealnym wyjściem z tej trudnej sytuacji będą… Bajki-grajki, czyli bajkowe nagrania w wersji audio.

Bajki w wersji audio – idealny sposób na nudę i rozwój wyobraźni

Bajkowe nagrania w formacie audio dostępne są zarówno w formie płyt, jak i w formacie mp3, który można pobrać na telefon lub inne urządzenie i pozwolić dziecku odsłuchiwać nagrania nawet tam, gdzie nie ma dostępu do odtwarzacza CD. Dobrze wykonane słuchowiska charakteryzują się wysoką jakością nagrania oraz odczytywaniem ciekawych historii z podziałem na role. Dzięki temu każde dziecko będzie mogło bez najmniejszego problemu rozpoznać poszczególne postacie oraz nie pogubić się w fabule. W profesjonalnie nagranych bajkach audio biorą udział popularni aktorzy oraz profesjonaliści z zakresu dubbingu. Sprawia to, że świetnie oddają oni emocje oraz nastawienie i motywacje swoich postaci, co ułatwia dziecku rozpoznanie ich intencji.

Po przesłuchaniu takiej bajki można zorganizować dla dziecka wiele dodatkowych zabaw, które sprawdzą się w podróży. Doskonałym pomysłem będzie rozmowa z dzieckiem na temat tego, jak sobie wyobraża poszczególnych bohaterów przesłuchanej opowieści. Po zajechaniu na miejsce maluch może spróbować je narysować, a po drodze opisać dokładnie. Kolejną zabawą, która nie tylko zapewni maluchowi rozrywkę, ale też pomoże ćwiczyć jego pamięć, jest wychwytywanie rozmaitych szczegółów na temat różnych scen i postaci w nich występujących. Pytania o to, jaki był kolor ubrania królika lub co dziewczynka niosła w koszyczku do babci, pozytywnie wpłyną na umiejętność zapamiętywania detali przez dziecko i mogą w przyszłości wpłynąć na lepsze wyniki w nauce.