Dlaczego warto postawić na automatykę przemysłową?

automatyzacja montażu

Obecny rozwój technologiczny sprawia, że urządzenia wykonują coraz więcej czynności za ludzi. Ta kwestia objawia się w wielu dziedzinach życia, ale najbardziej popularna jest w przemyśle.

Zautomatyzowanie linii produkcyjnych firmy to klucz do wyprzedzenia konkurencji. Jak działa automatyka przemysłowa i jakie płyną z niej korzyści?

Czym jest automatyka przemysłowa

W ogromnym skrócie automatyka przemysłowa to zautomatyzowaniem procesów produkcji. Cały proces polega na zastąpieniu człowieka przez maszynę, przy wykonaniu monotonnych czynności, które są obecne np. w fabrykach.

Za pośrednictwem nowoczesnych technologii można sterować procesami produkcyjnymi bez wkładu, lub z minimalnym wkładem człowieka. Cały system zarządzania opiera się na specjalnym oprogramowaniu komputerowym. Odpowiednio zaprojektowany program pozwala na produkcje, jak największej ilości dóbr w jak najkrótszym czasie, po najniższych kosztach.

Oprócz pracy fizycznej automatyka przemysłowa zastępuje człowieka również w kwestiach informatycznych. Bowiem dobrze zaprogramowany układ automatycznie wyłapuje niezgodności i o nich raportuje albo sam próbuje je skorygować.

Zastosowanie automatyki przemysłowej

Automatyka przemysłowa ma wiele zastosować, a najnowsze technologie mogą dokonywać cudów na linii produkcyjnej. Tego typu urządzenia najlepiej sprawdzają się w hurtowniach, salach produkcji itd.

Cechy automatyki przemysłowej

Patrząc na intensywny rozwój przemysłu i rosnące zapotrzebowanie na dobra materialne, to automatyzacja przemysłu jest nieunikniona. Wprowadzenie zautomatyzowania produkcji, wpłynie pozytywnie na procesy wytwórcze, jakość towarów oraz przychody firmy.

Dla właściciela zakładu niesie to ogrom korzyści, a niektóre z nich prezentują się następująco:

Zwiększenie wydajności pracy

Postępowanie produkcyjne, zwykle składają się z paru powiązanych ze sobą procesów. W momencie, gdy na sali produkcyjnej pracują ludzie, może dojść do wypadku, choroby, co skutkuje załamaniem jednego z działów. W takiej sytuacji cała produkcja zostaje sparaliżowana, a właściciel ponosi ogromne straty.

Rozwiązaniem tego problemu jest zautomatyzowanie produkcji. Maszyny nie męczą się, nie chorują i nie potrzebują przerw. Mogą pracować ciągle, dzięki czemu przedsiębiorca może spać spokojnie.

Nienaganna jakość produktów

Zautomatyzowana produkcja masowa pozwala na wytwarzanie identycznej jakości produktów. Nie dojdzie do sytuacji, gdy zmęczony pracownik niedokładnie wykona swoją pracę i niektóre towary będą odstawać jakościowo od reszty.

Gwarancja jakości i powtarzalności znacznie budują wizerunek marki.

Dodatkowo produkcja automatyczna umożliwia lepszą kontrolę nad procesami dzięki informacjom zwrotnym w postaci precyzyjnych statystyk, które służą później do analizy.

Obniżenie kosztów produkcji

Wprowadzenie automatyki przemysłowej wiąże się z wykonywaniem praktycznie wszystkich czynności przez maszynę. W związku z tym większość pracowników będzie zbędna. Pozostaną tylko osoby odpowiedzialne za system automatyki.

Łączy się to ze znacznym ograniczeniem wydatków na pensje dla pracowników. Jedynym kosztem, jaki ponosi przedsiębiorca, jest opłata związana z serwisowaniem maszyn. Jednak jest ona znikoma w porównaniu do wynagrodzeń, jakie trzeba regularnie wypłacać robotnikom.

Podniesienie bezpieczeństwa

Zwykle to błąd człowieka stwarza niebezpieczeństwo. Dla każdego pracodawcy wypadek na miejscu produkcji oznacza kłopoty, a ostatecznie straty finansowe. Są one związane np. z chwilowym wstrzymaniem pracy.

W zakładach, gdzie przemysł jest zautomatyzowany znacznie rzadziej, dochodzi do wypadków. Dobrze zaprogramowana maszyna nie popełni błędu.

automatyzacja produkcji

 Automatyka przemysłowa w praktyce

Automatyka przemysłowa ma mnóstwo zalet, dlatego jest coraz częściej wykorzystywana w różnych branżach. W związku z tym nowi przedsiębiorcy, którzy chcą zainwestować w zrobotyzowanie linii produkcyjnej, mają pewność, że to rentowna inwestycja. Nie widzą oni tylko planów i obietnic wykonawcy, ale są w stanie przyjrzeć się innym zakładom, które zarabiają na tym duże pieniądze.

Cały proces wdrażania automatyki zaczyna się od symulacji komputerowej stanowiska linii zrobotyzowanej. Następnie drugim etapem jest zaprezentowanie działania maszyn na hali należącej do wykonawcy zlecenia, a po akceptacji klienta dopiero są instalowane w jego zakładzie. Taką ofertę posiada forma Diko, zajmująca się automatyką produkcji i montażu.

Dzięki takiemu rozwiązania inwestor może na własne oczy zobaczyć skuteczność automatyki przemysłowej i podjąć pewną decyzję o jej montażu.

Automatyka przemysłowa to bez wątpienia pewna inwestycja w przyszłość. Oprócz poprawienia jakości i wydajności produkcji dba się też o bezpieczeństwo. Równie atrakcyjne jest ograniczenie kosztów eksploatacyjnych, bowiem nie trzeba zatrudniać praktycznie żadnych pracowników.