Czym zajmuje się informatyk?

płyta główna

Wraz z rozwojem technologii wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów, którzy potrafią zajmować się czy to sprzętem elektronicznym, czy obsługą jego wewnętrznych systemów. Do takich pożądanych w dzisiejszych czasach zawodów należy przede wszystkim informatyk.

Niektórym osobom może się wydawać, że profesja ta, choć dobrze płatna i często wybierana przez młodych ludzi, nie jest zbyt wymagająca, gdyż większość problemów czy to z komputerami, czy z systemami można rozwiązać intuicyjne.

Błędem w takim myśleniu jest przede wszystkim to, że wiele ludzi sądzi, iż informatycy zajmują się przeważnie naprawą sprzętu, gdy tymczasem do ich zadań należy dużo dużo więcej. 

Jak wygląda praca informatyka?

Do głównych zadań specjalistów z branży IT należy przede wszystkim tworzenie, optymalizowanie i czuwanie nad różnego rodzaju programami komputerowymi, które później są przekazywane poszczególnym osobom, firmom, czy placówkom.

Aby jednak tworzyć prawidłowo funkcjonujące oprogramowania, należy mieć wystarczającą wiedzę na temat różnorakich sprzętów komputerowych. I właśnie z tym wiąże się również umiejętność informatyków dotyczących naprawy różnych urządzeń. 

Dodatkowo współcześnie informatycy zajmują się również obsługą i zabezpieczaniem sieci, która może być naprawdę różnorodna. Dotyczy ona bowiem konfiguracji i systematycznego rozbudowywania sprzętu czy programów, na których pracuje się w firmach, w celu nie tylko rozwoju jakości pracy, ale także oferowanych przez nie usług.

Ile zarabia informatyk?

Można zauważyć, że aby zostać informatykiem, konieczne jest posiadanie ścisłego umysłu, który będzie w stanie sprawnie i analitycznie działać, nawet w sytuacjach zagrożenia atakami hakerskimi czy przepalenia sprzętów. Przez dużą odpowiedzialność, jaka ciąży na osobach wybierających ten zawód, jest on naprawdę bardzo dobrze wynagradzany. 

Warto jednak zaznaczyć, że to ile dokładnie zarabia informatyk, wiąże się ze specyfiką oferowanych przez niego usług, aczkolwiek jeśli patrzeć ogólnie na tę profesję, to można stwierdzić, że jest on w stanie zarabiać w granicach od 4 000 do nawet 10 000 zł miesięcznie.

Nie jest to mała sumka, dlatego zawód ten jest tak często wybierany przez młodych ludzi. Wiąże się z nim jednak bardzo dużo ciągłej pracy i rozwoju.

Jak zostać informatykiem?

Czasem mówi się, że aby wykonywać usługi informatyczne, wystarczy być samoukiem i stale dokształcać się w dziedzinie oprogramowania i budowy sprzętu. Natomiast jeśli chce się naprawdę dobrze zarabiać w tym zawodzie, to odpowiednie wykształcenie jest niezbędne. Można nawet rzec, że im lepsze wykształcenie, tym wyższe wynagrodzenie.

Dlatego też wiele osób decydujących się na tę ścieżkę kariery zaczyna od liceum czy technikum o profilu matematyczno-informatycznym. Później można również zdecydować się na wyższą uczelnię, np. politechnikę o podobnym profilu, gdyż na tego typu uczelniach możliwość rozwoju w dziedzinie informatyki z roku na rok rośnie i oprócz dobrego dyplomu można zdobywać bardzo dobre wykształcenie.

Należy jednak pamiętać, że technologia z roku na rok ciągle się rozwija, dlatego również informatyk musi stale czerpać informacje z wielu zbadanych źródeł i poszerzać wiedzę, by skutecznie radzić sobie z technologicznymi problemami. 

Najczęstsze obowiązki informatyka

Jeśli już wkraczamy na rynek jako specjalista IT warto wiedzieć jakie usługi są najczęściej poszukiwane czy to przez zwykłe osoby mające problem ze sprzętem, czy przez firmy i przedsiębiorstwa, które swoje działania opierają na cyfryzacji. 

Przykładowo usługi informatyczne we Wrocławiu dotyczą:

  • Pomocy w instalowaniu różnych oprogramowań
  • Doradztwa w wyborze sprzętu
  • Naprawy i montażu urządzeń elektrotechnicznych 
  • Programowania w wielu językach informatycznych (np. C++, Java)
  • Dbania o bezpieczeństwo danych i ich odpowiednie zarządzanie 
  • Szybkiego przetwarzania informacji np. na stronach internetowych
  • Tworzenia stron WWW i sklepów online
  • Wysyłania raportów do centrali 
  • Naprawy usterek, odzyskiwania danych utraconych podczas nich
  • Eliminacji hakerów
  • Przeprowadzania szkoleń dla innych pracowników działających na różnych urządzeniach lub w sieci

komputer

Obowiązków informatyka może być oczywiście dużo więcej, a przez rozwój techniki ta lista stale będzie się wydłużać, ale te powyższe zadania informatyka to właściwie podstawowe umiejętności do tego, by wejść na rynek pracy w tym zawodzie.