Najlepsze miejsca na spływ kajakowy w Polsce

Późna wiosna, lato i wczesna jesień to czas, w którym więcej przebywa się na świeżym powietrzu. Spacery, wędrówki, wyprawy i przygody pozwalają na nabycie nowych doświadczeń i skorzystanie z uroków otaczającej Cię przyrody. Dobrym pomysłem na podjęcie nowego wyzwania jest uczestnictwo w spływie kajakowym. Jest to aktywna forma spędzania wolnego czasu, która pozwala na harmonię z naturą, podziwianie widoków i rozruszanie ciała.

Gdzie są najpopularniejsze spływy kajakowe w Polsce?

Dunajcem przez Tatry

Polska to szerokie przestrzenne równiny, piękne lasy i jeziora oraz malownicze pasma górskie. W najwyższych górach kraju, czyli Tatrach popularną atrakcją jest spływ Dunajcem. Organizowany jest on już od wielu lat i niezmiernie przyciąga rzesze turystów. Na jego popularność wpływa mnogość niepowtarzalnych widoków, zapierających dech w piersiach krajobrazów. Spływ Dunajcem to także spore wyzwanie, ze względu na dynamikę rzeki.

Morze Bałtyckie — jaką rzeką do niego spłynąć?

Na drugim końcu kraju czeka na Ciebie zupełnie innego rodzaju przygoda. Spływ rzeką Piaśnicą kończy się w Morzu Bałtyckim. Żeby w nim uczestniczyć, musisz udać się na Kaszuby, do miejscowości Dębki, tam zaczyna się spływ. Jest to doskonały pomysł na spędzenie czasu z dziećmi. Rzeka jest spokojna, a spływ ma charakter rekreacyjny i wypoczynkowy. Na trasie nie będą mieć problemu początkujący adepci wiosła.

Góry Świętokrzyskie z perspektywy kajaku — rzeka Piaśnica

Spływ Dunajcem jest dla zaawansowanych, Piaśnica to propozycja dla amatorów, a co pomiędzy? Rzeka Nida jest jedną z najcieplejszych rzek w kraju. Trasy, na których organizowane są spływy kajakowe są spokojne, ale z miejscami zrywów. Jest to zasługa lokalizacji. Nida przepływa bowiem przez Góry Świętokrzyskie, dzięki czemu znajdziesz na niej wiele zakrętów. Należy też wspomnieć o mijanych krajobrazach, które na zawsze pozostaną w pamięci uczestników spływu.

Jaka rzeka jest popularna na Mazurach?

W Mazurskim Parku Krajobrazowym również znajdziesz ciekawe trasy kajakowe. Można wypływać tam nie tylko na jeziora, ale również na rzeki. Popularna wśród wioślarzy jest rzeka Krutynia. Przepływa ona przez spory teren parku, dzięki czemu można cieszyć się widokami różnorodnej roślinności i spokojem. Szlak ten nie jest wymagający, poradzi sobie na nim każdy, nawet osoba rozpoczynająca przygodę z kajakiem.

Rzeka Bóbr — górskie pejzaże i doświadczanie przyrody

Podziwianie piękna Polskiej natury z perspektywy kajaka to bardzo przyjemne zajęcie. Ciekawą propozycją na zwiedzanie Karkonoszy jest spływ kajakowy rzeką Bóbr. Wzniesienia, góry i lasy otaczające trasy sprawiają, że poczujesz połączenie z przyrodą i oczyścisz umysł. Zieleń i zdrowe, górskie powietrze poprawiają nastrój i uspokajają. Płynąca równomiernie woda wpływa relaksacyjnie na uczestników wycieczki.

Ciekawe trasy dla każdego!

Nie ma nic przyjemniejszego od słonecznego dnia spędzonego aktywnie, na spokojnej rzece. W zależności od możliwości możesz wybrać ciekawe trasy odpowiednie do umiejętności, sił i czasu, którym dysponujesz. Popularne są spływy z miejscowości Nielestno oraz Pilchowice.

Z Nielestna możesz płynąć do Marczowa, trasa ta zajmuje około 2 do 3 godzin. Inna nieco dalsza ma swój koniec w Dębowym Gaju i trwa od 3 do 4 godzin. Najdłuższa kończy się w Lwówku Śląskim. Dzięki niej przez 5 do 6 godzin poznajesz rzekę Bóbr. Spływy kajakowe tutaj to doskonała rozrywka dla całej rodziny.

Jedną z najważniejszych zalet rzeki Bóbr jest jej ciekawe umiejscowienie. Tereny mijane w kajaku są pokryte bujną roślinnością, a wszystkie trasy prowadzą Cię w głąb naturalnych zakamarków, skrywających tajemnice rzecznych stworzeń. Spływ kajakowy to bardzo ciekawy pomysł na spędzenie czasu w wakacje lub podczas rodzinnego wypadu.

Pamiętaj jednak, by przygotować się do niego należycie. Bardzo ważne jest, by uważnie przeczytać wszystkie uwagi i prośby organizatora spływu i trzymać się wszystkich wskazówek. Troska o bezpieczeństwo powinna być zawsze na pierwszym miejscu. Poszukiwania przygody na własną rękę nie kończą się nigdy dobrze. Rzeka Bóbr nie należy do rwących, ale dużo zależy od aktualnego poziomu wody i stanu pogody, nigdy nie lekceważ żywiołu!