Samochód bez katalizatora i DPF. Co nam grozi?

przekrój usuniętego firltra DPF

Filtr DPF jest obecny w niemal wszystkich samochodach. W tych, w których go nie ma, został on wyciągnięty w sposób nielegalny, ponieważ prawda jest taka, że filtr DPF jest częścią obowiązkową w samochodzie. Ludzie wyciągają ten filtr ze swoich aut, ponieważ jako część, jest on bardzo drogi i jego wymiana może kosztować właściciela auta nawet do kilkunastu tysięcy złotych. A to już są poważne pieniądze! Czasami wymiana filtra DPF jest droższa od kupna kolejnego, używanego samochodu.

Warto podkreślić fakt, że brak posiadania filtra DPF w samochodzie, jest nielegalny. Jeżeli policja przyłapie cię na nie posiadaniu tego elementu w samochodzie, mogą ci grozić spore konsekwencje. A trzeba zaznaczyć, że łatwo jest rozpoznać auto, z którego ten element został wyciągnięty, bowiem przy starcie silnika wydobywa się kłąb czarnego dymu z rury wydechowej. A to oznacza, że bardzo łatwo jest załapać się na konsekwencje.

Jakie są konsekwencje nieposiadania filtra DPF w samochodzie?

Skoro już mowa o konsekwencjach, to co może ci grozić za pozbycie się filtra DPF z samochodu? Prawda jest taka, że jest mnóstwo konsekwencji takiego czynu, a najbardziej poważną z nich jest konfiskata prawa jazdy i zakaz prowadzenia samochodu. Oprócz tego możesz spodziewać się także wysokich mandatów, przez co możesz stracić nawet więcej, niż kosztuje sam filtr DPF. Zwłaszcza, jeżeli przyłapią cię na tym służby bezpieczeństwa drogowego zza granicy! Tam mandaty idą w tysiącach euro! Jak więc widać, usuwanie DPF ma poważne konsekwencje. I to nie tylko dla właścicieli pojazdów, ale też dla ewentualnych mechaników, którzy się tego zadania podjęli. Dlatego zdecydowanie nie jest warto pozbywać się tej części z samochodu. A co jeżeli się zepsuje? Nowy filtr, jak już zostało wspomniane, kosztuje naprawdę dużo pieniędzy, nawet kilka tysięcy złotych. Ciężko jest każdemu wydać takie pieniądze za jedną część samochodową?

Jak można polepszyć stan swojego filtra DPF?

Skoro usuwanie katalizatora jest nielegalne, ale sama część może się zepsuć, to w jaki sposób uniknąć płacenia zarówno wysokiej ceny nowej części, jak i wysokich mandatów przyznawanych przez policję? Otóż można zainwestować w taki zabieg jak czyszczenie filtra DPF. Jest to zabieg myjący, dzięki czemu filtr ten odzyskuje swoją dawną świetność i znów zaczyna dobrze funkcjonować. Taka praktyka kosztuje zaledwie procent kwoty nowego czujnika, jest więc bardzo ekonomiczna.

Usuwanie DPF jest nielegalne!

Taka regeneracja katalizatora sprawi, że twój samochód odzyska moc i znów będzie pracował na pełnych obrotach, co z pewnością ci się spodoba. Ponadto, będziesz mieć świadomość, że jeżdżąc swoim samochodem nie powodujesz wielkiego zanieczyszczenia środowiska, ponieważ sprawny filtr skutecznie wyłapuje cząsteczki stałe spalin, które są negatywne i szkodliwe.

Jak więc widać, nie trzeba usuwać filtra DPF, co przecież jest nielegalną praktyką, wystarczy, że nastąpi regeneracja DFP. Dzięki temu nie będziesz musiał płacić ogromnych sum za nową część do samochodu, która kosztuje tyle, co używane auto. Na szczęście są firmy, które pomogą ci wyczyścić twój filtr cząstek stałych w twoim samochodzie. Wystarczy, że się do nich zgłosisz, a oni raz-dwa wykonają swoją pracę – taka usługa często trwa zaledwie godzinę!