Dlaczego ważne jest odgrzybianie klimatyzacji?

Samochód to maszyna, bez której wiele osób nie wyobraża sobie codzienności. Ułatwia dojazdy do pracy, odwożenie dzieci do szkoły oraz podróże w różne zakątki kraju i nie tylko. Obecnie większość pojazdów wyposażonych jest w różne udogodnienia. Najpopularniejszym z nich jest klimatyzacja samochodowa, która znacznie poprawia komfort jazdy, szczególnie w upalne dni w okresie wiosenno-letnim. Należy jednak pamiętać, że o klimatyzację, tak jak o wszystkie inne elementy pojazdu, należy odpowiednio dbać, aby poprawnie działały.

Jak działa klimatyzacja w samochodzie?

Klimatyzacja samochodowa wbrew pozorom nie jest bardzo skomplikowanym urządzeniem. Swoją budową przypomina nieco układ chłodzenia silnika samochodowego lub układ ogrzewania kabiny, choć w tym przypadku odmienna jest oczywiście funkcja. Klimatyzacja ma w końcu za zadanie chłodzić powietrze w kabinie, a nie je ogrzewać. Na układ klimatyzacji składa się kilka elementów oraz przewodów, które są sztywne oraz elastyczne, w zależności od umiejscowienia. Aby całość mogła poprawnie funkcjonować, układ musi być bardzo szczelny i nie może dochodzić do żadnych przecieków. W przeciwnym razie klimatyzator nie będzie działał, czyli nie schłodzi poprawnie powietrza w kabinie. Ponadto może dojść do uszkodzenia nie tylko klimatyzacji, ale również innych elementów wyposażenia samochodu.

Cały układ klimatyzacji samochodowej dzieli się na dwie części. W jednej panuje bardzo wysokie ciśnienie, w drugiej z kolei niskie. W całym układzie krąży specjalny czynnik chłodzący, który jest tłoczony przez specjalny kompresor. Ma on za zadanie sprężanie czynnika, który wydostaje się z pompy i za pomocą odpowiednich przewodów jest przenoszony do miejsca zwanego skraplaczem. Tam dochodzi do skraplania czynnika, który przekazywany jest do osuszacza, a z osuszacza trafia do zaworu rozprężającego, gdzie ulega rozprężeniu. W wyniku tych wszystkich zajść i zmian stanu czynnik ulega znacznemu schłodzeniu. Oddziałuje on na powietrze już w parowniku, które zostaje tam dostarczone przez wentylator, a następnie jest oddawane do kabiny za pomocą specjalnego kanału.

niezalezny serwis ford

Odpowiedni serwis i czyszczenie klimatyzacji to podstawa

Klimatyzacja w upalne dni jest zbawieniem. Jednak należy pamiętać, że nie jest to układ niezniszczalny i jak wszystkie inne elementy pojazdu wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz serwisu. Układ klimatyzacji samochodowej należy regularnie czyścić oraz przede wszystkim poddawać odgrzybianiu. Jest to niezwykle istotne ze względu na poprawne funkcjonowanie całości. Jeśli dojdzie do zapchania przewodów lub zanieczyszczenia któregoś z elementów, to działanie klimatyzacji znacznie osłabnie, a z czasem w ogóle może ona przestać chłodzić powietrze. W takiej sytuacji warto odwiedzić nieautoryzowany serwis Forda w Bytomiu lub innej marki w innym mieście, w zależności od tego, jakim autem się poruszasz.

Ważną kwestią jest również odgrzybianie całego układu. Należy to robić nie tylko dlatego, że bakterie i grzyby rozwijające się we wnętrzu klimatyzacji będą ją stopniowo niszczyć, ale przede wszystkim ze względu na zdrowie i dobre samopoczucie osób, które będą korzystać z pojazdu. Grzyby i pleśnie, które będą rozwijały się we wnętrzu układu, będą znacznie zanieczyszczały schładzane i oddawane do kabiny powietrze. Zawarte w nim bakterie oraz inne zanieczyszczenia mogą powodować choroby układu oddechowego i mieć bardzo negatywny wpływ na samopoczucie kierowcy oraz pasażerów. Do odgrzybiania klimatyzacji w niezależnym serwisie Forda w Bytomiu lub w innym specjalistycznym warsztacie, w którym oferują profesjonalne czyszczenie klimatyzacji, wykorzystywane są specjalistyczne detergenty.