Gdzie szukać ofert pracy dla lekarzy?

Szukanie pracy

Decyzję o wyjeździe za granicę podejmuje dziś coraz więcej lekarzy. Poszukiwanie zatrudnienia medycznego w Polsce może okazać się rozczarowujące, zwłaszcza w świetle ostatnich zmian rządowych i protestów młodych rezydentów.

Ci, ze świeżą wiedzą i wykształceniem poszukują doskonałego startu dla swojej kariery. Startu, który wiele krajów europejskich jest w stanie im zapewnić. Gdzie jednak szukać ofert pracy dla lekarzy? Kto może nam pomóc, a kto zaszkodzić? Jakie kraje są wciąż warte uwagi, a których należy unikać?

Wybór kraju docelowego

Zanim przystąpisz do poszukiwania ofert pracy za granicą, warto zastanowić się jakie kraje interesują Cię najbardziej. Czy będą to zimne kraje skandynawskie, niepewna w ostatnich latach Wielka Brytania, a może inni członkowie Unii Europejskiej? Każdy z nich ma swoje wady i zalety, jednak największym czynnikiem rozróżniającym będzie sektor, w którym zdecydujesz się pracować. Sektor publiczny to zawsze gwarancja stabilnego zatrudnienia.

Warunki pracy w środowisku medycznym są w większości krajów europejskich znacznie lepsze niż w Polsce i rzadko kiedy sprawiają Polakom jakiekolwiek problemy. Nieco inaczej przedstawia się sprawa sektora prywatnego, w którym możliwości zarobkowe są znacznie wyższe, ale godziny pracy mogą okazać się mniej zadowalające.

Dla przykładu, lekarz w Szwecji, po odbytym półrocznym kursie języka szwedzkiego ma szansę na zatrudnienie w formie umowy na czas nieokreślony w szpitalu lub przychodni należącym do szwedzkiego sejmiku samorządowego. Lekarz taki może regularnie kończyć swój dzień pracy o 16, a więc w godzinach zbliżonych do wszelkiego rodzaju prac biurowych.

Info: Paragona®

Niezależnie jednak od przepracowanych godzin jedno jest pewne – kraje europejskie dużo lepiej radzą sobie z organizacją struktur medycznych kraju i doceniają ludzi zdolnych ocalić zdrowie i życie innym w należyty sposób.

Poszukiwanie pracy – gdzie zacząć

Dzięki postępowi technologicznemu i życiu w dobie Internetu jesteśmy dziś w stanie znacznie łatwiej porozumieć się z agencjami zatrudnienia znajdującymi się w wybranym przez nas kraju docelowym. To jedna z pierwszych rzeczy, jakie powinny zostać uwzględnione w researchu. Agencje zatrudnienia pomagają zwykle nie tylko z samym procesem poszukiwania pracy, ale i relokacją w celu jej podjęcia.

Kolejnym dobrym pomysłem jest przyjrzenie się prywatnym firmom i ofertom pracy na ich stronie, pod warunkiem że interesuje Cię sektor prywatnej opieki medycznej. A jeśli kraj docelowy jest Ci obojętny lub poszukiwania pracy w zagranicznych agencjach nie przynoszą oczekiwanych rezultatów?

Istnieje wiele polskich agencji wspomagających lekarzy poszukujących pracy za granicą. Firmy takie jak Medena czy Paragona są bardzo popularną i skuteczną metodą poszukiwania pracy w zagranicznym środowisku medycznym. One także, podobnie jak agencje znajdujące się bezpośrednio w kraju docelowym, oferują pomoc podczas relokacji, choćby w postaci kursów językowych.

Ostatnią, ale równie ciekawą i skuteczną propozycją jest sieć europejskich ofert pracy EURES, w której znajdziesz informacje na temat wolnych miejsc pracy we wszystkich krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, dowiesz się wszystkiego na temat warunków życia i podejmowania pracy w danym kraju, o dostępnych możliwościach dokształcenia się, czy adresach lokalnych urzędach pracy za granicą.

Przygotowanie formalne

Lekarz planujący pracę za granicą powinien udać się do Naczelnej Izby Lekarskiej celem pobrania zaświadczenia o podstawie etycznej. Jest ono wymagane do uznania kwalifikacji zawodowych we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Większość krajów Europy uznaje edukację zdobytą w Polsce za wystarczającą i nie wymaga dodatkowych testów i szkoleń, a jedyny wyjątek stanowi tu język urzędowy danego kraju, który kandydat na lekarza powinien opanować jeszcze przed przyjazdem.

Poszukiwanie pracy w środowisku medycznym nie jest dziś skomplikowane – Polacy są coraz częściej doceniani za umiejętności i wiedzę i w związku z tym chętnie zatrudniani, szczególnie w krajach skandynawskich,  w których kadry medycznej zwyczajnie brakuje.

Jeśli planujesz poszukiwania pracy poza granicami Polski, przygotuj odpowiednio swoje CV i roześlij je po agencjach zatrudnienia. Znalezienie pracy w medycynie przestało graniczyć już z cudem – jeśli potrafisz poprzeć swoje dyplomy wiedzą, praca w zagranicznym szpitalu czeka na Ciebie – komentuje agencja Paragona.