Garaże blaszane – wady i zalety

Budując dom często nie mamy możliwości, lub nie myślimy o tym, jak wiele miejsca do przechowywania narzędzi, kosiarek, rowerów, samochodu i innych pojazdów będziemy potrzebowali. Często po kilku latach stwierdzamy, że przydałby nam się dodatkowy garaż. Jednak dopiero co skończyliśmy jedną budowę, a już zaczynać następną? W takiej sytuacji zaczynamy się zastanawiać nad garażem blaszanym. Jakie są zalety i wady tego rozwiązania?

Budowa

Budowa blaszanego garażu to w zasadzie… jej brak. Możemy zamówić budynek jako gotową konstrukcję. Firma po jej przygotowaniu przyjedzie i postawi ją na ustalonym miejscu. Instalacja zazwyczaj przebiega szybko i sprawnie. Ma to bardzo wiele zalet, o czym wie każdy, kto kiedyś miał duży remont lub prowadził budowę. Przede wszystkim unikamy kurzu, piachu czy gruzu, które są wszędzie i noszą się przez cały okres trwania prac oraz jeszcze kilka dni po ich zakończeniu. Nie będziemy też zmęczeni hałasami. Co więcej murarze nie kręcą się po naszym podwórku przez długi czas. Oczywiście nie przeszkadzają oni nam bardzo, ale ciężko przy nich wyjść w codziennym dresie na kawę przed dom.

Cena

Tutaj również punkt zaliczamy garażom blaszanym. Jeżeli zsumować koszty materiałów i pracy to klasyczne, murowane budynki są znacznie większą inwestycją. Nawet przybudówka, która zmniejszy częściowo wydatki na materiały, nie wyjdzie nas taniej, a do tego wniesie bałagan do domu. Ciężko znaleźć równie solidne i korzystne rozwiązanie w porównywalnej cenie. Oczywiście możemy zdecydować się na budynek drewniany, jednak nie będzie tak wytrzymały.

Czas realizacji

To kolejna niepodważalna zaleta. Przygotowanie takiego garażu zajmuje po prostu mniej czasu niż klasyczna budowa. Kiedy uzyskamy niezbędne pozwolenia, i zatwierdzimy plan, rozpoczyna się produkcja. Zazwyczaj niezbędne są fundamenty, po ich przygotowaniu wyprodukowany projekt przyjeżdża na naszą posesję. Teoretycznie możemy go zmontować samemu, jednak najlepiej wybrać opcję z montażem. Specjaliści zrobią to szybko, sprawnie i pewnie. Czas realizacji możemy ustalić praktycznie od razu po zaakceptowaniu projektu, a opóźnienia zdarzają się niezwykle rzadko.

Wytrzymałość

W zależności od tego do jakich konstrukcji porównujemy blaszane garaże może być to i wada, i zaleta. Drewniane budynki są zdecydowanie mniej odporne na działanie żywiołów – mogą wyblaknąć, gnić, zostać zniszczone przez szkodniki. W tym przypadku konstrukcje metalowe są dużo bardziej wytrzymałe. Są jednak mniej wytrzymałe niż tradycyjne, murowane pomieszczenia. Pamiętajmy jednak, że przepisy nie pozwoliłyby na postawienie niestabilnej konstrukcji czy nieodpowiedniej do naszego klimatu. Możemy więc być pewni, że blaszany garaż wytrzyma wiatr, śnieg, grad i deszcz.

Termoizolacja

Każdy z nas wie, jak zimą potrafią nagrzać się metalowe budki – panuje tam potworny skwar i najlepiej jest ich unikać. Zimą za to chronią jedynie przed wiatrem, nie jest w nich jednak wcale cieplej. Budynek z cegły, czy drewna, będzie się mniej nagrzewał. Wszystko jednak zależy. Po pierwsze, jeżeli budynek z drewna czy murowany będzie miał metalowy dach, a często tak się zdarza, to różnica nie będzie aż tak duża. Po drugie w dzisiejszych czasach zaleca się zainstalowanie izolacji w każdym blaszanym garażu. Po pierwsze sprawia ona, że latem ciepło nie wpada tak intensywnie do budynku, a zimną z niego nie ucieka. Dodatkowo poprawia przepływ powietrza i wilgotność. Dzięki temu wilgoć nie zbiera się w środku. To bardzo istotne, ponieważ może powodować ona rozmnażanie się grzybów czy pleśni co jest niezdrowe. Co więcej może sprzyjać ona rdzewieniu i uszkodzeniu konstrukcji. Jednak nowoczesne techniki izolacyjne zapobiegają wszystkim problemom i skreślają termoregulację z listy wad blaszanych garaży. Co ciekawe w zależności od wybranego sposobu ocieplenia możemy dodatkowo wyciszyć budynek lub doświetlić go – część izolacji pokryta jest materiałem odblaskowym.

Wygląd budynku

Obecnie mamy taką różnorodność na rynku, że ciężko uznać go za wadę. Możemy wybierać spośród wielu kolorów i sposobów wykończenia. Mamy do dyspozycji bardzo różne materiały jak blachę ocynkowaną, akryl czy blachę drewnopodobną. Garaż może wyglądać więc jak chcemy.


Polecamy firmę CGT Burnus – jednego z liderów w zakresie konstrukcji stalowych.