Błędy medyczne – co się do nich kwalifikuje?

medyczne błędy

Istnieje specjalna grupa przypadków, do której zaliczają się wszystkie błędy medyczne spowodowane przez lekarzy lub przez niedopatrzenie personelu. Błędy medyczne to konsekwencje wszystkich niepożądanych czynów lub czynów niewskazanych. Są to również niedopatrzenia ze strony lekarza lub personelu w szpitalu czy przychodni. Przez błędy medyczne, pacjenci narażeni są na tymczasową lub trwałą utratę zdrowia, kalectwo oraz dyskomfort fizyczny i psychiczny. Niestety, błędy lekarskie zdarzają się nadal dość często, dlatego ustalono specjalne zasady, według których sądzeni są lekarze. Niedopatrzenie medyczne może przyczynić się bowiem do znacznego pogorszenia się warunków życiowych. Przez jakiekolwiek błędy medyczne możemy zostać zmuszeni do nagłego zainwestowania w profesjonalne leczenie, co często wiąże się z wielkimi sumami. Czasami błędy te mogą również przyczynić się do kalectwa, przez co uniemożliwione zostaje nam wykonywanie dalszej pracy. W takiej sytuacji musimy ubiegać się o rentę, dodatkowo żądając odpowiednio wysokiego odszkodowanie za krzywdę.

Zadośćuczynienie dla poszkodowanego i represja dla sprawcy

Na zadośćuczynienie możemy liczyć gdy posiadamy ważne ubezpieczenie. Jest to podstawowa zasada dla wszystkich tych, którzy chcą ubiegać się o tę formę odszkodowania. Zadośćuczynienie jest przyznawane za wyrządzenie szkód o charakterze niematerialnym. Znaczy to, że jest to odszkodowanie za naszą krzywdę na tle psychicznym i fizycznym. Błędy lekarskie powodują, że często cierpimy, odczuwamy ból, którego nie powinno być, lub zostajemy okaleczeni do końca życia. wysokość takiego odszkodowania może być często trudna do wyliczenia. Osoba poszkodowana może więc ubiegać się o wyznaczoną przez siebie kwotę, w której będą zawierać się wydatki codzienne i te związane z naszą krzywdą – zakup protez, rehabilitacja, koszty dojazdów do przychodni i szpitali oraz konieczność remontu mieszkania w celu przystosowania go do osoby niepełnosprawnej. Kwota podana przez poszkodowanego powinna zawierać się w rozsądnych granicach – nie powinna być zbyt wygórowana.

Od czego zależy wysokość odszkodowań?

Wysokość odszkodowania może zależeć przede wszystkim od sytuacji, w której się znajdujemy – wyliczając sumę odszkodowania, konieczne jest wzięcie pod uwagę wszystkich kosztów, jakie przeznaczamy na powrót do zdrowia. Ponadto, kiedy błędy medyczne powodują nasze kalectwo, często nie możemy w dalszym ciągu wykonywać danej pracy. W tym wypadku brane są pod uwagę również koszta przeznaczone na przyuczanie się do nowego zawodu. Osoba pokrzywdzona musi również przyzwyczaić się do utrudnionego życia, co zawsze wiąże się z cierpieniem psychicznym i często fizycznym. Wysokość odszkodowań regulowana jest także pod względem prawnym – w kodeksie cywilnym bowiem zawarte są zasady do których należy się odwołać w każdym przypadku ustalania odszkodowań.błąd medyczny odszkodowanie

Do kogo się udać w takiej sytuacji

Warto posiadać odpowiednia wiedzę na temat odszkodowań – wiedza ta pomoże nam wybrać odpowiednie miejsce. Dodatkowo, musimy znać swoje praca i obowiązki jako osoby poszkodowane. Gdy chcemy uzyskać odszkodowanie lub zadośćuczynienie, musimy udać się do kancelarii prawniczej lub adwokackiej. Wiele osób korzysta także z usług kancelarii odszkodowawczej. W tych miejscach możemy uzyskać pomoc – korzystając z usług adwokata możemy dodatkowo liczyć na wsparcie z jego strony w przypadku sprawy sądowej. Warto zapoznać się z możliwościami danej kancelarii zanim się do niej zgłosimy. Musimy bowiem mieć pewność, że nasz pośrednik/przedstawiciel będzie się starał o wywalczenie dla nas jak najwyższego odszkodowania.