Nowe technologie w diagnostyce chorób serca

kardiolog

Współczesna medycyna to coraz bardziej zaawansowane metody i techniki badań, leczenia, diagnozowania. Pojawia się coraz więcej nowoczesnych maszyn oraz urządzeń, które są niebywale precyzyjne, mało inwazyjne, co wpływa na wysoką skuteczność i niską śmiertelność wśród pacjentów. Jest to również ulga dla lekarzy, którzy mają możliwość mniejszym wysiłkiem wyleczyć większą liczbę osób w krótszym czasie.

Nowoczesne technologie i metody w diagnostyce chorób serca Rozwój medycyny to odkrywanie nowych chorób czy schorzeń, które jeszcze niedawno były nieznane, ale też znajdowanie lekarstw, metod leczenia czy konstrukcja zaawansowanego sprzętu, dzięki którym pacjenci mają szansę na wyleczenie i przeżycie. Przez ostatnie lata kardiologia niesamowicie się rozwinęła i w związku z tym pojawiło się wiele nowatorskich oraz nowoczesnych metod i technik diagnostycznych.

  1. Kardiologia inwazyjna – jest to część kardiologii, która wykorzystuje cewnik naczyniowy do inwazyjnego diagnozowania oraz leczenia. Zajmuje się ona przypadkami, gdzie konieczne jest wykonanie leczenia interwencyjnego niezastawkowych wad serca, chorób układu sercowo-naczyniowego, zabiegów związanych z zastawkami serca czy tętnic. Sfera ta wykorzystuje w codziennej pracy technologie cewnikowania serca oraz koronografię. To drugie pojęcie oznacza podanie specjalnego płynu, który stanowi kontrast, co pozwala na dokładne badanie naczyń krwionośnych. Warto też podać, że w tym obszarze pacjent jest leczony i diagnozowany bez konieczności operacji z otwartą klatką piersiową. Wykonywane są za to zabiegi bez angażowania kardiochirurga.
  2. Echokardiografia – to sposób diagnozowania chorób związanych z układem krążenia, a jego wynik przedstawia informację o tym, jak pracuje serce, jak pompuje krew, jego lokalizacji, siły pracy, jakiej jest wielkości. Samo badanie polega na wykorzystaniu fal dźwiękowych, które przedstawiają stan serca w czasie rzeczywistym. Często jest wykorzystywany przy leczeniu zastawek serca, po zawale, ciśnienia krwi, nierównego rytmu bicia, wrodzonych wad mięśnia.
  3. Kardiologia nuklearna – tego typu technika pomaga w diagnozie oraz leczeniu zaburzeń perfuzji, często stosowana na wczesnym etapie rozwoju choroby. Wykorzystuje promieniowanie jonizujące, pacjentowi zostają podane środki farmaceutyczne znakowane radioizotopami. Uzyskuje się obraz narządów wewnętrznych, który podlega ocenie lekarza.

Jak precyzyjna diagnostyka chorób serca wpływa na proces leczenia?

W razie wystąpienia niepokojących zmian i objawów warto jak najszybciej udać się do lekarza POZ lub specjalisty – kardiologa przyjmującego w Jeleniej Górze, w Przychodni Zabobrze. To bardzo ważne, ponieważ szybka reakcja pozwoli uniknąć negatywnych konsekwencji. Niezdiagnozowana oraz nieleczona choroba może się rozwijać i tym samym przybierać coraz groźniejsze stadia, trudniejsze do całkowitego wyleczenia. 

kardiolog

Precyzyjna diagnostyka przy użyciu nowoczesnych metod to szansa na wyzdrowienie lub życie z chorobą, ale bez znacznych ograniczeń. Im wcześniej zacznie się przeciwdziałanie, tym mniej inwazyjne są badania i ewentualne zabiegi.

Szybkie i skuteczne postępowanie w przypadku zawału serca

Nowoczesne technologie wykorzystywane w medycynie to szansa na całkowite wyleczenie lub ratunek. Szybkie i skuteczne działania przy użyciu zaawansowanych technik znacząco podnosi efektywność profesjonalnej pomocy, pozwala natychmiastowo zareagować w przypadku zawału serca. Zarówno przy przewlekłych chorobach tego organu, jak też nagłych wypadkach, rozwinięte narzędzia medyczne dają szansę na wyeliminowanie powikłań

Istotny jest czas, gdyż mięsień sercowy odgrywa krytyczną rolę w funkcjonowaniu organizmu, w tym w pompowaniu krwi do mózgu. Zwłoka z udzieleniem pomocy choremu podnosi ryzyko. W razie wystąpienia tej choroby bardzo często wykonywana jest inwazyjna angioplastyka wieńcowa, a w kwestii farmakologii popularne są innowacyjne środki z ewolokumabem lub zofenoprilem.  

Ryzyka związane z badaniami diagnostycznymi

Wszelkie badania, które wymagają interwencji w ciało i są inwazyjne, niosą za sobą pewne ryzyka, które, choć często są niewielkie, to jednak warto mieć ich świadomość. Diagnoza, która wymaga przerwania tkanek ciała, powoduje również niebezpieczeństwa. Przeciwieństwem są badania nieinwazyjne, które wykorzystują np. fale dźwiękowe, nie ingerują w organizm i nie ma konieczności wprowadzania obcego elementu np. cewnika czy elektrod. Nakłucia i interwencję w organy pacjenta mogą powodować krwawienie, zakażenia, reakcje alergiczne czy reakcje związane z lękami i psychiką samego pacjenta. Jednakowo nowoczesne metody, zaawansowane techniki oraz technologie medyczne minimalizują zagrożenie powikłaniami.