Na czym polega audyt oświetlenia zewnętrznego?

audyty oświetleniowe

Kiedy pojawia się potrzeba wymiany oświetlenia lub zamontowania nowego oświetlenia w danym miejscu, warto wiedzieć, że cały proces wymaga odpowiedniej ilości czasu i wiedzy na ten temat. Zanim można rozpocząć samo montowanie, należy dobrać oświetlenie do danego miejsca, dlatego niezbędne jest zrobienie audytu. W tym artykule dowiesz się, czym jest taki audyt, do czego się przydaje i jakie informacje można w jego czasie uzyskać.

Czym jest audyt oświetlenia?

Osoby, które jedynie używają światła w miejscu zamieszkania i pracy prawdopodobnie nie słyszały o pojęciu audytu oświetlenia, ponieważ nie jest ono na co dzień potrzebne. Jednak ci, którzy odpowiadają za montowanie światła, jego naprawę czy wymianę, z pewnością poznają zagadnienia z tym związane, a jednym z nich jest właśnie audyt oświetlenia. Jest to przegląd miejsca, w którym oświetlenie się znajduje, lub ma się znaleźć. Podczas takiego audytu zwraca się uwagę właśnie na to, czy oświetlenie może być zamontowane w danym miejscu, a oprócz tego na to, jakiego rodzaju światło powinno być tam używane oraz czy da się zastosować tam oświetlenie energooszczędne. Ważne jest również dostosowanie oświetlenia do potrzeb – czy ma ono pełnić jedynie funkcję podstawową, czy również estetyczną?

Przebieg audytu

Audyt przeprowadzany jest wówczas, kiedy niezbędna jest modernizacja danego oświetlenia lub potrzebne jest zainstalowanie całkowicie nowego oświetlenia. Najbardziej podstawowy podział oświetlenia wyróżnia oświetlenie wewnętrzne, zewnętrzne oraz uliczne i jest to pierwsza rzecz, jaka jest brana pod uwagę podczas audytu, ponieważ według tego dobierane są pozostałe cechy odpowiedniego światła. Jeśli audyt jest wykonywany w celu modernizacji oświetlenia, na pewno zwracana jest uwaga na to, jakie były plusy i minusy dotychczasowego oświetlenia i co trzeba zmienić, a które elementy warto pozostawić.

W przypadku audytu oświetlenia ulicznego z pewnością najważniejsze jest dopasowanie takiego światła, dzięki któremu ulica i chodniki będą dobrze widoczne dla pieszych i kierowców, ponieważ dzięki temu będą oni czuli się bezpiecznie po zmroku. Najważniejsze zatem jest tutaj wybranie takiego światła, które będzie przede wszystkim odpowiednio jasne – jego funkcja estetyczna jest tutaj na drugim miejscu.

Jeśli chodzi, z kolei, o światło wewnętrzne, jest ono montowane w środku budynków, zarówno na korytarzach, jak i w poszczególnych pomieszczeniach. Tutaj bardzo ważne podczas audytu jest wzięcie pod uwagę tego, do jakiej działalności dany budynek służy. Od tego zależy intensywność światła i jego rodzaj. W takich miejscach jak biura bardzo ważne jest wybranie światła przyjaznego dla wzroku, ponieważ ludzie spędzają w pracy przynajmniej osiem godzin codziennie przez pięć dni. Często pracują głównie przy ekranie komputera, a więc ich wzrok jest już znacznie narażony na nienaturalne działanie.

audyty oświetlenia

Ważne kwestie

Podczas audytu bardzo ważne jest sprawdzenie oraz zaproponowanie światła, które ma określone cechy. Po pierwsze, powinno wykorzystywać ono jedynie niezbędną ilość energii, dzięki czemu wydatek ten jest niewielki. W tym celu poleca się używanie światła LED, które znacznie różni się pod tym względem od światła używanego w przeszłości. Po drugie, bardzo istotną kwestią jest ekologiczne działanie, a więc dobieranie takich materiałów do produkcji opraw, które pozbawione są szkodliwych substancji, np. ołowiu. Dzięki temu użytkowanie światła nie wpływa negatywnie na środowisko, a również wspomniana energooszczędność jest w tej kwestii plusem, ponieważ im mniej energii jest zużywane, tym środowisko jest zdrowsze.

W trakcie audytu należy również sprawdzić, czy stosowane do tej pory lampy były maksymalnie trwałe i wykonane z dobrych materiałów. Jeśli nie, warto na przyszłość stawiać na materiały o najlepszej jakości, ponieważ wówczas lampa działa dłużej i nie trzeba jej wymieniać, a tym samym tracić niepotrzebnie czasu i pieniędzy.

Bardzo ważne podczas audytu jest dokładnie sprawdzenie danego miejsca i jego środowiska, ponieważ wówczas można dobrze dobrać określone oświetlenie, a także wykryć potencjalne problemy z daną lokalizacją lub dotychczas używanymi lampami. Oprócz tego specjaliści przeprowadzający audyt są w stanie wycenić, ile dany montaż czy modernizacja będą kosztowały.