Ul – drewniany czy poliuretanowy?

ule drewniane

Ul to konstrukcja, która w branży pszczelarskiej jest wykorzystywana do zorganizowanej hodowli pszczół. W miejscu tym zapewnia się owadom warunki do prawidłowego rozwoju. Pierwotnie ule tworzyło się przede wszystkim z użyciem drewna, ale w ostatnich latach na popularności zyskują również wersje z poliuretanu. Jaki ul – drewniany czy poliuretanowy – należy wybrać?

Z jakich materiałów budowane są ule?

W kategorii ule dla pszczół od lat szczególnie popularne są konstrukcje tworzone z użyciem drewna lub poliuretanu. Jeśli chodzi o pierwszy wariant, to materiał ten stosuje się głównie w przypadku produkcji ręcznej, na zlecenie indywidualne. Z kolei ule poliuretanowe to przede wszystkim domena dużych fabryk, które są nastawione na masową produkcję.

Charakterystyka uli drewnianych i uli poliuretanowych

Jeśli chodzi o ule drewniane oraz ule poliuretanowe, wybór nie jest prosty – obydwa typy oznaczają pewne korzyści, ale ich wybór wiąże się również ze słabościami.

Ul drewniany – jakie są zalety i wady?

Ule drewniane zazwyczaj są przyjemniejsze dla oka niż poliuretanowe odpowiedniki – choć może wydawać się inaczej, to aspekt wizualny także odgrywa niemałą rolę. Konstrukcje wykonane z drewna mają bardziej naturalny wygląd, co jest ważne dla niektórych pszczelarzy.

Oprócz tego ule drewniane są bardziej naturalne dla pszczół. Taki stan rzeczy wynika stąd, iż owady te są przystosowane do drewna, więc wykonane z tego materiału ule mogą być łatwiejsze do zaakceptowania. Ponadto drewno zapewnia owadom skuteczną izolację przed ekstremalnymi temperaturami, jakie panują w okresie zimowym.

Z drugiej jednak strony drewniane ule są trudniejsze do czyszczenia niż poliuretanowe odpowiedniki. Dzieje się tak z uwagi na zakamarki, w których może gromadzić się wosk i miód. Utrudnia to usunięcie wszystkich pozostałości, które dość szybko zaczynają przyciągać szkodniki i prowadzą do gnicia. Wynika to z faktu, że drewno jest naturalnym materiałem, który z czasem może ulec rozkładowi, zwłaszcza jeśli nie jest odpowiednio konserwowany. Szkodniki częściej atakują również drewniane konstrukcje, ponieważ zapewniają one idealne środowisko do ukrywania się i rozmnażania bakterii itp.

ule poliuretanowe

Ule poliuretanowe – zalety i wady

Ule poliuretanowe są trwalsze niż konstrukcje drewniane, ponieważ wykonuje się je z mocniejszego materiału. Są one również mniej podatne na gnicie lub uszkodzenie przez szkodniki.

Ule z poliuretanu są także łatwiejsze podczas codziennego czyszczenia, ponieważ mają gładkie powierzchnie. W związku z tym nie ma trudno dostępnych zakamarków, w których mógłby gromadzić się brud.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że wersje poliuretanowe są dość drogie – mogą one kosztować nawet o kilkadziesiąt procent więcej niż ule drewniane.

Przez lata pszczoły przystosowały się, by żyć w wydrążonych pniach drzew, więc ul poliuretanowy nie przypomina naturalnego środowiska w takim stopniu, jak ul drewniany. Wprawdzie konstrukcje poliuretanowe można wyposażyć w funkcje, które czynią je bardziej przyjaznymi pszczołom, takie jak wyjmowane ramy i reduktor wejścia, ale wymaga to poniesienia dodatkowych kosztów.

Jaki ul wybrać – drewniany czy poliuretanowy?

Niestety, nie da się jedno znacznie odpowiedzieć na to pytanie. Przed zakupem należy rozpatrzyć wady i zalety zarówno uli drewnianych, jak i poliuretanowych. Ważne jest, aby rozważyć te czynniki przy podejmowaniu decyzji, jaki ul dla pszczół będzie odpowiedni. Ostatecznie to od Twoich potrzeb, możliwości oraz budżetu będzie zależało podjęcie ostatecznej decyzji.