Psia kupa: czy rodzaj karmy ma znaczenie?

woreczki na psie kupy

Pełen energii i witalności pies to pragnienie każdego właściciela. Posiadacze czworonogów dokładają wszelkich starań, aby ich zwierzak miał zapewnione jak najlepsze życie.

Pieskie szczęście – jak należy dbać o zdrowie pupila?

Właściciele psów traktują swoje pupile, jak członków rodziny i nic w tym dziwnego. Pupil powinien być oczkiem w głowie, a jego potrzeby zawsze powinny być na pierwszym miejscu. Posiadanie psa jest bowiem ogromną odpowiedzialnością, która wiąże się z wieloma obowiązkami – spacerami, zabawą, karmieniem.

Psiaki to zwierzęta stadne, które potrzebują stałego kontaktu i uwagi. Czworonogi najlepiej czują się w gronie domowników, bo wówczas ich naturalny instynkt zostaje zaspokojony.

Aby pies mógł prawidłowo funkcjonować musi być przede wszystkim zdrowy. Każdy posiadacz czworonoga powinien stale kontrolować stan zdrowia swojego zwierzaka i szybko reagować w razie niepokojących objawów. Ważne zatem, aby właściciele psów odbywali ze swoimi pupilami regularne wizyty u weterynarza, co pozwoli utrzymać psa w dobrej formie.

Oprócz tego istotna jest również zbilansowana dieta, odpowiednio dopasowana do wieku, wielkości i ewentualnych problemów zdrowotnych – między innymi alergii pokarmowych i chorób. Wysokiej jakości pokarm to fundament do tego, aby pies był pełen sił i energii. Warto, aby wybór karmy skonsultować z weterynarzem lub bezpośrednio z producentem, którzy pomogą dobrać produkt odpowiednio dobrany do potrzeb danego zwierzaka.

Najpopularniejszym pokarmem dla psów jest bez wątpienia karma sucha, która zawiera wszystkie niezbędne dla czworonogów składniki odżywcze. Niektórzy właściciele dodatkowo urozmaicają dietę czworonoga o pokarm mokry, jak również ostatnimi czasy niezwykle popularne surowe mięso – tzw. barf.

Dzisiejsza oferta sklepów zoologicznych pęka w szwach od karm dla psów, które oferowane są w wielu różnych wariantach, różniąc się od siebie zawartością poszczególnych składników odżywczych – ilością i rodzajem mięsa, tłuszczu i węglowodanów. Z tego względu wybór karmy tym bardziej powinien być dokładnie przemyślany, ponieważ nieodpowiednio dobrany pokarm może wyrządzić wiele krzywd na zdrowiu zwierzaka.

Psi stolec – ile może powiedzieć o stanie zdrowia?

Psia kupa to nic innego, jak niestrawione resztki ówcześnie spożytego jedzenia oraz różnego rodzaju składniki odżywcze, które także nie ulegają trawieniu. Oprócz tego w psiej kupie znajdują się również produkty przemian mikroorganizmów żyjących w przewodzie pokarmowym, bakterie, grzyby, enzymy, składniki żółci, jak również woda i elektrolity.

Wszystkie te składniki odpowiadają przede wszystkim za to, jak psia kupa wygląda – tzn. jaki ma kształt, kolor i zapach. Wbrew pozorom kał może wiele powiedzieć o stanie zdrowia zwierzaka, odzwierciedlając wszelkiego rodzaju problemy, które toczą się w organizmie.

Za psią kupę odpowiada przede wszystkim jelito cienkie, w którym zachodzi kluczowy proces trawienia i przyswajania składników odżywczych. Ważną rolę odgrywa również jelito grube, które odwadnia kał, kształtując jednocześnie kupę do odpowiedniej konsystencji.

Prawidłowy psi stolec powinien być: zwarty, uformowany, “plastelinowy”, brązowy, zaś jego zapach łagodny lub średnio intensywny. Każda zmiana stolca: jego konsystencji, koloru, zapachu to sygnał, który powinien być alarmem dla właściciela – bowiem wszelkie patologie ukazujące się w psiej kupie mogą świadczyć o różnego rodzaju chorobach, ale też wszelkich nieprawidłowościach ze strony układu pokarmowego.

psie kupy

Psia kupa: czy rodzaj karmy ma znaczenie?

Nasuwa się pytanie czy pokarm ma wpływ na psią kupę? Odpowiedź brzmi – jak najbardziej. Nieodpowiednio dobrana karma może powodować biegunki, zaparcia, jak również wszelkie inne zmiany stolca. Częstym powodem problemów z kupą jest karma ze zbyt dużą ilością białka lub tłuszczu.

Oprócz tego wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawy, że ich czworonóg cierpi na alergie pokarmowe – psy bowiem często zmagają się z uczuleniem na kurczaka, którego mięso i tłuszcz znajdują się w większości karm dostępnych w sklepach zoologicznych. Ważne zatem, aby właściciele psów bacznie obserwowali swoje pupile.

Psie kupy są miarodajnym wskaźnikiem tego, czy dany pupil jest odpowiednio karmiony. Wszelkie zmiany mogą świadczyć o tym, że dana karma nie służy psiakowi i należy ją zmienić na inną. Dla psich alergików szczególnie polecana jest karma oparta na jagnięcinie, która jest najdelikatniejszym mięsem, odpowiednim dla czworonogów z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi.