Najzdrowsze rasy psów

najzdrowsze rasy psów

To jak długo pies będzie żył i czy jest bardziej lub mniej podatny na różnego rodzaju choroby, jest oczywiście sprawą indywidualną dla każdego psa. Jednak można określić w pewnym stopniu to, które z ras charakteryzują się znacznie lepszym zdrowiem i mniejszą ilością przypadków zachorowań na różnego rodzaju choroby genetyczne. Takie zestawienie może być bardzo pomocne dla osób planujących zakup czworonoga. 

Najczęściej spotykane choroby genetyczne u rasowych psów

Choroby genetyczne u psów to bardzo poważna sprawa, ponieważ w wielu przypadkach mają one bardzo opłakane skutki i wiążą się z długotrwałym i kosztownym leczeniem, które często nie przynosi wymaganych rezultatów. Chorób genetycznych, na które chorują psy rasowe, jest naprawdę sporo i najczęściej możemy je przypisać do danej rasy, która jest bardziej narażona na pewne dolegliwości. Do najczęściej spotykanych chorób genetycznych u rasowych psów można zaliczyć:

 • Choroby kostno-stawowe – to częste przypadłości charakterystyczne dla wielu ras, przykładowo owczarki niemieckie bardzo często chorują na dysplazję stawów biodrowych. 
 • Choroby serca – dość częsta przyczyna śmierci wielu psów, ponieważ zazwyczaj nie dają one wcześniejszych objawów.
 • Problemy z kręgosłupem – może to być dyskopatia, przepuklina kręgosłupa, zwyrodnienia i inne tego typu dolegliwości. 
 • Choroby oczu – najczęściej np. jaskra, zaćma i atrofia siatkówki, czyli jej postępujący zanik. 
 • Problemy z narządem oddechowym – tzw. syndrom brachycefaliczny to zespół wad anatomicznych, których efektem są problemy z oddychaniem. Największe ryzyko tego typu choroby występuje w przypadku ras o charakterystycznie krótkim pysku, takich jak Mops, Buldog francuski i buldog angielski. 
 • Zaburzenie krzepnięcia krwi – poważna choroba dziedziczna, która objawia się długotrwałym krwawieniem z rany i nagłymi krwotokami. Rasą narażoną na tego typu chorobę są w dużej części Dobermany.  
 • Nowotwory – to częsty problem u niektórych ras, który wykryty zbyt późno może bardzo szybko doprowadzić do śmierci psa. 

owczarek holenderski - najzdrowsza rasa psów

Najzdrowsze rasy psów 

Istnieje wiele ras psów, które charakteryzują się bardzo dobrym zdrowiem, jednak z pewnością do najzdrowszych ras można zaliczyć:

 

 • Shiba Inu – psy tej rasy są nieduże, bardzo wytrzymałe i odporne na wiele różnych chorób genetycznych. Jest to jedna z najstarszych ras, pochodząca z Japonii. 
 • Border Collie – bardzo aktywna, inteligentna i posłuszna rasa, która uważana jest za jedną z najzdrowszych, jednak wymaga zapewnienia odpowiedniej ilości ruchu i codziennych ćwiczeń. 
 • Owczarek holenderski – to dobrze umięśniona rasa średniej wielkości i wagi. Nie jest ona tak popularna, jak owczarki belgijskie czy niemieckie, jednak psy tej rasy są godne zainteresowania, szczególnie dlatego, że charakteryzują się bardzo dobrym zdrowiem.
 • Husky Syberyjski – bardzo popularna i zdrowa rasa, która potrzebuje sporej ilości ruchu i preferuje raczej chłodniejszy klimat.
 • Angielski springer spaniel – to silna i bardzo zdrowa rasa o długiej sierści oraz zwisających uszach, która uwielbia aportować i potrzebuje dużo aktywności fizycznej. 

 

Dlaczego warto zdecydować się na szczeniaka owczarka holenderskiego

Szczeniaki owczarka holenderskiego idealnie sprawdzają się w policji i służbach specjalnych, mogą być przewodnikami osób niewidomych, psami poszukiwawczymi, pasterskimi, stróżującymi, ale sprawdzą się także znakomicie jako psy rodzinne, ponieważ bardzo przywiązują się do swoich właścicieli i są łagodnie dla dzieci. Ich wysoka inteligencja i zdyscyplinowanie pozwala na bardzo skuteczne szkolenie, jednak wymaga to konsekwencji i systematyki. Owczarek holenderski może być oddanym przyjacielem i jednocześnie obrońcą domu oraz rodziny.