Czym się różnią norweskie szelki dla psa od tradycyjnych?

wybór szelek dla dużego psa

Dobre szelki dla psa to podstawa. Może się wydawać, że zwykłe przypięcie i smycz wystarczą. Nic bardziej mylnego. Szelki powinny być odpowiednio dopasowane do rasy i potrzeb pupila. Jaki pies, takie szelki. 

Jakie zabezpieczenie wybrać na spacer? Czym różnią się szelki tradycyjne od norweskich? Kiedy pomyśleć nad ich zakupem i dlaczego?

Rodzaje szelek tradycyjnych

Szelki step-in

Najprostsze, najtańsze i dostępne niemal wszędzie są szelki typu step in. Oprócz popularności w sklepach dla zwierząt oraz niskiej ceny łatwo się je zakłada. Na pewno jest to opcja dla psów, które źle reagują, gdy coś się kombinuje przy ich głowie. Taki model polecany jest psom, które nie ciągną na smyczy i nie wyślizgują się z szelek. 

Niektóre psy nie lubią wkładania czegokolwiek przez głowę. Są jednak takie, które nie czują się dobrze, gdy muszą coś zrobić z łapami. W takiej sytuacji step iny odpadają.

Ponadto, mają one tendencje do przesuwania się i trudno je wyregulować tak, aby nie wędrowały po ciele psa. Mogą także uciskać mostek. Przy step inach wystarczy kilka sprytnych ruchów, aby wydostać się na wolność. Ponadto, krótkowłose psy mogą odczuwać dyskomfort w okolicy pach, które będą obcierane przez paski.

szelki dla psa norweskie czy guard

Szelki guard

Szelki dla psa guard są praktycznie równie popularne co step in, a o wiele bardziej bezpieczne. Są to szelki wkładane przez głowę psa i zapinane z obu stron w najszerszym punkcie klatki piersiowej. Dobrze wyregulowane, nie przesuwają się i nie obcierają pach. Trudniej z nich uciec psu-kombinatorowi. Dobrze rozkładają się przy tym na całym ciele, nie blokując mostka ani łopatek. Dzięki temu są odpowiednie również dla szczeniąt. Dodatkowo mają dużo regulacji z każdej możliwej strony.

Szelki norweskie

Cieszą się sporym zainteresowaniem wśród właścicieli i hodowców psów ze względu na ich komfort zakładania i ściągania – niemal bez konieczności dotykania psa. 

Wkłada się je przez głowę, jednak w przeciwieństwie do guardów nie zalegają na szyi, a na mostku. Zapina się je za łapami. Zaletą jest prostota zakładania, a także obecność rączki, którą można złapać lub podciągnąć gdzieś psa. Trzeba też pamiętać, że zabudowane modele zabudowane mogą być zbyt masywne dla małych i drobnych psów.

W jakiej sytuacji lepiej zdecydować się na norweskie szelki?

Jeżeli noszenie szelek norweskich nie wiąże się z naciskiem, czyli pies nie ciągnie na tych szelkach, to ich noszenie nie będzie groźne. W takich sytuacjach szelki mogą cały czas po klatce piersiowej się przemieszczać i nie blokują ruchu przednich łapek. 

Szelki norweskie nie są polecane do długich spacerów i dużych aktywności fizycznych jak bieganie, ale zapewniają właścicielowi ogromny komfort. Jeżeli należysz do tych wrażliwych albo niecierpliwych właścicieli, taką uprząż założysz bardzo szybko i zaledwie za jednym ruchem. Równie szybko je zdejmiesz, niemal w ogóle nie dotykając pupila.

norweskie szelki dla psa

Norweskie szelki dla psa są poza tym niesamowicie wygodne. Dzięki podwójnej regulacji, możesz je dostosować bowiem do rozmiaru swojego pupila. Warto rozejrzeć się za takimi szelkami, które posiadają mocne rzepy wszyte w przedni pas.

Pozwalają one także wygodniej i bezpieczniej trzymać psa. Ich przedni pas profiluje się w taki sposób, by nie naciskał on na krtań psa. Poza tym szelki są również niesamowicie funkcjonalne – nie będą blaknąć (pod warunkiem ich dobrego wykonania. 

Jak widać, wiele zależy od tego, jaki jest pupil, w czym mu wygodnie i jaki typ aktywności wraz z nim prowadzisz. Pamiętaj, że odpowiednio dobrane szelki dadzą korzyść obu stronom – będziesz pewny o komforcie i bezpieczeństwie swojego psa, a on będzie się czuł jak ryba w wodzie na wspólnych przechadzkach.