Wizyta u okulisty prywatnie – o czym, warto wiedzieć

okulista

Problemy ze wzrokiem dotyczą właściwie każdego z nas. Zaburzenia widzenia mogą mieć różne przyczyny, na przykład okulistyczne lub neurologiczne. Pacjenci gabinetów okulistycznych najczęściej zgłaszają się z problemem rozmazanego, ograniczonego lub podwójnego widzenia, lub widzenia za mgłą, mroczkami, niemożnością rozróżnienia barw.

Zaburzenia tego rodzaju mogą być również związane z występowaniem problemów z nerwem wzrokowym lub chorób takich jak: cukrzyca oraz nadciśnienie. Czas oczekiwania na wizytę u okulisty w przypadku placówek publicznych może wydłużyć się niemal o kilka miesięcy, a odgrywa on tu niebagatelną rolę. Im szybciej zostanie postawiona diagnoza i wdrożone leczenie, tym pacjent ma większe szanse na odzyskanie komfortu widzenia lub zatrzymanie rozwijającej się choroby, dlatego oczekiwanie na wizytę powinno być jak najkrótsze. 

Dlaczego warto wybrać prywatny gabinet okulistyczny?

Diagnozowanie i leczenie konkretnych schorzeń w Polsce coraz częściej jest możliwe jedynie poprzez prywatne wizyty u specjalistów. Wynika to z przeciążenia placówek publicznych, co skutkuje odległymi terminami wizyt. Natomiast pacjenci po pojawieniu się niepokojących objawów wymagają natychmiastowej interwencji lekarza, diagnozy i podjęcia leczenia, dlatego wybór prywatnego gabinetu okulistycznego jest w  wielu przypadkach koniecznością. Badanie wzroku może być potrzebne każdemu bez względu na wiek. Drobna wada często dotyczy dzieci, a także osób dorosłych, przede wszystkim tych, którzy dużo czasu spędzają w pracy przed komputerem.

Zalety prywatnej wizyty u okulisty

Wizyta u okulisty w ramach NFZ będzie wymagała oczekiwania na nią przez dłuższy czas, może nawet kilka miesięcy. Natomiast wybór prywatnego gabinetu gwarantuje natychmiastowe przyjęcie przez specjalistę. Wizyta ma szansę się odbyć w tym samym dniu lub w kolejnych w zależności od funkcjonowania prywatnego gabinetu. Kolejne spotkania z lekarzem mogą zostać zaplanowane z pewnym wyprzedzeniem, ale pierwsza wizyta, po pojawieniu się niepokojących objawów, które utrudniają funkcjonowanie pacjenta, powinna odbyć się jak najszybciej. Zlekceważenie problemów ze wzrokiem może przyczynić się do pogorszenia stanu chorego i szybkich postępów choroby. Kolejną zaletą wyboru prywatnego gabinetu okulistycznego jest czas wizyty. W publicznych placówkach ze względu na dużą ilość pacjentów na każdego z nich z reguły przeznaczone jest od 10 do 15 minut, co w przypadku konieczności wykonania podstawowych lub specjalistycznych badań jest czasem zbyt krótkim. Poza tym pacjent ma możliwość wyboru lekarza, a także konkretnego gabinetu, biorąc pod uwagę opinie innych osób. Kolejna zaletą wyboru prywatnej wizyty jest możliwość ustalenia konkretnej godziny, co wyklucza długie oczekiwanie pod gabinetem lekarza. Pomimo funkcjonowania systemu numerów spędzanie wielu godzin w placówkach publicznych jest standardem. Prywatny gabinet gwarantuje przyjęcie przez lekarza zgodnie z ustaleniami, których pacjent dokonał podczas rejestrowania się do okulisty. 

Kompleksowe badania w prywatnym gabinecie okulistycznym

Prywatne gabinety okulistyczne oferują kompleksowe badanie wzroku przeprowadzone przez wykwalifikowaną kadrę okulistów i optometrystów, a także posiadają szeroką ofertę usług i produktów, które zapewnią oczom pacjentów największy komfort. Specjaliści prowadzą nie tylko diagnostykę oraz korekcję wad wzroku takich jak: krótkowzroczność, nadwzroczność oraz astygmatyzm, ale również badania profilaktyczne, które nawet u zdrowych osób powinny być przeprowadzane co najmniej raz na 2 lata. Pacjenci powinni pamiętać, że mogą się zgłosić nie tylko wtedy, gdy pojawią się jakiekolwiek problemy z oczami, ale także profilaktycznie w celu ich zapobiegania.

okulista

Jakim sprzętem dysponują lekarze w prywatnych gabinetach okulistycznych?

Okuliści w prywatnych gabinetach okulistycznych dysponują nowoczesnym sprzętem niezbędnym do diagnozowania wad i chorób oczu. Topograf rogówkowy umożliwia nie tylko diagnozowanie wad wzroku, ale również zaburzenia rogówki, takie jak stożek rogówki lub astygmatyzm pourazowy. Specjaliści, dzięki różnego rodzaju nowoczesnym urządzeniom,  przeprowadzają również profesjonalną diagnostykę w kierunku chorób oczu takich jak: zaćma, jaskra, zwyrodnienia plamki żółtej lub siatkówki obwodowej. Wykwalifikowana kadra pomoże pacjentom dobrać odpowiednie produkty renomowanych firm, takie jak: okulary korekcyjne, przeciwsłoneczne lub soczewki kontaktowe najwyższej jakości, na każdą porę roku. Podczas zakupu okularów, najważniejsze jest ich odpowiednie dopasowanie nie tylko do wady wzroku, czy choroby oczu, ale także do trybu życia i zawodu pacjenta. Dzięki temu noszenie okularów nie będzie przykrą koniecznością i w żaden sposób nie ograniczy funkcjonowania ich użytkownika.