USG Doppler – dlaczego wykonuje się je u kobiet w ciąży?

kobieta w ciąży z kwiatkiem

Ciąża to bardzo ważne wydarzenie dla każdej kobiety. Wiąże się z tym wiele kwestii i obowiązków, o jakich musi pamiętać przyszła mama. Jedną z ważniejszych kwestii są oczywiście regularne wizyty u lekarza w celu obserwacji dziecka oraz samej matki.

Zazwyczaj tego typu wizyty ograniczają się do przeprowadzenia wywiadu przez lekarza oraz przeprowadzenia podstawowych badań w celu sprawdzenia, czy płód prawidłowo się rozwija i czy nie ma żadnych problemów. Jednak w pewnych sytuacjach oprócz podstawowych badań konieczne może się okazać przeprowadzenie bardziej zaawansowanej diagnostyki, która ma na celu wykluczenie potencjalnych problemów.

Jednym z takich badań jest z pewnością USG Doppler, które stosowane jest w wielu różnych sytuacjach, ale dla kobiet w ciąży odgrywa ono bardzo ważną rolę. Warto więc wiedzieć kiedy badanie USG Doppler jest konieczne u kobiet w ciąży, jak ono wygląda i jak się do niego przygotować?

W jakiej sytuacji wykonuje się badanie USG Doppler u kobiet w ciąży?

USG Doppler to tzw. ultrasonografia dopplerowska, czyli jedno z najbezpieczniejszych, najtańszych i szeroko dostępnych badań pozwalających na obserwację przepływu krwi przez narządy i naczynia krwionośne. Metoda ta dzięki swojej uniwersalności może być wykorzystywana w wielu różnych przypadkach, ale szczególnie dla kobiet w ciąży jest ona bardzo istotna. Badanie to pozwala sprawdzić, czy serce dziecka bije prawidłowo, czy matka choruje na jakieś choroby, czy istnieje ryzyko przedwczesnego porodu, a nawet pozwala zaobserwować konflikt serologiczny.

Badanie USG Doppler przeprowadza się najczęściej w sytuacji, gdy podczas rutynowych badań USG wykryje się jakieś nieprawidłowości. Szczególnie niepokojące powinny być takie objawy jak powolny rozwój kończyn czy organów dziecka, czego przyczyną może być np. niedokrwienie łożyska lub pępowiny. Oprócz tego wskazaniami do przeprowadzenia badania USG Doppler są także:

  • ciąża mnoga,
  • zbyt niska lub zbyt wysoka waga matki,
  • cukrzyca lub nadciśnienie tętnicze,
  • podejrzenie konfliktu serologicznego,
  • wcześniejsze poronienia,
  • palenie papierosów przez matkę,
  • zbyt niska szacowana waga płodu,
  • choroby genetyczne,
  • wady rozwojowe,
  • różnego rodzaju infekcje,
  • przedwczesne skurcze porodowe,
  • i wszystkie inne niepokojące objawy.

Jak wygląda badanie USG Doppler?

USG Doppler to badanie ultrasonograficzne, którego zasada działania jest bardzo podobna do zwykłego badania USG, które polega na wysyłaniu fali dźwiękowych o wysokiej częstotliwości, niesłyszalnych dla ludzkiego ucha. Fale te przenikają przez tkankę, odbijają się od kości i rejestrowane są przez specjalny mikrofon. W taki właśnie sposób generowane jest echo, które pozwala utworzyć na monitorze obraz ukazujący ułożenie, wielkości i kształt poszczególnych narządów, a w trakcie ciąży fizjonomiczne cechy płodu.

W przypadku badania USG Doppler wygląda to podobne z tą różnicą, że metoda ta pozwala ukazać nie tyle tkanki, co przepływ krwi w narządach i naczyniach krwionośnych.

Samo badanie jest w pełni bezinwazyjne i bezpieczne zarówno dla kobiety jak i dziecka. Polega ono na tym, że wykwalifikowany diagnostyk przesuwa głowicą urządzenia, która wcześniej nasmarowana została specjalnym żelem zmniejszającym tarcie i ułatwiającym przenikanie fal ultradźwiękowych, po brzuchu kobiety, uciskając w niektórych miejscach i w taki właśnie sposób uzyskuje on obraz na monitorze ukazujący przepływ krwi. Badanie to nie sprawia żadnego dyskomfortu ani tym bardziej bólu, a czas jego trwania wynosi zazwyczaj kilkanaście minut.

kobieta w ciąży

Jak przygotować się do takiego badania?

Wybierając się na badanie USG Doppler Wrocław, warto wiedzieć, jak się do niego przygotować, aby wyniki uzyskane po tym badania były w pełni wiarygodne. Otyłość, nieregularna praca serca, obecność gazów w przewodzie pokarmowym lub usytuowanie kości w badanym obszarze mogą w pewnym stopniu sprawić, że wyniki będą mniej dokładne. Aby tego uniknąć, warto stosować się do zaleceń, czyli:

  • przyjść na badanie na czczo, czyli minimum 6 godzin po ostatnim posiłku,
  • dzień przed badaniem zastosować lekkostrawną i niewzdymającą dietę
  • w dniu badania powstrzymać się od picia słodzonych i gazowanych napojów oraz od żucia gumy
  • warto także na co najmniej dobę przed badaniem odstawić kawę.