Suchość oczu? To może być przerwany film łzowy!

Suchość oczu to dolegliwość, która dotyka nawet 17% dorosłej populacji. Polega ona na niedostatecznym nawilżeniu powierzchni oka przez film łzowy, co prowadzi do przesuszenia rogówki i spojówki i powoduje u pacjenta znaczący dyskomfort.
W jaki sposób postępują zazwyczaj osoby dotknięte problemem suchych oczu?
Osoby dotknięte problemem suchych oczu najczęściej sięgają po krople nawilżające, które przynoszą natychmiastową ulgę. Preparaty tego typu posiadają w swoim składzie między innymi kwas hialuronowy, który wiąże szczątkowy film łzowy i zapewnia gałkom ocznym długotrwałe nawilżenie. Krople są niewątpliwie najpopularniejszym sposobem walki z suchością oczu i są polecane do stosowani profilaktycznego przez wszystkie osoby spędzające wiele godzin przed monitorami komputerów i tabletów, a także telefonów komórkowych oraz telewizorów. Pacjenci zmagający się z problemem suchych oczu często wykonują również ćwiczenia pozwalające gałkom ocznym odpocząć i pozbyć się uczucia pieczenia – ruchy okrężne w obu kierunkach lub ruchy polegające na odtwarzaniu kształtu położonej ósemki, wykonywane przy zamkniętych powiekach. Ulgę przynoszą także krótkie przerwy w pracy, podczas których do oczu przykładny jest ciepły kompres.
Czym jest film łzowy?
Film łzowy to cienka powłoka ochronna pokrywająca powierzchnię oka. Wytwarzany jest przez gruczoły łzowe, znajdujące się w górnym kąciku oczodołu, skąd transportowany jest do worka spojówkowego przez kanaliki łzowe. Głównymi zadaniami filmu łzowego są ochrona gałki ocznej przed potencjalnymi uszkodzeniami, usuwanie z jej powierzchni zanieczyszczeń, a także zmniejszanie tarcia między tkankami. Powłoka ta zbudowana jest z trzech warstw: warstwy tłuszczowej, wodnej i śluzowej. Dba o nawilżenie oczu, zapobiega zmęczeniu wzroku i ma wpływ na ostrość widzenia, gdyż uczestniczy w procesie skupiania promieni świetlnych na powierzchni siatkówki. W celu prawidłowego odżywienia i utrzymania oczu w dobrej kondycji, filtr łzowy musi posiadać odpowiedni skład i być wytwarzany w określonej ilości. Wystąpienie nieprawidłowości w każdej z jego warstw może skutkować uczuciem dyskomfortu i suchości w oku, a także zaburzeniami widzenia.
Przerwa w filmie łzowym – przyczyny i skutki
Film łzowy to substancja niezwykle delikatna, przez co łatwo ulega naruszeniu i uszkodzeniu. Nieustannie podlega procesom parowania, które mogą zostać przyspieszone na skutek oddziaływania takich czynników, jak:
- długie i częste korzystanie z komputerów, telewizorów, tabletów i telefonów komórkowych,
- długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych i ogrzewanych,
- kontakt z zanieczyszczonym powietrzem,
- niewystarczająco częste mruganie,
- zaniedbania w zakresie higieny oczu i powiek,
- zaburzenia funkcji powiek,
- niewłaściwe stosowanie soczewek kontaktowych,
- stosowanie niewłaściwej diety,
- różnorodne alergie,
- stosowanie niektórych leków – antyalergicznych oraz przepisywanych w leczeniu chorób serca, nadciśnienia tętniczego, chorób immunologicznych oraz depresji i zaburzeń lękowych,
- czynniki genetyczne.
Do objawów występujących przy przerwanym filmie łzowym zaliczają się między innymi:
- pieczenie oczu,
- uczucie suchości w oku,
- przekrwienie oka,
- uczucie posiadania piasku pod powiekami,
- wahania ostrości widzenia,
- ból głowy.
Co zrobić w sytuacji przerwania filmu łzowego?
W sytuacji przerwania filmu łzowego stosowane jest zazwyczaj leczenie objawowe, polegające na aplikacji sztucznych łez lub sprayu liposomalnego.
- Sztuczne łzy
Sztuczne łzy to składające się głównie z wody i substancji zwiększających lepkość cieczy krople, które poprawiają nawilżenie powierzchni gałki ocznej. Są stosowane w wypadku zaburzeń warstwy wodnej filmu łzowego.
- Spray liposomalny
Spray liposomalny stosowany jest w leczeniu zaburzeń warstwy tłuszczowej filmu łzowego. Stabilizuje ją, tym samym poprawiając nawilżenie powierzchni powiek i gałek ocznych. Spray liposomalny należy rozpylać na zamknięte powieki z odległości około 10 centymetrów. Do jego rozprowadzenia po powierzchni oka dochodzi na skutek mrugania.
Poza aplikacją preparatów odbudowujących film łzowy, w walce z suchością oka istotną rolę odgrywa również właściwa dieta. Lekarze okuliści zalecają picie dużych ilości wody, unikanie alkoholu i wyrobów tytoniowych, a także spożywanie witamin i składników mineralnych wspomagających zachowanie prawidłowych funkcji narządu wzroku, przede wszystkim witaminy A oraz kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6.