Po jakim czasie widać efekty treningu personalnego?

zajecia z trenerem personalnym

Jak długo trzeba czekać na efekty treningów? To pytanie, które pada dosyć często, a także często jest niestety wstępem do utraty motywacji. Pora zatem udzielić na nie wyczerpującej odpowiedzi. Od czego zależy to, jak szybko zobaczysz efekty swojej pracy?

Czynniki indywidualne w treningu  funkcjonalnym

To jak szybko, lub jak wolno będą pojawiały się efekty Twoich ćwiczeń, zależy oczywiście nie tylko od tego, na jakim etapie ćwiczeń jesteś. Liczy się również to, jak funkcjonuje Twój metabolizm, a także to, jaką masz zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie. Ważne jest też oczywiście to, jak przykładasz się do treningów. Od tego zależy właściwie najwięcej, dlatego nie poddawaj się tylko dlatego, że po godzinie od ćwiczeń nie czujesz jeszcze rezultatów.

Tydzień po tygodniu, czyli jak organizm reaguje na trening indywidualny?

Pierwsze dwa tygodnie to czas adaptacji. Jest to czas, gdy właśnie budujesz nie tylko sylwetkę na treningach, lecz też nowe nawyki, dzięki którym zatrzymasz efekty swojej pracy na dłużej. W tym czasie zmieniasz swoją dietę, przyzwyczajasz się do treningów, czujesz momentami brak przekonania do tego, co robisz… przestawia się Twoja psychika i mięśnie, daj im czas.

zajecia z trenerem indywidualnym

W trzecim i czwartym tygodniu pojawiają się pierwsze efekty. Skóra w wyniku regularnych ćwiczeń staje się jędrniejsza i bardziej napięta, a Ty zaczynasz widzieć pierwsze efekty wizualne. Są one jeszcze dosyć subtelne, ale na pewno będą mocną zachętą do dalszej pracy. Oprócz tego bieganie po schodach lub za autobusem nie będzie już takim problemem jak przedtem.

Od piątego tygodnia w górę, efekty będą już naprawdę widoczne. Na tym etapie warto rozważyć założenie dzienniczka, w którym będziesz notować pomiary tkanki kostnej, mięśniowej i tłuszczowej (oddzielnie), a także będziesz zapisywać swoje ciśnienie. Specjalne urządzenia, dzięki którym możesz wykonywać pomiary zawartości poszczególnych tkanek, na ogół są dostępne na siłowniach i u trenerów personalnych, jeśli jednak myślisz o treningach bardzo poważnie, możesz również zaopatrzyć się w nie samodzielnie.

Brak dalszego postępu – co dalej z treningami?

Tu dochodzimy do kolejnego aspektu, przed jakim przyjdzie nam stanąć. Otóż po pewnym czasie progresu może dojść do stagnacji. Wszystko może nagle stanąć w miejscu pomimo dalszych wysiłków. Nie jest to jednak czas na rezygnację, spójrz tylko, jak wiele udało Ci się już osiągnąć! Jest to chwilowy stan, po którym znów zapewne będziesz z zadowoleniem obserwować dalsze efekty. Tymczasowy zastój w postępach może być też sygnałem, że pora wejść na wyższy poziom. Możliwości Twojego organizmu się stopniowo zwiększają, dlatego tez z czasem przyjdzie Ci stopniowo podnosić sobie poprzeczkę.

wsparcie trenera personalnego na zajeciach

Jak dobrać częstotliwość i intensywność treningów personalnych?

Na pewno nieraz zdarzało Ci się widzieć zdjęcia kulturystów, u których każdy mięsień jest widoczny gołym okiem, wręcz przerysowany. Uzyskanie takiego efektu jest możliwe, wymaga jednak niebywałej zawziętości. Zakładając jednak, że aż o tak spektakularny efekt Ci nie chodzi, pojawia się zatem inne pytanie – kiedy przestać? Co robić, gdy dochodzisz do momentu, w którym udało Ci się osiągnąć swoje założenie?

Tutaj właśnie warto podkreślić rolę trenera personalnego. Jest on przy Tobie po to, by pomóc Ci w określeniu Twojej drogi do sukcesu. W miarę coraz dłuższej pracy nad sobą Twoje możliwości będą ulegały zmianie, zmienić się mogą jednak również i potrzeby. Korzystając z pomocy trenera personalnego, zyskasz profesjonalne wsparcie na drodze do Twojego celu, lecz też dostaniesz cenne wskazówki co do tego, jak utrzymać wypracowany efekt. Po tym poznasz dobrego trenera – jego wsparcie nie kończy się na sali ćwiczeń.

Jak zatem widzisz, efekty ćwiczeń nie pojawiają się szybciej tylko dlatego, że trenujesz z profesjonalistą. Tak samo musisz na nie poczekać, a fachowe wsparcie, poparte rzetelną wiedzą, nie pozwoli Ci się zatrzymać w połowie drogi. Powiedzmy sobie nawet więcej – zyskasz możliwość startu, efektywnej drogi i osiągnięcia celu. To jest właśnie to, co zyskujesz, decydując się na trening personalny.