O czym należy pamiętać spożywając alkohol?

Dorosła osoba, która podejmuje świadome decyzje, musi liczyć się ze skutkami przyjmowanego alkoholu. Odkąd udowodniono bardzo szkodliwy wpływ alkoholu na dzieci w łonie matki lub karmione piersią, picie w ciąży i bezpośrednio po niej, zaczęło być piętnowane społecznie i nieakceptowane. Znacznie poprawiło to sytuacje noworodków. Nie pije się przed prowadzeniem pojazdu. Jak to jest w przypadku leczenia antybiotykami? 

Co trzeba wiedzieć o działaniu antybiotyku.

Antybiotykoterapia to często stosowane leczenie w przypadku zakażeń bakteryjnych. Nie zadziałają one na choroby wywołane przez wirusy, więc przyjmowanie ich wtedy nie ma sensu. Antybiotyk działa przez spowolnienie namnażania się szkodliwej bakterii lub całkowite jej niszczenie. Są one bardzo istotne w nowoczesnej medycynie, ale ich częste stosowanie może mieć skutki uboczne. 

Antybiotyki — jak o siebie zadbać, przyjmując je.

Zwalczenie bakterii to główne zadanie antybiotyku, ale przecież w organizmie są miliony bakterii pożytecznych dla zdrowia! Jak zatem bezpiecznie przetrwać antybiotykoterapię, tak by nie zagrażać swojemu zdrowiu?

Dobre bakterie są obecne w preparatach probiotycznych, kefirach, jogurtach i maślankach, podczas kuracji antybiotykiem powinno się wprowadzić je do diety i stosować regularnie. Dzięki temu łatwiej odbudujemy naturalną florę bakteryjną po zakończonej kuracji.

Antybiotyku nie należy popijać mlekiem ani sokami, nie wolno też rozpuszczać tabletek czy wysypywać proszku z osłonki, ważne jest, by doprowadzić kurację do końca. Przerywanie jej bez konsultacji z lekarzem to wystawianie organizmu na ryzyko nawrotu infekcji ze znacznie silniejszymi objawami. 

Alkohol przy antybiotykach

Antybiotyki a alkohol, wiele osób zastanawia się, czy łączenie tych dwóch rzeczy naprawdę jest tak niebezpieczne. Osobne zagadnienie stanowi łączenie antybiotyków z alkoholem. Jest to problem osób, które czują się lepiej, ale są jeszcze w trakcie kuracji. Pacjent nabiera sił i ma ochotę się napić. Czy warto to robić?

Dlaczego nie powinno się łączyć alkoholu i antybiotyku?

Jeśli powrót do zdrowia jest priorytetem, łączenie antybiotyków z alkoholem, obniża szanse na osiągnięcie celu. Alkohol może spowolnić działanie leku, osłabia organizm i sprawia, że wątroba ma znacznie więcej pracy. Lekarstwa zawierają substancje, które potrafią mieć na ludzki organizm niekorzystny wpływ. Wątroba utylizuje te związki, podobnie jak alkohol, który dostarczamy sobie dla rozluźnienia i rozrywki. 

Drugim, ważnym argumentem na odstawienie alkoholu na czas antybiotykoterapii, jest możliwość zwiększenia ryzyka i skali wystąpienia działań ubocznych leku. Jeśli sprawne leczenie jest dla pacjenta ważne, nie chce narażać się na działania niepożądane. 

Należy pamiętać, że niezależnie od tego, czy sięgniemy po alkohol wysokoprocentowy, wino czy piwo, skutki będą takie same. Istotna jest dawka czystego alkoholu etylowego, a nie jak bardzo została ona rozwodniona. Jeśli masz wielką ochotę na piwo, zadowól się w tym czasie produktem bezalkoholowym. 

Na jakie leki trzeba zwrócić uwagę szczególnie?

Choć przyjmowanie antybiotyku i picie alkoholu to zły pomysł w każdym przypadku, są wyjątki, gdy jest to ekstremalnie niebezpieczne i bezwzględnie zakazane. Leki oparte na metronidazolu lub gryzeofulwinie, zażywane jednocześnie z napojami wyskokowymi, mogą prowadzić do reakcji disulfiranowej, a w skrajnych przypadkach, do śmierci. 

Do kiedy działa antybiotyk i jak długo nie wolno pić alkoholu po jego odstawieniu.

Błędem jest myślenie, że antybiotyk działa tylko do dnia zakończenia kuracji. W przypadku stosowania 3 5 lub 7-dnowego leczenia preparat utrzymuje się w organizmie jeszcze przez jakiś czas.  Bezpiecznie po drinka można sięgnąć po odczekaniu co najmniej 48 godzin od przyjęcia ostatniej dawki leku. 

Najlepiej jest jednak upewnić się najpierw, że flora bakteryjna jelit jest odbudowana i dopiero wypić napój wyskokowy. Unikniemy wtedy biegunki czy innych problemów z układem pokarmowym. Pamiętajmy o preparatach probiotycznych, zawierających zestaw bakterii, które namnażając się w organizmie, wspierają odporność. Dodatkową ochroną jest częste spożywanie kiszonek, kefirów i maślanek. Będą one naturalnym wsparciem. 

Picie alkoholu nie jest bezpieczne w określonych sytuacjach. Podczas antybiotykoterapii warto odmówić przyjmowania nawet niewielkich dawek etanolu. Dzięki temu zyskamy bezpieczeństwo i pewność, że lek zadziała tak, jak powinien. Dodatkowo zmniejszy się znacznie ryzyko występowania skutków ubocznych, na które jesteśmy narażeni, przy braniu każdych leków.