Mity o wszywce alkoholowej

alkohol

Zaszycie alkoholowe uznaje się za jeden ze skuteczniejszych sposobów w walce z uzależnieniem. Wszywka ze względu na fakt, że blokuje produkcję enzymu biorącego udział w metabolizowaniu alkoholu, skutecznie zniechęca osoby w chorobie alkoholowej do tego, aby sięgali po substancję psychoaktywną. Jednak pomimo popularności wszywki, panują błędne przekonania dotyczące jej działania oraz prawdopodobnych powikłań po jej usunięciu. 

Czym jest wszywka alkoholowa? 

Wszywka alkoholowa to środek farmakologiczny w postaci tabletki do implantacji podskórnej. Substancja czynna, czyli disulfiram, jest odpowiedzialny za blokadę enzymu, który przyspiesza proces rozkładu spożytego alkoholu w organizmie. Wszywka jako lek pomocniczy w leczeniu alkoholizmu, jest uznany za skuteczną metodę w walce z uzależnieniem ze względu na jej długofalowe działanie. 

Tabletka, która podczas krótkiego i bezbolesnego zabiegu jest umieszczana przez chirurga w ciele uzależnionego, przez wiele miesięcy skutecznie zniechęca do sięgnięcia po alkohol. Każde spożycie substancji psychoaktywnej przez zaszytego pacjenta będzie skutkowało pojawieniem się objawów zatrucia aldehydem octowym. 

Jak działa wszywka alkoholowa? 

Działanie wszywki alkoholowej jest o tyle skuteczne, iż każda próba spożycia trunków kończy się nieprzyjemnymi dla uzależnionego objawami. Zatrucie alkoholowe spowodowane brakiem enzymów metabolizujących alkohol, trwa nawet do kilkunastu godzin. W tym czasie osoba w chorobie alkoholowej odczuwa: 

  • nudności, wymioty, 
  • niedociśnienie, 
  • kołatanie serca,  
  • spadek temperatury ciała. 

Disulfiram skutecznie zniechęca do sięgania po substancję uzależniającą. Aby jednak poprawnie działał, konieczne jest udanie się na wizytę u lekarza, który na podstawie indywidualnych predyspozycji pacjenta dobierze odpowiednią dawkę. Sam zabieg zaszycia alkoholowego przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych i trwa kilka minut w specjalizujących się w tym placówkach medycznych.  Takich jak https://www.surgeryclinic.pl/wszywka-alkoholowa/.

Mity o zaszyciu alkoholowym – czy wszywka alkoholowa jest bezpieczna? 

Pomimo potwierdzonej skuteczności działania wszywki alkoholowej jako terapii wspomagającej w leczeniu uzależnienia od substancji psychoaktywnych, panuje wiele błędnych przekonań o tej metodzie. Jedną z nich jest fakt, iż zaszycie pacjenta jest niebezpieczne dla zdrowia, a sama wszywka po ustaniu czasu jej działania, prowadzi do jeszcze większej chęci picia. Okazuje się jednak, że wszywka jest bezpieczna dla pacjenta, gdyż lek uwalnia się stopniowo i trafia bezpośrednio do krwiobiegu. Nie obciąża zatem żadnych organów pacjenta i nie prowadzi do żadnych powikłań zdrowotnych. 

Disulfiram działa od 8 do nawet 12 miesięcy w organizmie pacjenta. Przez ten czas osoba uzależniona nie tylko odzwyczaja się od picia alkoholu, ale również ma szansę na podjęcie indywidualnej lub grupowej terapii uzależnień. W przeciągu tego czasu możliwe jest poradzenie sobie z pomocą terapeuty ze wszystkimi czynnikami, które doprowadziły do uzależnienia oraz poznania mechanizmów walki z chęcią sięgnięcia po alkohol. 

alkohol

Mit o wszywce alkoholowej – wszywkę można przepić 

Istnieje również błędne przekonanie, iż wszywkę alkoholową można przepić odpowiednią dawką alkoholu, niwelując jej działanie. W efekcie pacjent z wszywką nie będzie odczuwał żadnych negatywnych objawów po spożyciu substancji psychoaktywnej. Takie postrzeganie zaszycia alkoholowego jest nie tylko błędne, ale również bardzo niebezpieczne. 

Przepicie wszywki jest niemożliwe, jeśli dawka została odpowiednio dobrana przez lekarza. Dostosowanie dawki Esperalu do wagi i predyspozycji pacjenta jest tutaj kluczowe, dlatego zabieg zaszycia alkoholowego powinien odbywać się wyłącznie po wcześniejszej wizycie u specjalisty. Źle dobrana dawka może być nieskuteczna, a co się z tym wiąże – faktycznie nie wywoływać u osoby uzależnionej żadnych objawów nadmiernego spożycia alkoholu. 

Warto również pamiętać, że każda próba przepicia alkoholowego może zakończyć się przedawkowaniem alkoholu. Z racji tego, że nie ma żadnych badań dotyczących dawki alkoholu, której ilość wpłynie na zniwelowanie działania wszywki, nadmierne spożycie prowadzi do hospitalizacji, a w zaawansowanych przypadkach – poważnych powikłań zdrowotnych. 

Zabieg zaszycia alkoholowego przeprowadzany w specjalizującej się w tym placówce medycznej, nie jest przeprowadzany u osób, które przed implantacją spożyły alkohol. Aby wszywka była skuteczna, a zabieg w pełni bezpieczny, pacjenci zgłaszający się na zaszycie, muszą powstrzymać się od picia minimum dobę, aby organizm miał wystarczająco dużo czasu do rozłożenia alkoholu.