Leczenie alkoholizmu – skuteczne metody

Alkoholizm to poważna choroba przewlekła, która zaburza balans chemiczny w organizmie człowieka i powoli wyniszcza układ pokarmowy, nerwowy i krwionośny. Choć w społeczeństwie wciąż pokutuje błędne przekonanie, że nałogowe picie napojów wysokoprocentowych jest wyborem i przejawem słabej woli, alkoholik nie jest w stanie sam uporać się ze swoim uzależnieniem i wymaga leczenia. Jakie środki terapii zastosować, by skutecznie pomóc? Opowiemy o tym w poniższym artykule.

Zauważenie problemu – pierwszy krok na drodze to zdrowia

Eksperci leczenia uzależnień podkreślają, że żadna terapia dla alkoholika nie będzie skuteczna, dopóki nie zauważy on, że stracił kontrolę nad piciem. Przyznanie przed sobą samym, że wpadło się w destrukcyjny nałóg bywa naprawdę trudne. Wiele osób, zwłaszcza tak zwani alkoholicy wysokofunkcjonujący, którzy doskonale maskują uzależnienie przed rodziną i pracodawcą, woli pozostawać w iluzji normalności. Nic nie przeraża ich bardziej niż własna słabość.

W stanięciu w prawdzie może pomóc świadomość, że problem alkoholizmu jest niezwykle powszechny i może dotyczyć każdego. Nigdy nie byliśmy z nim sami. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w samym 2018 roku 237 mln mężczyzn i 46 mln kobiet cierpiało z powodu skutków nadużywania alkoholu. Istnieje również wiele placówek terapeutycznych bezpiecznych dla osób zmagających się z alkoholizmem, w których nikt ich nie ocenia ani nie stawia nierealnych oczekiwań.

Detoks, terapia i psychoedukacja

Wspomnieliśmy o placówkach terapeutycznych zajmujących się leczeniem alkoholizmu. Jak bardzo są one potrzebne? Czy świadomy alkoholik nie może po prostu postanowić sobie, że już nigdy więcej nie będzie pił? Niestety, leczenie uzależnienia nie jest takie łatwe.

Osoba, która wskutek chwilowej motywacji zadecyduje o abstynencji od alkoholu nie jest przygotowana na głód nałogowy, który z pewnością odczuje. Gdy pierwsza próba zerwania z piciem zakończy się niepowodzeniem, alkoholikowi będzie znacznie trudniej podjąć drugą próbę. Możliwe więc, że jeszcze bardziej pogrąży się w nałogu. Ponadto nagłe zerwanie z piciem jest niebezpieczne dla zdrowia i życia osoby, której organizm znajduje się w znacznej nierównowadze chemicznej.

Jak zatem powinno wyglądać skuteczne leczenie? Dla niektórych osób rozpocznie się ono od detoksu. Detoks obejmuje działania zmierzające do usunięcia z organizmu toksyn i uzupełnianie płynów. Lekarze czuwający nad pacjentem starają się o wyrównanie poziomu potasu, magnezu i witaminy B1. Wykonywane są badania krwi. Pacjent może otrzymywać także środki przeciwbólowe i uspokajające, które łagodzą objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego.

Następnie przychodzi czas na terapię i psychoedukację. Pacjent musi zrozumieć, dlaczego pije i zmierzyć się z emocjami, które do tej pory zagłuszał alkoholem. Podczas indywidualnych i grupowych zajęć z terapeutą ma okazję skonfrontować się z faktem, że alkohol wcale nie jest skutecznym sposobem na troski, ale generuje kolejne. Uczy się równie efektywnych sposobów rozpoznawania głodu nałogowego, radzenia sobie z emocjami i rozwiązywania konfliktów, by nie musieć później topić swoich zmartwień w trunkach.

Jak wszywka alkoholowa wspomaga leczenie uzależnienia?

Wszywka alkoholowa to podskórny implant z esperalem, który może być stosowany pomocniczo przy leczeniu uzależnienia. Esperal hamuje metabolizm alkoholu, przez co spożycie tej substancji będzie wiązać się dla pacjenta z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Już w dziesięć minut od wypicia alkoholu pojawią się nudności, zawroty głowy, wymioty, uczucie gorąca, kołatanie serca oraz inne objawy, które kojarzymy z kacem. Wszywka alkoholowa stanowi więc dodatkową motywację do zachowania abstynencji.

Zabieg umieszczenia wszywki alkoholowej alkoholowej przeprowadza chirurg. Zazwyczaj nie trwa on dłużej niż pół godziny. Implant wprowadza się podpowięziowo w okolicach łopatki lub na pośladku. Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu nie czuje bólu w trakcie zabiegu. Wszywkę można w każdej chwili usunąć.

Wszywka alkoholowa w Warszawie to skuteczny sposób na wspomaganie terapii uzależnienia od alkoholu. Błyskawicznie reaguje na spożycie tej substancji przez pacjenta, przez co uniemożliwia picie w dużych ilościach. Uwalniany przez implant esperal działa cały czas i nie trzeba pamiętać o jego zażywaniu. Chory nie jest również w stanie oszukiwać swoich bliskich.