Kiedy warto skorzystać z psychoterapii rodzinnej?

Psychoterapia może niekiedy okazać się jedynym słusznym rozwiązaniem danych problemów.  Bardzo często zdarza się, że gdy jeden z członków rodziny zaczyna przejawiać problemy natury psychologicznej, to reszta familii nakazuje aby udał się on na psychoterapię do specjalisty, z którym będzie mógł skonsultować swoje problemy. Co prawda takie działanie faktycznie może przynieść dobre efekty, jednak jeszcze bardziej pozytywne przyniesie wzięcie udziału w terapii całej najbliższej rodziny. Bardzo często w rodzinie kulminują się problemy, które zamiast być rozwiązane pozostają w pamięci, co tworzy nieraz problemy czy trudności z dobrą komunikacją między poszczególnymi osobami w rodzinie. Niekiedy zdarza się, że trudności ze zdrowiem psychicznym dotknęły tylko jedną osobę, jednak aby jej pomóc najlepiej skorzystać z terapii rodzinnej bo dopiero tedy będzie można zaobserwować pozytywne rezultaty leczenia.

Dla kogo przeznaczona jest terapia rodzinna?

Terapia rodzinna adresowana jest zazwyczaj do zaburzeń występujących u młodzieży oraz dzieci. Z problemem mogą zgłosić się zarówno rodziny gdzie młodszy członek cierpi na zaburzenia zachowania, niekontrolowane wybuchy agresji, a także ci, który nie radzą sobie w szkole, poprzez złe towarzystwo opuścili się w nauce, eksperymentują z substancjami psychoaktywnymi  bądź są zdemoralizowani. Psychoterapia jest również miejscem dla rodzin, w których dziecko lub nastolatek cierpi na anoreksję, bulimię lub jest uzależniony. Bardzo często młode osoby nie widzą sensu chodzenia na psychoterapię, jednak ze spotkania na spotkanie wraz ze współpracą rodziny dostrzegają jak pomocna jest praca specjalisty.

Korzyści z psychoterapii rodzinnej

Jakie są zalety psychoterapii rodzinnej? Rozmowę z dzieckiem słyszą rodzice, którzy do tej pory być może nie poświęcali wystarczająco dużo uwagi dla swojego dziecka. Relacja między rodziną zostaje zacieśniona przez co każdy z członków lepiej się potrafi porozumieć  w codziennym życiu. Terapeuta może współpracować z całą rodziną i podczas wizyt dokładnie się im przyjrzeć. Specjalista zauważy wszelkie negatywne objawy, jakie pojawiły się w rodzinnej relacji, wyeliminuje je i wspomoże rozwój pozytywnych odruchów. Ponadto wprowadzając konkretną zmianę lub zalecenie współpracuje ze sobą cała familia, co gwarantuje, że wprowadzone elementy będą głębiej zakorzenione, a rodzina zadba o wzajemną samokontrolę.

Jakie są główne założenia psychoterapii rodzinnej? Głównym celem psychoterapeutów podczas pracy z rodzinami jest skonfrontowanie i zrozumienie charakterów wzajemnych oddziaływań oraz doprowadzenie do homeostazy, czyli równowagi, która jest utrzymywana poprzez złożone systemy samoregulacji. Psychoterapeuci doskonale zdają sobie sprawę, że rodzina jest całością, w której każdy członek odgrywa ważną rolę. Nawet w sytuacjach bardzo trudnych, gdy równowaga zostanie zupełnie zatracona, specjalista pomoże odnaleźć właściwy sposób działania i terapii aby doprowadzić do poprawy relacji i wspomóc w każdym aspekcie daną rodzinę.

psychoterapia rodzinna

Podczas psychoterapii całej rodziny następuje  jej funkcjonowaniu wiele zmian. Bardzo często zdarza się, że podczas rozmowy niektórzy członkowie odkrywają i dowiadują się oczywistych dla innych rzeczy. Rozmowa między wszystkimi członkami rodziny, dodatkowo wspierana przez psychoterapeutę sama w sobie może wnieść bardzo wiele pozytywów. Mimo, że terapia rodzinna wymaga zaangażowania zarówno czasu, energii jak i otwartości większej liczby osób, w porównaniu z indywidualnymi wizytami dziecka lub nastolatka u psychologa przynosi o wiele więcej korzyści. Poprawa w zachowaniu dziecka z pewnością nastąpi, jednak podtrzymywanie jej przez członków rodziny, którzy dzięki spotkaniom z psychoterapeutą lepiej rozumieją jego sytuację, jeszcze bardziej wzmocni pozytywne efekty.