Kiedy należy wykonać usg stawów?

badanie

Badanie USG stawów stanowi w pełni bezpieczny dla organizmu i całkowicie nieinwazyjny sposób na kontrolowanie ich stanu. W jakim przypadku należy wykonać USG stawów? Jak wygląda takie badanie?

Jakie wyróżniamy rodzaje USG stawów?

Jako że USG stawów może być przeprowadzone w obrębie różnych części ciała, wyróżniamy kilka jego rodzajów. Obejmują one:

  • USG stawów kolanowych – jedną z najczęstszych przyczyn USG kolana są urazy, obrzęki oraz ograniczona możliwość zgięcia lub wyprostowania stawu.
  • USG bioder – w tym przypadku USG może pełnić funkcję uzupełniającą dla badania rentgenowskiego. W ramach badania lekarz ocenia budowę stawu biodrowego, z uwzględnieniem tzw. głowy i szyi kości udowej, a także panewek i błony maziowej. 
  • USG stawu skokowego – ma ono znaczenie w przypadku wystąpienia przeciążeń lub stawów zapalnych. W starszym wieku nierzadkim problemem są także zwyrodnienia. Lekarz ocenia jamy, kaletki, wiązania i ścięgna pod kątem ich prawidłowej budowy, wystąpienia ewentualnych torbieli lub wysięków.
  • USG barku – częstym powodem wykonywania badania są niepożądane trzaski podczas ruszania barkiem, a także urazy, przeciążenia, uczucie sztywności, czy też wystąpienie zmian zwyrodnieniowych.

Jak przebiega USG stawów?

Niezależnie od badanej części ciała, USG przebiega w podobny sposób. Lekarz nakłada na badaną część ciała specjalny żel ułatwiający poślizg sondy po skórze i odbijanie ultradźwięków. Podczas badania lekarz może poprosić Cię o poruszanie badaną częścią ciała, celem zbadania jej stanu w momencie ruchu. USG stawów na ogół trwa maksymalnie pół godziny i jest ono bezbolesne, chociaż w przypadku badania uszkodzonych tkanek, niektórzy pacjenci skarżą się na ból wywołany uciskiem sondy.

Kto zajmuje się omówieniem wyników?

Wyniki badania USG dostajesz do ręki zaraz po zakończeniu badania, po czym lekarz przystępuje do ich objaśnienia. Warto pamiętać, że robi to nie tylko na podstawie samego badania, lecz też bazując na informacjach zdobytych w trakcie wywiadu zdrowotnego i na podstawie interpretacji wyników badań. 

Dlaczego należy zostawić interpretację wyników lekarzowi?

Obrazy uzyskane w wyniku badania USG nie są zbyt zrozumiałe dla osoby bez wykształcenia medycznego, dlatego też samodzielne zrozumienie wyniku jest raczej mało prawdopodobne. 

Do tego dochodzi również powiązanie odpowiednich informacji na temat ogólnego stanu zdrowia i innych, jakie mogą mieć wpływ na odpowiednie odczytanie wyników. Absolutnie niedobrym pomysłem jest odczytywanie wyników z pomocą internetu. Odpowiedzi skupiają się często wokół najbardziej drastycznych przypadków, a do tego nierzadko zdarza się, że podane informacje są niepełne, co mocno wpływa na ich zrozumienie. 

Szkolenie USG stawów – dlaczego warto z niego skorzystać?

Kształcąc się w toku studiów medycznych na uczelni państwowej w kraju lub za granicą, zdobywasz mnóstwo wiedzy, lecz warto pamiętać o tym, że to właśnie kursy są dużo szybciej aktualizowane niż oficjalne programy nauczania na studiach. Dlatego też tak ważne jest dokształcanie się na własną rękę – m.in. poprzez szkolenia USG stawów, czytanie artykułów naukowych, czy też udział w sympozjach.

kurs usg

Współczesne kursy mają m.in. formę hybrydową – kursanci mają możliwość w dogodnym czasie zapoznać się z wiedzą przekazaną w ramach webinaru, aby następnie pojawić się na stacjonarnych spotkaniach, poświęconych w pełni części praktycznej. 

Kursy z zakresu USG stawów są często konstruowane tak, aby skorzystać z nich z powodzeniem mogli zarówno studenci medycyny, stażyści, jak i też lekarze z doświadczeniem i fizjoterapeuci. W wielu przypadkach, co ma szczególne znaczenie, uczestnicy kursów zachowują stały dostęp do otrzymanych materiałów, dzięki czemu mogą powracać do nich dokładnie tyle razy, ile zechcą.