Kamień nazębny – jak usunąć?

Usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym w Szczecinie

Występowanie kamienia nazębnego jest u ludzi powszechnym zjawiskiem, a jego usunięcie wcale nie jest trudne. Warto jednak pamiętać, że szczoteczka, która na co dzień służy nam do mycia zębów, jest za słaba, by skutecznie sobie z nim poradzić.  W tej sytuacji pomocne okazuje się skorzystanie z usług profesjonalnego gabinetu stomatologicznego. Dowiedz się zatem, od czego powstaje kamień nazębny oraz w jaki sposób usuwa się go u dentysty.

Od czego powstaje kamień nazębny?

Kamień nazębny to zmineralizowana płytka nazębna, która pojawia się na powierzchni zębów kilka godzin po ich umyciu. Na początku jest to miękki osad, który z biegiem czasu twardnieje. Sprawcą tego procesu jest ślina, która zawiera sole mineralne reagujące z płytką nazębną. Początkowo osad ten zauważalny jest w obrębie dziąseł. Charakteryzuje się ciemną obwódką, która staje się coraz ciemniejsza i twardsza. Jednak szczególnie groźny – przyczyniający się do powstawania paradontozy – jest kamień zlokalizowany pod dziąsłami.

stomatologia w Szczecinie - usuwanie kamienia nazębnego

Czym jest kamień nazębny?

Tworzący się na zębach kamień składa się przede wszystkim z białka, bakterii próchnicowych, fosforu, a także resztek pokarmu. Nieregularne usuwanie skutkuje poważnymi chorobami dziąseł i przyzębia. Powoduje także zakwaszenie środowiska w ustach, a ponadto jest bezpośrednią przyczyną próchnicy.

Usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym – jak wygląda?

Aby uzyskać jak najlepsze efekty kamień nazębny usuwa się w gabinecie dentystycznym. Jedną z najpopularniejszych metod jego pozbycia się jest skaling. Zabieg ten polega na rozbijaniu nalotu ultradźwiękami. Dentysta przykłada do powierzchni zębów specjalne narzędzie, które skutecznie usuwa kamień, a następnie je wypłukuje. Po zabiegu skalingu często stosowany jest również zabieg  piaskowania zębów, który dokładnie je oczyszcza, tym samym nadając im piękny, zdrowy kolor. Kamień nazębny może być także usuwany innymi metodami, m.in. laserową, dźwiękową czy chemiczną. Można też zdecydować się na najbardziej tradycyjny sposób – przy pomocy pilniczka i motyczek.

leczenie zębów pod narkozą szczecin

Usuwanie kamienia nazębnego u stomatologa– czy boli?

Usuwanie kamienia nazębnego nie powinno nas boleć, jednak może powodować nieprzyjemne uczucie i dyskomfort. Dzieje się tak, ponieważ specjalista pracuje we wrażliwej okolicy zęba, tuż przy dziąśle i w okolicy szyjki zęba. To, w jaki sposób zareagujemy na zabieg zależy przede wszystkim od ilości kamienia nazębnego, kondycji zębów i dziąseł, ale również odporności na ból.

Ile trwa usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym?

Czas zabiegu uzależniony jest od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest stan naszych zębów i ilość nagromadzonego kamienia. Z reguły jednak sam zabieg usuwania kamienia nazębnego  trwa od około 40 do 60 minut. W przypadku wykonywania kilku zabiegów higienizacyjnych czas ten ulega wydłużeniu. Decydując się na usuwanie kamienia nazębnego, należy wybrać profesjonalny gabinet stomatologiczny, który dokładnie wyczyści z dziąseł i powierzchni zęba. W wielu Centrach Medycznych można znaleźć takie gabinety, które posiadają wyspecjalizowany sprzęt. Jednym z takich ośrodków jest Spółdzielnia Pracy Lekarzy Specjalistów „MEDICUS”, która ma odpowiednio wyposażone gabinety stomatologiczne w Szczecinie oraz pracuje tam wyspecjalizowana kadra najlepszych stomatologów.