Jakie zastosowanie ma ozon w kosmetyce?

Właściwości ozonu od lat fascynują chemików i lekarzy. Czy ten tajemniczy gaz jest w stanie przywrócić piękno i zdrowie Twojej skórze? Z tego artykułu dowiesz się, jak eksperci wykorzystują ozon w kosmetyce i medycynie.

Co to jest ozon?

Ozon to gaz o niebieskim zabarwieniu o gęstości podobnej do powietrza. Ma charakterystyczny zapach, który kojarzymy ze spacerów odbywanych zaraz po intensywnej burzy. Z chemicznego punktu widzenia ozon jest trójatomową postacią tlenu, która doskonale rozpuszcza się w wodzie. W temperaturze pokojowej szybko rozkłada się do ditlenu.

Dzięki obecności azotu w górnych partiach naszej atmosfery, Ziemia chroniona jest przed wysokoenergetycznym promieniowaniem ultrafioletowym.

Czy ozon jest bezpieczny?

Być może zaskoczył Cię tytuł tego artykułu, ponieważ słyszałeś, że ozon jest gazem drażniącym. Niekontrolowany kontakt z tą substancją może grozić kaszlem, drapaniem w gardle, sennością i bólem głowy. Z drugiej strony nauka nie zna drugiego środka antyseptycznego, który równie skutecznie rozprawia się z bakteriami i grzybami.

Czy zatem używanie ozonu w kosmetyce jest bezpieczne? Jak najbardziej. Badania wykazały, że ewentualna toksyczność ozonu zależy od jego dawkowania, czasu ekspozycji i przeciwutleniających zdolności tkanki odsłoniętej. Zatem kiedy zabieg przeprowadza doświadczona osoba, nie mamy się czego obawiać i możemy ze spokojem cieszyć się korzyściami ozonoterapii.

Zastosowanie ozonu w medycynie

Medycyna i kosmetologia od dawna wykorzystują bakteriobójcze i grzybobójcze właściwości ozonu. Już w czasie pierwszej wojny światowej korzystano z tego związku podczas odkażania ran. Ozonem nasycano oliwę lub masło. Obecnie przy leczeniu boreliozy oraz innych zakażeń bakteryjnych i wirusowych możliwa jest autohemotransfuzja ozonowa.

Zabieg polega na pobraniu mniej więcej 100 ml krwi pacjenta i zmieszaniu jej z ozonem w specjalnym aparacie medycznym. Krew wraca potem do tej samej żyły a pielęgniarka nie musi wykonywać nowego wkłucia. Całość trwa około 20 minut i skutkuje zwiększeniem się pułapu tlenowego organizmu oraz przyspieszeniem regeneracji tkanek. To doskonały impuls dla układu odpornościowego do walki z atakującą ciało chorobą.

Zastosowanie ozonu w kosmetologii

Wiemy już, że ozon da się z powodzeniem wykorzystywać w medycynie. Czy sprawdza się on także w powiązanej z nią kosmetologii? Poniżej znajdziesz opisy ciekawych zabiegów kosmetycznych, które właśnie dzięki zastosowaniu trójatomowego tlenu przynoszą szybkie i wyraźne efekty.

Leczenie skóry trądzikowej

Ozon może być wykorzystany do leczenia uporczywie nawracających pryszczy. Jedną z przyczyn trądziku jest kolonizacja skóry przez bakterie. Powierzchnię skóry możemy odkazić za pomocą urządzenia nazywanego wapozonem. Wapozon emituje ciepłą parę wodną, która poprzez zmiękczanie martwych komórek naskórka pozwala na oczyszczenie Twojej cery. Gdy w parze obecny jest ozon, wydaje się być ona gęstsza. Ta dobroczynna mgła stymuluje krążenie, rewitalizuje i pobudza funkcje immunologiczne skóry.

Leczenie opryszczek

Wspominaliśmy już wyżej, że w temperaturze pokojowej ozon może łatwo się rozpadać. Gaz daje się jednak ustabilizować zmieszanie z kwasami tłuszczowymi. W skutek tego odkrycia powstały ozonowane oleje, które znakomicie nadają się do infekcji opryszczkowych. Ozon powoli uwalnia się z oleju i tym sposobem stymuluje gojenie się zmiany skórnej.

Zwalczanie zmarszczek

Ozon wprowadzany do organizmu podskórnie ma zdolność do zwiększenia intensywności wewnątrzkomórkowych procesów energetycznych i w konsekwencji przyspieszenia syntezy białek. Skórze, na której pojawiają się zmarszczki, brakuje kolagenu i elastyny, dlatego zwiększenie ich naturalnej produkcji to skuteczny sposób na odmłodzenie wyglądu. Skóra staje się w ten sposób bardziej elastyczna i lepiej nawilżona.

Leczenie cellulitu

Cellulit to zmiany strukturalne w tkance podskórnej powstające na skutek zaburzeń w krążeniu limfatycznym. Skóra nabiera wyglądu skórki pomarańczowej, która często widoczna jest zwłaszcza na udach. To problem dotykający zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Na szczęście możliwe jest rozwiązanie go za pomocą ozonu. W każdym przypadku terapia ozonem powinna jednak być planowana indywidualnie ze względu na skomplikowane podłoże powstawania cellulitu.

Włosy i skóra głowy

Ozon może pomóc także w eliminacji problemów związanych ze skórą głowy i włosami. Specjalna sauna ozonowa pozwala zapobiegać puszeniu się, a także regeneruje zniszczone włosy. Regularne korzystanie z sauny pomaga w nadmiernym przetłuszczaniu się skóry głowy i włosów, co czyni ją naturalną terapią.