Jakie są cechy dobrej przychodni lekarskiej?

rodzinna przychodnia Sosnowiec

Każdy z nas musi się czasem wybrać do lekarza. Niezależnie od tego czy akurat jesteśmy chorzy, czy zdrowi, warto się tam pojawić raz na jakiś czas, chociażby w celu wykonania profilaktycznych badań.

Nasze życie toczy się coraz szybciej, coraz częściej zmieniamy miejsce zamieszkania, a niestety, do przychodni jest się coraz trudniej dostać. Warto więc zadeklarować się w jednej przychodni, która będzie spełniała nasze wymagania i pozwoli nam korzystać ze sprawnego systemu.

Jak wybrać przychodnię zdrowia?

Przede wszystkim, należy rozważyć, czego najbardziej potrzebujemy i co będzie dla nas przydatne. Jest to jeden z najistotniejszych punktów, jakimi powinniśmy kierować się podczas wyboru odpowiedniej placówki. Każda z nich powinna być dostosowana do osób w każdym wieku, zarówno do dzieci i osób dorosłych, jak i seniorów. Jeśli mamy dzieci, pewne jest, że prędzej czy później będzie czekała nas wizyta u pediatry. Także osoby starsze są bardziej narażone na choroby, dlatego tak ważne jest, by mogły dostać odpowiednią opiekę. Bardzo istotne jest także, by dany ośrodek nie odmawiał pacjentom wykonania badań, o które proszą – takie sytuacje mogą kogoś kosztować zdrowie, a w niektórych miejscach wciąż się zdarzają.

Cechy dobrej przychodni zdrowia

Bardzo ważne jest  indywidualne podejście do każdego pacjenta – nie chodzi tu tylko o możliwość udania się do odpowiedniego lekarza, ale i to, jak będzie się on do nas odnosił. Lekarz powinien być kompetentny – dobrze wykształcony – i chętny do pomocy, nie powinien ignorować żadnego z naszych objawów. Tutaj warto też wspomnieć o tym, że z lekarzem powinniśmy mieć także możliwość nawiązania kontaktu telefonicznego, w razie nagłych przypadków, a także w celu uzyskania kodu do e-recepty.

przychodnia sosnowiec

Przychodnia Sosnowiec konsultuje pacjentów na miejscu oraz zdalnie, dzięki czemu możesz zasięgnąć porady lekarza bez wchodzenia z domu.

W placówce opieki medycznej ważne jest także odpowiednie wyposażenie – bez niego nie ma możliwości stawiania właściwej diagnozy, a przecież to na tym nam najbardziej zależy kiedy jesteśmy chorzy. Właściwy sprzęt powinien być jednym z kluczowych czynników, który bierzemy pod uwagę podczas wyboru. Łączy się to także z ilością oferowanych zabiegów oraz badań. Im więcej sprzętu lepszej jakości, tym większe prawdopodobieństwo, że uda nam się odpowiednie badania wykonać w jednym miejscu, wśród personelu, który nas zna i który znamy my. 

Elementem, którego nie może zabraknąć w dobrej placówce opieki medycznej, jest dbałość o higienę i przestrzeganie restrykcyjnych procedur bezpieczeństwa. Bez zachowania czystości, pacjenci mogą być narażeni na choroby, które roznoszą inni pacjenci. Wirusy i bakterie lepiej i szybciej rozwijają się w środowisku brudnym, zanieczyszczonym, dlatego trzeba zdawać sobie sprawę z tego, jak ważny jest to element.

W tym miejscu warto wrócić jeszcze do e-recept. Jest to stosunkowo nowy system, jednak jak na razie sprawdza się dość dobrze i pozwala na zmniejszenie ryzyka wydania leku niewłaściwej osobie. Dobra placówka medyczna powinna więc być wyposażona w odpowiednie systemy do rejestracji pacjentów i wystawiania e-recept.

Na jaką przychodnię się zdecydować?

Jak widać, warto dokładnie przeanalizować względnie tak prostą sprawę, jak wybór przychodni. W żadnym przypadku nie powinniśmy się kierować tylko i wyłącznie odległością, choć ta oczywiście też jest istotna. Bardzo szybko może okazać się, że najbliższa miejscu zamieszkania przychodnia nie spełnia naszych podstawowych oczekiwań, a to jest już sporym problemem.