Jak szukać pracy lekarza?

jak szukać pracy lekarza za granica

Problemy gospodarcze dotykające w ostatnich latach praktycznie całej Europy sprawiają, że turystyka zarobkowa upada w typowych do niedawna miejscach, a jednocześnie rozkwita w zupełnie innych. Dziś coraz więcej osób unika Anglii czy Niemiec, ale często wyjeżdża się do Skandynawii czy Holandii. Jedną grupą, która w żaden sposób nie cierpi i ma otwarte drogi rozwoju właściwie w każdym kraju jest profesja medyczna. Polscy lekarze i pielęgniarki to od lat bardzo ceniona grupa specjalistów, których zarówno w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, jak i Szwecji czy Norwegii przyjmuje się w dalszym ciągu z otwartymi ramionami. To doskonała okazja dla tych, którzy są już zmęczeni kiepskim stanem polskiej służby zdrowia i gotowi rozwinąć swoją karierę za granicą. Gdzie i jak szukać pracy dla lekarzy?

Gdzie polscy lekarze są mile widziani?

Choć brakuje dokładnych statystyk dotyczących liczby wyjeżdżających lekarzy i specjalistów z różnych stref medycyny, jedno jest pewne – Polacy masowo opuszczają kraj, by rozwinąć skrzydła swojej kariery w wielu zakątkach Europy. Najbardziej popularnymi, a jednocześnie najchętniej przyjmującymi kandydatów z naszego kraju państwami są obecnie kraje Skandynawii, a więc Szwecja, Norwegia czy Dania, a także Wielka Brytania, Niemcy i Francja. Polacy są dla wielu regionów wspomnianych krajów ostatnią deską ratunku, bo nawet tam, gdzie lekarzy dostatek (czyli np. w Szwecji), liczba specjalistów w konkretnych dziedzinach zawsze mogłaby się zwiększyć, szczególnie w małych miejscowościach. Kraje europejskie doceniają siłę, zapał i motywację polskich lekarzy, którzy nie jadą do pracy tylko po to, by siedzieć i nic nie robić. Nasi lekarze chcą pracować i dzięki temu zawsze znajdą dla siebie miejsce w szeregach kadrowych zagranicznych szpitali i przychodni.

Które specjalizacje mają największe szanse powodzenia?

Według informacji znalezionych na stronie paragona.pl, jednej z największych i najbardziej doświadczonych agencji wspomagających lekarzy w poszukiwaniu pracy za granicą, właściwie każda specjalizacja jest dziś potrzebna w jakimś regionie Europy. Lekarze rodzinni mogą szukać swojej okazji w Anglii, podczas gdy radiolodzy, onkolodzy czy psychiatrzy zarówno w Szwecji i Norwegii, jak i Francji czy Niemczech. Dzięki otwartości krajów europejskich na lekarzy szkolonych w Polsce, do pracy zatrudnia się dziś nawet tych, którzy nie zdążyli jeszcze zrobić żadnej specjalizacji! Młodzi lekarze mogą spodziewać się wielu okazji do doszkalania się, uczestnictwa w kursach czy robienia specjalizacji. Nie trzeba chyba dodawać, że doświadczenie i edukacja zdobyte za granicą są dla tamtejszych szpitali bardzo cenne.

Co poza kwalifikacjami zawodowymi?

Edukacja zdobyta w Polsce jest dla krajów europejskich kwestią w pełni akceptowalną – wystarczy zdobycie potwierdzonego notarialnie tłumaczenia dyplomów oraz uprawnień do wykonywania zawodu, by móc starać się o pracę w jednym z zagranicznych szpitali. Aby jednak proces rekrutacji poszedł zgodnie z planem, konieczna jest jeszcze dobra znajomość języka lokalnego. Najłatwiej tu oczywiście z angielskim i niemieckim, które uczone są w polskich szkołach na porządku dziennym, znacznie trudniej ze szwedzkim czy francuskim, które trzeba będzie przyswoić we własnym zakresie lub też korzystając z przygotowanych przez Paragona intensywnych kursów językowych. Warto pamiętać, że praca z pacjentami wymaga biegłej znajomości języka zarówno na poziomie codziennej komunikacji, jak i w obrębie terminów medycznych. Z tak przygotowanym zapleczem zdobycie pracy jako lekarz za granicą nie powinno sprawić żadnemu absolwentowi medycyny większego problemu.