Jak radzić sobie z uzależnieniem od hazardu?

Uzależnienie ma różne oblicza. Nie jest przy tym słabością, a poważną chorobą, którą należy leczyć przy zastosowaniu profesjonalnych technik terapeutycznych. Uzależnienie od hazardu nie różni się pod tym względem od innego rodzaju nałogów – podobnie do uzależnienia od alkoholu czy narkotyków, także leczenie uzależnienia od gier hazardowych wymaga dogłębnego zrozumienia problemu i podjęcia odpowiedniej terapii.

Czym jest hazard?

Przez hazard rozumie się ryzykowne przedsięwzięcie, przede wszystkim podejmowanie ryzyka w grze, ze szczególnym wskazaniem gier losowych. Hazard dla wielu jest rozrywką, stanowi jednak także źródło wielkich emocji wynikających z zawartości elementu niepewności. Emocje te wpływają na stan psychiczny w sposób zbliżony do działania leków pobudzających. Towarzyszące grom hazardowym ekscytacja, napięcie i chęć podejmowania zakładów za coraz większą stawkę powodują łatwość popadania w nałóg.

Uzależnienie od hazardu wiąże się z odczuwaniem ciągłej pokusy gry oraz podejmowaniem ryzykownych działań mimo odczuwania związanych z nimi negatywnych skutków. Nałóg ten może powodować problemy finansowe, popadanie w długi, a nawet konflikty z prawem. Wpływa także na powstanie trudności w życiu osobistym, powodując liczne konflikty z najbliższymi.

Rodzaje gier hazardowych

Polskie prawo wyróżnia cztery grupy gier hazardowych:

  • gry losowe, czyli między innymi gry liczbowe, bingo, gry w kości oraz różnego rodzaju loterie,
  • zakłady wzajemne, czyli totalizatory oraz zakłady bukmacherskie,
  • gry w karty, przede wszystkim blackjack, baccarata oraz różne odmiany pokera,
  • gry na automatach, do których zaliczają się także gry online na zasadach zbliżonych do gry na automatach.

Dlaczego tak łatwo uzależnić się od hazardu?

Emocje towarzyszące grze, chęć szybkiego zysku oraz euforia spowodowana wygraną to główne czynniki przyciągające ludzi do gier hazardowych. Zaczyna się zazwyczaj niewinnie – okazjonalna gra w weekendy o niewielkie stawki. Z czasem może dochodzić do coraz większego zaangażowania, zarówno emocjonalnego, jak i finansowego, które prowadzi w efekcie do uzależnienia i związanych z nim problemów.

Łatwość popadnięcia w uzależnienie od hazardu wynika również z dużej dostępności stron internetowych z grami oferującymi nagrody pieniężne i rzeczowe, które umożliwiają grę z domu każdemu, o każdej porze dnia i nocy.

Kiedy można mówić o uzależnieniu od hazardu?

O uzależnieniu od hazardu można mówić, gdy u danej osoby występują następujące objawy:

  • zaabsorbowanie hazardem powodujące utratę innych zainteresowań,
  • zwiększanie ilości gier w celu odzyskania utraconych pieniędzy,
  • ukrywanie przed najbliższymi utraconych kwot,
  • kradzież pieniędzy,
  • zaniedbywanie swoich obowiązków domowych, zawodowych lub szkolnych,
  • wahania nastrojów.

Uzależnienie od hazardu może objawiać się również napadami gniewu, występowaniem lęków, drażliwością, bólami głowy oraz brzucha, a także innymi objawami związanymi ze stresem.

Fazy uzależnienia od hazardu

Wyróżnia się cztery fazy uzależnienia od hazardu.

  1. Faza zwycięstw

W pierwszej fazie granie ma charakter okazjonalny, obstawiane są tylko niewielkie kwoty. Każda wygrana stanowi jednak silny impuls emocjonalny mogący zmienić podejście do gry.

  1. Faza strat

W drugiej fazie pojawia się chęć odgrywania się i odzyskiwania utraconych środków. Osoba uzależniona poszukuje nowych sposobów na pozyskanie pieniędzy i podejmuje coraz więcej gier.

  1. Faza desperacji

Trzecia faza uzależnienia wiąże się z depresją i pojawieniem się poczucia winy, wstydu oraz odseparowania od bliskich. Osoba uzależniona poszukuje możliwości spłaty długów, sięgając często po nielegalne środki.

  1. Faza utraty nadziei

W czwartej fazie uzależnienia od hazardu pojawia się silne poczucie beznadziei. Na tym etapie często dochodzi do rozpadu rodzin oraz dalszej ucieczki osoby uzależnionej w nałogi, także alkoholizm i narkomanię. Występują również myśli, a nawet próby samobójcze.

Leczenie uzależnienia od hazardu

Leczeniem uzależnienia od hazardu zajmują się profesjonalne ośrodki terapii uzależnień. Oferują one indywidualną oraz grupową psychoterapię stanowiącą najskuteczniejszą formę walki z nałogiem. Dzięki leczeniu w ośrodku, osoba uzależniona jest w stanie zrozumieć, co powoduje zachowania hazardowe, oraz poznać sposoby pomagające zmienić swoje postępowanie.

Osoby, które chcą skutecznie zerwać z nałogiem, mogą podjąć skuteczną terapię w takim miejscu jak Ośrodek leczenia uzależnień w Białymstoku. Jest to miejsce z renomą, profesjonalnym personelem i doświadczeniem. Oferują pomoc i wielu wyspecjalizowanych psychoterapeutów, przy zachowaniu pełnej dyskrecji.