Jak przygotować trening piłkarski w domu?

piłka

Piłka nożna jako gra zespołowa odbywa się na boisku piłkarskim na świeżym powietrzu. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Niesprzyjające warunki atmosferyczne podczas jesieni i zimy w postaci deszczu, mrozu, silnego wiatru uniemożliwiają trening na świeżym powietrzu, dlatego koniecznością jest przeprowadzenie go w domu. Okazuje się, że jest to możliwe. Należy zadbać o odpowiednią przestrzeń, strój piłkę i inne akcesoria, a trening w czasie zimy stanie się faktem. 

Jak skutecznie zadbać zimą o formę na nadchodzący sezon piłkarski?

O formę na nadchodzący sezon piłkarski należy zadbać już w okresie zimy. Kontynuowanie treningu w tym okresie gwarantuje wejście w kolejny sezon w pełni sił. Poza tym dla zachowania wysokiego poziomu sprawności konieczne jest kontynuowanie treningu zimą. Dobrze zaplanowany i systematycznie wykonywany umożliwia doskonalenie formy. Doskonałym rozwiązaniem, które sprawdzi się zamiast treningu piłkarskiego na boisku, są ogólnorozwojowe dyscypliny sportowe takie jak: ćwiczenia siłowe, pływanie, wspinaczka, jazda na łyżwach. Natomiast typowe ćwiczenia piłkarskie można wykonywać w domu, gdyż zastąpią one w pewnym ograniczonym zakresie trening na boisku. Wszystkie te działania pozwolą na utrzymanie kondycji, siły i wytrzymałości organizmu oraz dobrej techniki. Na pewno żaden rozbudowany plan treningowy na zimę i ćwiczenia z piłką nożną w domu nie zastąpią gry zespołowej, gdyż istotne jest zgranie drużyny na boisku.

Jaki sprzęt przyda się do treningu piłkarskiego w domu?

Do treningu piłkarskiego niezbędne są oprócz obuwia, stroju w postaci koszulki, spodenek, getrów, bluzy, legginsów, ochraniaczy i rękawic również inne akcesoria takie jak: mury piłkarskie, tyczki sportowe, przenośne bramki oraz reboundery. W przypadku treningu w domu lub na hali zamiast tradycyjnych korko – trampków dobrym wyborem będą klasyczne halówki z miękką podeszwą antypoślizgową, która nie zostawia śladów. Ćwiczenia ułatwią poza tym płotki, znaczniki, drabinki, które pełnią niezwykle ważną rolę przy treningu prowadzenia piłki i biegowym. Oczywiście nie wszystkie akcesoria można wykorzystać w warunkach domowych, ale niektóre z nich okażą się przydatne. Oprócz piłki, wygodnego stroju i obuwia konieczna będzie mata do ćwiczeń siłowych, skakanka. Im lepiej przetrenowana zima, tym lepsza forma na boisku w kolejnym sezonie.

Gdzie najlepiej przeprowadzić domowy trening piłkarski?

Do treningu piłkarskiego w domu wystarczy wolna przestrzeń. Warto upewnić się, że wszystkie cenne przedmioty wokół miejsca do ćwiczeń są odpowiednio zabezpieczone przed zniszczeniem lub uszkodzeniem. Miejsce do treningu powinno znajdować się w dużej odległość od okien, a pomieszczenie poddane wentylacji. Idealną sytuacją jest posiadanie specjalnego pokoju do ćwiczeń, bądź domowej siłowni. Należy również zapewnić sobie dostęp do różnych akcesoriów niezbędnych podczas wykonywania ćwiczeń w postaci między innymi tyczek sportowych

Jakie ćwiczenia można wykonać w domu w ramach treningu piłkarskiego?

Trening piłkarski w domu należy rozpocząć od tradycyjnej rozgrzewki w celu przygotowania organizmu do wysiłku fizycznego, a także uniknięcia kontuzji. Jest ważna z wielu innych powodów takich jak: zwiększenie ciśnienia krwi i temperatury ciała, pobudzenie mięśni i przygotowanie do wysiłku fizycznego, a także uniknięcie zakwasów, ochrona organizmu przed przegrzaniem poprzez wydzielanie potu. Rozgrzewka powinna się składać z dwu części: ogólnej i specjalistycznej. W pierwszej z nich doskonale sprawdzi się lekki trucht i skakanie na skakance, a w drugiej wszystkie ćwiczenia przygotowujące stawy, mięśnie łydek, ud i pośladków, ale także brzucha, grzbietu, karku czy też ramion do intensywnego wysiłku. Temu celowi służą jeszcze skłony tułowia, wymachy nóg na wszystkie strony, krążenie bioder, trzymanie pięty za pośladkiem i wiele innych. 

piłka

Ćwiczenia z piłką

Po rozgrzewce przychodzi czas na ćwiczenia z piłką. Jednym z nich jest dotykanie naprzemienne stopą piłki od zewnątrz do środka, co poprawia koordynację ruchową. Kolejnym ćwiczeniem jest przeskakiwanie nad piłką obiema nogami. To prowadzi do wzmocnienia mięśni i zwiększa ich sprawność i siłę na boisku. Precyzję ruchów podnosi dotykanie tylnej części piłki podczas wykonywania niewielkich podskoków przez około 5 minut. Kolejne ćwiczenie podnoszące technikę polega na odbijaniu piłki między stopami od wewnętrznej do wewnętrznej i od zewnętrznej do zewnętrznej strony. Choć zima nie sprzyja treningom, to przygotowanie się do następnego sezonu wymaga ciężkiej pracy i ćwiczeń przy użyciu różnych akcesoriów.