Fizjoterapia dla sportowców (i nie tylko)

fizjoterapia dla sportowców

W dzisiejszych czasach możemy liczyć na coraz lepszą opiekę medyczną. Dzisiejsza medycyna oraz sposoby rehabilitacji są stale unowocześniane, dzięki czemu powrót do zdrowia jest szybszy i bardziej skuteczny. Trzeba dodać, że rehabilitacja jest złożonym procesem. Dotyczy ona różnego rodzaju urazów, kontuzji oraz wypadków. Rehabilitacja przeznaczona dla sportowców, różni się od tej standardowej. Najczęściej wysyłani jesteśmy do specjalnego ośrodka, gdzie korzystamy z wielu usług lekarz i ich możliwości. W ośrodku takim możemy liczyć nie tylko na masaże, ale i indywidualne konsultacje z ortopedą, diagnostą, dietetykiem, a nawet i psychologiem. Każdy z nas, kto ulega wypadkowi, kontuzji podczas wykonywania ćwiczeń, musi zostać otoczony specjalistyczną opieką. W przypadku sportowców bowiem, każdy typ kontuzji może nieść za sobą pewne powikłania. Jest to tak naprawdę najgorsze co może spotkać osobę, która uprawia sport zarówno w ramach hobby, jak i zawodowo. Dlatego też każdy biegacz, piłkarz lub inny sportowiec, musi zostać wysłany do ośrodka, gdzie zostanie mu zapewniona najlepsza opieka.

Typy zabiegów

jakie wykonuje się w ośrodkach, są różnorodne, dzięki czemu cały proces rehabilitacji jest znacznie urozmaicony. Osoby będące poszkodowane w wyniku kontuzji, mogą liczyć na zabiegi takie jak:

  • Krioterapia – leczenie mroźną parą
  • Masaże rozluźniające mięśnie
  • Trakcja kręgosłupa
  • Treningi
  • Konsultacje psychologiczne
  • Badania ortopedy

Typy zabiegów są zależne oczywiście od stanu pacjenta, od typu kontuzji oraz d tego, w jaki sposób do niej doszło. Są to istotne sprawy, pozwalające dopasować rodzaj ćwiczeń czy masaży do danej osoby w sposób indywidualny. Każdy, kto zostaje wysłany do ośrodka, może liczyć na objęcie specjalistyczną opieką. Poza tym, w takich miejscach zawsze obecni są nie tylko rehabilitanci, ale i lekarze, ortopedzi, psycholodzy oraz neurochirurdzy. Duża osób, która przebywa w ośrodkach, zostaje tam wysłana po przebyciu operacji. Rehabilitacja sportowców jest wymagająca – dzięki obecności specjalistów w ośrodku, zawsze mamy możliwość skorzystania z indywidualnych porad lub opieki.

Jeżeli chodzi o wskazania lub powody, dla których należy przebyć rehabilitację w specjalnym ośrodku, to przede wszystkim ciężki stan. Sportowcy, którzy ulegli kontuzji podczas treningu, skutkiem czego jest złamanie łyki w 3 miejscach z rozmieszczeniem, wymagają specjalistycznej rehabilitacji. To samo tyczy się osób, które uległy poważnemu wypadkowi, mają obie połamane ręce, a za rok czeka ich ważna olimpiada. Ośrodki są więc praktycznie jedynym miejscem, do którego wysyłane zostają osoby uprawiające sport, które aktualnie są ciężko poszkodowane. Przebywanie w ośrodku rehabilitacyjnym pozwala na szybkie wyleczenie kontuzji, pozbycie się jej następstw oraz zminimalizowanie bólu i poczucia dyskomfortu.

leczenie sportowców

Specjalistyczna rehabilitacja dla sportowców

Jeżeli chodzi o kontekst zawodowe sportu, rew istocie usługi, z jakich możemy skorzystać, są wykonywane na najwyższym poziomie. Dla sportowców połamana ręka czy noga lub jakakolwiek inna kontuzja, jest poważnym problemem. Dla osoby, która zawodowo i hobbystycznie uprawia sport, wizja spędzenia paru tygodni lub miesięcy w ośrodku rehabilitacyjnym, może być nie do przyjęcia. Dlatego wybierany jest zawsze specjalistyczny ośrodek – by pacjenci mogli korzystać z szeroko dostępnych usług. Poza tym, rehabilitanci oraz lekarze współpracujący ze sportowcami, posiadają ogromną wiedzę oraz doświadczenie w zakresie kontuzji oraz leczenia sportowców. Kontuzje, wypadki oraz inne sytuacje, w których sportowiec zostaje poszkodowany, stanowią wyzwanie dla rehabilitantów, lecz są to osoby na tyle kompetentne, że są w stanie sobie z tym poradzić.