Dlaczego warto skorzystać z rehabilitacji dziecięcej?

Rehabilitacja dzieci jest profesjonalną pracą specjalisty z noworodkiem, dzieckiem lub nastolatkiem, która ma służyć poprawie sprawności w następnych etapach jego życia. Jej podjęcie na wczesnym etapie życia dziecka pozwala w wielu przypadkach całkowicie wyeliminować problem zdrowotny lub zdecydowanie go ograniczyć. Powinna być dobrana indywidualnie do każdego dziecka i prowadzona przez wykwalifikowanego specjalistę. Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii współczesna rehabilitacja dynamicznie się rozwija i ma coraz większe możliwości terapeutyczne. Zdecydowanie różni się od rehabilitacji dorosłych ze względu odmienne wyzwania, jakie stawia młody układ ruchu. 

Jakie schorzenia leczy rehabilitacja dziecięca?

Rehabilitacja dziecięca leczy nie tylko zaburzenia rozwojowe w postaci nieprawidłowego napięcia nerwowego, opóźnionego unoszenia głowy, siadania i chodzenia, ale również schorzenia genetyczne takie jak na przykład zespół Downa. Obejmuje także szereg działań leczniczych, ćwiczeń, terapii i zabiegów, którym poddane są starsze dzieci w celu usunięcia różnego rodzaju nieprawidłowości, chorób i zaburzeń. Rehabilitacja pomaga dzieciom w powrocie do sprawności po chorobach, wypadkach lub kontuzjach sportowych. Kluczową sprawą w prowadzeniu tego rodzaju rehabilitacji jest forma zabaw, przyjazna atmosfera i komfortowe warunki. 

Kiedy warto skorzystać z rehabilitacji dziecięcej?

Prawidłowy rozwój dziecka od pierwszych dni jego życia jest niezwykle istotny dla dalszego jego rozwoju. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości rehabilitacja powinna zostać podjęta po wcześniejszym kontakcie z lekarzem rodzinnym lub pediatrą, który po postawieniu diagnozy zleca podjęcie terapii. Jej częstotliwość, zakres i metoda jest uzależniona od dolegliwości dziecka. Warto z niej skorzystać w przypadku:

  • Konieczności pobudzania układu nerwowego do prawidłowej reakcji na bodźce z otoczenia.
  • Nauczenia dziecka prawidłowych funkcji ruchowych.
  • Bólu stawów i mięśni.
  • Konieczności przywrócenia prawidłowego napięcia mięśniowego w przypadku zbyt mocnego lub słabego napięcia.
  • Problemów z asymetrią złożeniową u niemowląt.
  • Braku chęci do leżenia na brzuchu, do pełzania, czworakowania, prób samodzielnego siadania i wstawania z podparciem.
  • Nieumiejętności samodzielnego chodzenia.
  • Problemów neurologicznych związanymi z opóźnieniem rozwoju.
  • Chorób układu nerwowego takich jak: mózgowe porażenie dziecięce, okołoporodowe uszkodzenie splotu barkowego, rdzeniowy zanik mięśni.
  • Złej postawy dziecka, na przykład garbienia się, okrągłych pleców.
  • Zniekształcenia kręgosłupa w postaci, np. skoliozy.
  • Płaskostopia.
  • Częstego przewracania się lub potykania podczas chodzenia, problemów z chwytaniem przedmiotów.

Na czym polega rehabilitacja dziecięca?

Metoda Bobath

Współcześnie stosuje się w rehabilitacji dziecięcej szereg metod, które wymagają specjalistycznej wiedzy i odpowiedniego podejścia rehabilitanta, gdyż dzieci, szczególnie te najmłodsze nie są w stanie samodzielnie powtarzać żadnych ruchów. Zasadą jest indywidualne podejście do malucha. Nadal najczęściej stosowana u małych dzieci jest metoda Bobath, która została stworzona do pracy z dziecięcym porażeniem mózgowym, ale dobre rezultaty przynosi w wielu innych przypadkach. Terapeuta dostarcza doznań ruchowych, które są najbardziej zbliżone do prawidłowych, powtarza je i utrwala, a eliminuje nieprawidłowe reakcje. Stosowana jest u wcześniaków i niemowląt z problemami neurologicznymi oraz opóźnieniem w rozwoju, ale obecnie wykorzystuje się ją w pracy ze starszym pacjentem. Istotną sprawą jest przekazywanie wiedzy rodzicom, którzy ćwiczą z dzieckiem w domu podczas zabiegów pielęgnacyjnych.

Metoda Vojty

Kolejną niezwykle popularną metodą stosowaną w rehabilitacji dzieci z problemami neurologicznymi jest metoda Vojty. Rehabilitant drażni poszczególne punkty na ciele, wywołując w ten sposób napięcie mięśniowe. Podczas rozciągania jednego mięśnia powstaje reakcja skurczowa, która przenosi się na następny mięsień, tworząc w ten sposób reakcję łańcuchową. Celem tej metody jest zastąpienie uszkodzonej ścieżki nerwowej tą prawidłową przy tworzeniu bazy wzorców ruchowych.

Masaż Shantala

Rodzice dzieci rehabilitowanych uczą się opieki nad nimi, czego przykładem niech będzie masaż Shantala, który reguluje trawienie, napięcie mięśniowe, pomaga w przypadku kolek i pozwala budować naturalną więź z dzieckiem.

Gdzie skorzystać z rehabilitacji dzieci w Warszawie?

Jedną z polecanych placówek jest poradnia wad postawy w Warszawie w Centrum Rozwoju Dziecka. Jest to  świetne miejsce, w którym doświadczeni specjaliści wspomagają rozwój psychomotoryczny dzieci z problemami.