Czy zabieg balonikowania żołądka jest bezpieczny?

otyłość

Bez wątpienia brak aktywności fizycznej oraz zła dieta przyczynia się do powstania nadwagi, a nawet otyłości. Jednak przyczyn otyłości jest wiele i nie zawsze są one związane z prowadzeniem niezdrowego trybu życia. Dlatego też wielu pacjentów borykających się z otyłością nie reaguje na leczenie u dietetyka czy przepisane przez specjalistę środki farmakologiczne i konieczne jest przeprowadzenie małego i mało inwazyjnego zabiegu chirurgicznego. 

Istnieje kilka metod leczenia otyłości, które pomogą pacjentom zmniejszyć masę ciała oraz poziom tkanki tłuszczowej w organizmie. W zależności od wybranego przez lekarza sposobu, konieczne jest stosowanie się do wszystkich zaleceń tak, aby proces leczenia był komfortowy dla pacjenta. Nieleczona otyłość bardzo często prowadzi do pojawienia się innych chorób dietozależnych, jak cukrzyca typu 2, a nawet problemów z układem naczyniowym. 

Balonikowanie żołądka jest zalecane pacjentom z otyłością III stopnia oraz niektórym z otyłością II stopnia. Jak wygląda zabieg wprowadzania baloniku do żołądka? Czy ta metoda leczenia leczenia otyłości jest bezpieczna dla pacjentów w trakcie jego noszenia? 

Zabieg balonikowania żołądka – u kogo należy go przeprowadzić? 

Balon żołądkowy jest mało inwazyjną, ale jednocześnie niezwykle skuteczną metodą leczenia otyłości. Wprowadzany endoskopowo balon ma za zadanie utrzymać sytość po spożyciu posiłku przez pacjenta, jednocześnie zmniejszając tym samym uczucie głodu. W efekcie osoba zmagająca się z otyłością je mniej, przyzwyczajają się do mniejszych i zdrowszych porcji. 

Balonik jest implantowany w żołądku na 6 lub 12 miesięcy – w zależności od wybranego przez lekarza systemu. W trakcie noszenia balonika żołądkowego pacjent przy współpracy z dietetykiem oraz innymi specjalistami jest w stanie wyrobić sobie nowe nawyki żywieniowe oraz znacznie zredukować masę ciała. 

Balon w żołądku to metoda leczenia otyłości u osób, u których żaden inny sposób walki z chorobą nie przyniósł większych efektów. Na balonikowanie żołądka powinni jednak zdecydować się pacjenci, których BMI przekracza 30. Istotne jest jednak, aby w przypadku zabiegu balonikowania nie istniały żadne przeciwskazania. 

Jak wygląda zabieg wszycia balonu do żołądka? 

Przed przystąpieniem do zabiegu z pacjentem odbywana jest konsultacja, w trakcie której osoba zmagająca się z otyłością jest kierowana na badania. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu, a pacjentowi nie towarzyszą inne choroby lub nie zmaga się z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych, kierowany jest on do specjalistycznego ośrodka specjalizującego się w implantacji balonika do żołądka. 

Sam zabieg wprowadzania balonu do żołądka jest przeprowadzany w znieczuleniu, pod opieką anestezjologa. Następnie oceniany jest stan przełyku, żołądka i dwunastnicy. Dopiero po pozytywnej ocenie, metodą endoskopową lekarz wprowadza zapadnięty balon, a następnie wypełnia go solą fizjologiczną. 

Zabieg balonikowania żołądka trwa do kilkunastu minut. Po wybudzeniu pacjenta powinien on zostać w ośrodku przez kilka godzin pod opieką personelu medycznego. Dopiero po kilku godzinach może zostać wypisany do domu. 

Komplikacje po zabiegu balonikowania żołądka 

Z racji tego, że powikłania mogą pojawić się po każdy zbiegu, również po tych mało inwazyjnych, konieczne jest stosowanie się do zaleceń lekarza. W przypadku implantacji balonika żołądkowego, pacjenci przez pierwsze dni mogą odczuwać dyskomfort oraz zmagać się z nudnościami, bólem czy wymiotami. Dlatego przez pierwsze doby po zabiegu wskazany jest odpoczynek i brak podejmowania jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. 

otyłość

W ciągu kilku dni po zabiegu należy także pić jedynie chłodne napoje, a następnie wdrażać dietę zaleconą przez dietetyka klinicznego.  

Bezpieczeństwo pacjenta a balonik w żołądku – co należy wiedzieć? 

Poprawnie przeprowadzony zabieg implantacji balonu do żołądka pacjenta jest w pełni bezpieczny przez cały czas jego noszenia. Pacjenci powinni jednak bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza, a także wdrożyć odpowiednio skomponowaną dietę. Zabronione jest spożywanie alkoholu oraz innych napojów, które mogłyby podrażnić żołądek. Aby noszenie balonika było jak najbardziej komfortowe i skuteczne, zaleca się także spożywać dużo płynów oraz warzyw i jedynie produkty wysokobiałkowe. 

Bezpieczeństwo pacjenta jest najważniejsze, dlatego zabieg powinien być przeprowadzony jedynie w sprawdzonych klinikach, po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.