Cyrkonowy czy tytanowy? Jaki rodzaj implantu wybrać?

implanty zębowe

Implanty zębowe umożliwiają wykonanie naturalnie wyglądających uzupełnień ubytków, pozwalając na ukrycie nawet poważniejszych braków w uzębieniu.

Obecnie stosowane są dwa rodzaje implantów, tytanowe oraz cyrkonowe, które z uwagi na zastosowany materiał ulegają tzw. osteointegracji i zrastają się z tkanką kostną szczęki lub żuchwy, tworząc trwałą podstawę dla protezy. Implanty mogą być wykonane jako uzupełnienie pojedynczego ubytku, ale także jako podstawa dla protezy pełnej. Który rodzaj implantu będzie lepszym wyborem i w jakich przypadkach się je stosuje?

Implanty cyrkonowe i tytanowe – charakterystyka

Stosowane w stomatologii implanty cyrkonowe i tytanowe są biokompatybilne, co oznacza że skutecznie integrują się z kością i są w stanie utworzyć trwałe, wytrzymałe połączenie służące przez wiele lat. Materiały wykorzystywane do ich stworzenia różnią się jednak od siebie, co pozwala na lepsze dopasowanie odpowiedniego implantu do potrzeb indywidualnego pacjenta.

Implant tytanowy jest wytrzymały, odporny na duże naciski podczas zagryzania i dzięki temu gwarantujący wieloletnią trwałość stworzonego wypełnienia. Dzięki wysokiej biokompatybilności, implanty tytanowe szybko zespalają się z kością i jeśli zostaną wykonane poprawnie, mogą służyć pacjentowi do końca życia, nawet po wypadnięciu innych zębów stałych.

Implant cyrkonowy, często nazywany także implantem ceramicznym, powstaje z tlenku cyrkonu odpornego na działanie substancji kwaśnych, zmiany temperatur oraz nacisk. Implanty tego typu są równie trwałe i skuteczne, jak implanty tytanowe. Ich niewątpliwą zaletą jest brak zawartości metali, co okazuje się być ważnym kryterium wyboru dla osób uczulonych na tytan. Cyrkon jest całkowicie hipoalergiczny – nie ma udokumentowanych przypadków alergii na tego typu materiał, co przemawia na jego korzyść. Jego cząsteczki nie są w stanie przenikać do krwioobiegu, przez co implanty cyrkonowe są uważane za nieco bezpieczniejsze. Trzeba jednak zaznaczyć, że implanty tytanowe są wykorzystywane w stomatologii od lat i choć zdarza się, że śladowe ilości tytanu mogą przeniknąć do krwioobiegu, jego długofalowy wpływ na organizm został już wielokrotnie przebadany i implanty tytanowe są uważane za bezpieczne.

dentystka

Zarówno w przypadku implantów tytanowych, jak i cyrkonowych, po wszczepieniu materiału w kość pacjent może opuścić gabinet stomatologiczny z tymczasową koroną lub mostem, który ukrywa braki w uzębieniu na czas rekonwalescencji po zabiegu i pozwala zachować niezbędną wolą przestrzeń, która posłuży później do właściwego odtworzenia korony zęba lub pełnego, trwałego mostu po całkowitym zespoleniu się implantu z kością.

 

Cyrkonowy czy tytanowy – jaki rodzaj implantu wybrać?

Decyzja o tym, czy u pacjenta zostanie zastosowany implant tytanowy czy cyrkonowy powinna być podjęta po dokładnej rozmowie z implantologiem i stomatologiem oraz wnikliwym wywiadzie medycznym popartym odpowiednimi badaniami. Jeśli pacjent chce zdecydować się na metodę tańszą, skuteczną i znaną ze swojej długiej żywotności, a dodatkowo nie wykazuje przeciwwskazań do zastosowania implantów tytanowych, te mogą być dla niego właściwym wyborem i doskonałą inwestycją w trwałe uzupełnienie zgryzu.

Implanty cyrkonowe różnią się od tytanowych nie tylko właściwościami hipoalergicznymi, ale też estetyką. Tytan jest naturalnie koloru srebrnoszarego i choć przy prawidłowo wykonanym zabiegu implant nie powinien być widoczny, u części pacjentów dochodzi wraz z wiekiem do obniżenia się linii dziąseł i możliwego odsłonięcia implantów. W przypadkach takich implanty cyrkonowe koloru kości słoniowej nie odróżniają się od naturalnego koloru uzębienia, więc ewentualne odsłonięcie implantu nie jest tak zauważalne.

Implanty stomatologiczne skutecznie zastąpią ubytki w uzębieniu

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na wybór trwałego, tańszego implantu tytanowego czy bardziej nowoczesnego implantu cyrkonowego, leczenie tego typu pozwoli zachować piękny, równy i zdrowy uśmiech na wiele lat. Implanty zębowe są rozwiązaniem estetycznym, wygodnym, ale przede wszystkim wieloletnim. Raz wszczepione, przy odpowiedniej pielęgnacji i higienie jamy ustnej nie będą wymagały ponownych zabiegów i leczenia, a w przyszłości mogą posłużyć jako podstawa do założenia protezy stałej. Jeśli nie ma przeciwwskazań do ich zastosowania, stomatolodzy polecają wykonywanie implantów tytanowych lub cyrkonowych jako sposób na skuteczne zabezpieczenie uzębienia i ukrycie ubytków, nawet gdy konieczne jest stworzenie pełnej protezy zębowej.