Angiografia tętnic i żył obwodowych – wskazania

Drożność naczyń krwionośnych jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. W jaki sposób lekarze mogą zajrzeć do wnętrza żył i tętnic, by sprawdzić, czy nic jej nie zagraża? Z pomocą przychodzi angiografia, czyli wyjątkowe badanie pozwalające na uwiecznienie sieci naczyń krwionośnych na zdjęciu RTG. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega angiografia i jak się do niej przygotować.

Na czym polega angiografia?

Badanie angiograficzne lub arteriograficzne to nic innego jak uzyskanie obrazu naczyń krwionośnych za pomocą promieniu rentgenowskich. W normalnych warunkach nie są one widoczne na zdjęciu RTG. Zobaczenie żył i tętnic jest jednak możliwe dzięki kontrastowi – specjalnemu środkowi, który pochłania promienie Roentgena.

Za pomocą angiografii lekarze są w stanie ocenić stan naczyń krwionośnych w całym ciele, zbadać ich drożność oraz wykryć ewentualne uszkodzenia.

Angiografia tętnic i żył obwodowych – w jakich przypadkach będzie konieczna?

Szczególnym rodzajem angiografii jest koronarografia, czyli badanie rentgenowskie tętnic wieńcowych odżywiających tkankę mięśniową serca. Wykonuje się ją u pacjentów z nawracającym bólami wieńcowymi po zawale serca, z chorobą wieńcową, nieprawidłowym wynikiem prób obciążeniowych lub niewydolności serca o możliwej etiologii niedokrwiennej. Oprócz tych przypadków angiografia zalecana jest w następujących sytuacjach:

  • Tętniaki aorty, tętniak mózgu;
  • Choroby tętnic powodujące niedokrwienie narządów;
  • Zmiany kształtu narządów i naczyń krwionośnych;
  • Utrudnienia przepływu krwi;
  • Zwężenie tętnic nerkowych;
  • Miażdżyca tętnic szyjnych oraz miażdżyca zarostowa tętnic kończyn;
  • Guzy wątroby lub inne zmiany o możliwym charakterze nowotworowym;
  • Przetoki dializacyjne;
  • Wrodzone wady anatomiczne naczyń krwionośnych;
  • Zespoły zakrzepowe i uciskowe naczyń krwionośnych.

Przeciwskazania do angiografii

Angiografii nie należy wykonywać u pacjentów zmagających się z anemią, zaburzeniami krzepnięcia krwi i zaburzeniami elektrolitowymi, niewydolnością nerek lub alergią na kontrast. Na szczęście, w diagnostyce mniej poważnych schorzeń, możemy skorzystać z mniej inwazyjnych metod badania.

Dla wielu przypadków wystarczający okażą się rezonans magnetyczny naczyń krwionośnych, angio-TK, czyli badanie tętnic i żył za pomocą tomografu komputerowego lub badanie ultrasonograficzne metodą Dopplera.

Jak wygląda angiografia i jak przygotować się do tego badania?

Przygotowanie do badania angiograficznego zakłada picie dużej ilości wody i dobre nawodnienie organizmu, które należy kontynuować także po zabiegu. Pomoże ono w jak najszybszym usunięciu z krwioobiegu kontrastu. W tej roli stosuje się zazwyczaj substancje na bazie związków jodu, które są podawane pacjentowi dożylnie.

Angiografię wykonuje radiolog, chirurg lub kardiolog. Do gabinetu specjalisty należy zgłosić się na czczo, w tym celu najlepiej powstrzymywać się od spożywania posiłków przez 6 do 8 godzin. Przed zabiegiem musimy udzielić lekarzowi informacji o przyjmowanych lekach, wynikach poprzedzających badanie, wysokości ciśnienia tętniczego krwi, obecności wola nadczynnego tarczycy, skłonności do krwawień lub ewentualnej ciąży.

Na początku badania pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe. W tym samym miejscu zakładany jest cewnik dożylny, przez który będzie podawany pacjentowi kontrast. Jeśli są to na przykład okolice pachwiny, przed wizytą u lekarza warto je ogolić. Po krótkiej chwili kontrast miesza się z krwią pacjenta a na ekranie monitora pojawia się wyraźny obraz sieci naczyń krwionośnych. Zostaje on zapisany w komputerze, by specjalista mógł poddać go dokładnej analizie.

Angiografia nie jest bolesnym badaniem. Trwa od jednej do dwóch godzin, dlatego warto, by pacjent uzbroił się w cierpliwość. Na koniec po wyjęciu cewnika pacjent otrzyma opatrunek uciskowy, by w miejscu wkłucia nie wytworzył się krwiak.

Badanie angiograficzne można zostać połączone z zabiegiem leczniczym polegającym na podaniu w żądane miejsce w układzie naczyniowym leku, który na przykład rozpuści patologicznie nagromadzoną skrzeplinę. Lekarz może także wykonać terapeutyczne zamknięcia naczynia służące wywoływaniu martwicy tkanki guza nowotworowego.

Gdzie udać się na angiografię w Jeleniej Górze?

Mieszkasz w powiecie karkonoskim i szukasz placówki, w której wykonywana jest nowoczesna angiografia? Jelenia Góra to jak najbardziej właściwy adres. Mieści się tam Centrum Medyczne Zabobrze zrzeszające doświadczonych lekarzy rodzinnych, internistów, pediatrów, neonatologów i aż 60 specjalistów z innych gałęzi medycyny.