5 badań, które należy robić profilaktycznie

Proste badania profilaktyczne mogą często przynieść wiele cennych informacji i są tym, czego na ogół unikamy. Tymczasem obok zdrowego odżywiania się, odpowiedniej dawki ruchu i unikania stresu, są one jednym z najważniejszych sposobów na utrzymanie dobrego zdrowia przez długie lata. Jakie badania powinniśmy wykonywać profilaktycznie? Dlaczego warto to robić i jak często należy wykonywać takie badania?

Przykłady badań profilaktycznych

Lipidogram

Za pomocą pobranej od pacjenta próbki krwi określa się ilość różnych rodzajów tłuszczy w organizmie, takich jak poziom cholesterolu HDL (określanego mianem “dobrego cholesterolu”) oraz poziom cholesterolu LDL (nazywanego potocznie “złym cholesterolem”), a także ogólne stężenie cholesterolu w organizmie. Lipidogram jest szczególnie przydatny, jeśli jesteś w podwyższonej grupie ryzyka zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego, żyjesz w stresie lub regularnie palisz tytoń. 

Osoby w wieku 20-30 lat powinny robić lipidogram średnio raz na 5 lat, zaś po ukończeniu 30. roku życia należy już o takim badaniu pamiętać co 2 lata. Po 50. urodzinach lipidogram jest wskazany co roku.

Badanie wzroku

Jako że prawidłowe widzenie ma fundamentalne znaczenie dla codziennego funkcjonowania, regularnych wizyt u okulisty nie wolno lekceważyć. Badanie oczu pozwala na wykrycie szeregu chorób, takich jak jaskra, zaćma, czy też zdiagnozowanie dużo mniej poważnych dolegliwości, takich jak zapalenie spojówek lub zespół suchego oka. 

Regularne wizyty u okulisty, np. w OneDayClinic pomogą Ci uzyskać dopasowane do Twoich potrzeb zalecenia, dzięki którym możesz dużo skuteczniej dbać o swoje oczy. 

Wizyta u okulisty powinna odbywać się raz na 2-3 lata, a po ukończeniu 40. roku życia należy odwiedzać okulistę co najmniej raz do roku.

Badanie moczu

Za pomocą tego badania można wykryć ewentualną infekcję w drogach moczowych lub ustalić stan zdrowia nerek. Do tego ogólne badanie moczu pozwala ustalić, czy nie znajdują się w nim szkodliwe, niebezpieczne związki. Możliwe jest również wykrycie wielu innych nieprawidłowości, jakie mogą mieć wpływ na funkcjonowanie nerek i układu moczowego i całego organizmu. 

Osobom w wieku 20 lat wystarczy zbadanie moczu raz na 2-3 lata, zaś po ukończeniu 30 lat badanie takie powinno już odbywać się co roku.

Badanie hormonów tarczycy

Istota tego badania polega na tym, że prawidłowe wydzielanie hormonów tarczycy ma wpływ na funkcjonowanie praktycznie całego organizmu. Najważniejsze hormony tarczycy obejmują TSH, FT3 i FT4

Nieodpowiednie ilości tych hormonów mogą świadczyć o nadczynności lub niedoczynności tarczycy, co wymaga wdrożenia odpowiedniego leczenia, przekładającego się w dużym stopniu na poprawę codziennego funkcjonowania. 

Badanie hormonów tarczycy powinno odbywać się raz do roku, a w przypadku osób obciążonych problemami według zaleceń lekarza.

Badanie poziomu cukru

Cukier jest jednym z podstawowych źródeł energii dla organizmu. Niestety jednak, we współczesnych produktach jest go zdecydowanie zbyt wiele, dlatego też regularny pomiar poziomu cukru szczególnie nabrał na znaczeniu. 

Nieprawidłowy, najczęściej zbyt wysoki poziom cukru świadczyć może o cukrzycy, lecz też i o innych chorobach, takich jak miażdżyca lub nowotwory, których zdiagnozowanie może wymagać dodatkowych badań. 

Po 20. roku życia wystarczy skontrolowanie cukru raz na 2-3 lata, jednak po ukończeniu 30 lat powinniśmy wykonywać to badanie już co roku. Możecie zrobić takie badania w centrum https://doktor.walbrzych.pl/

Jak ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych?

Wiele osób unika regularnego badania się z obawy, że dowiedzą się o ciężkiej chorobie. Jest to dosyć zrozumiała obawa, aczkolwiek taka jest właśnie rola badań profilaktycznych: kontrola stanu zdrowia i wykrywanie chorób na wczesnym etapie ich rozwoju, kiedy ich wyleczenie lub skuteczne złagodzenie ich dalszego przebiegu ma największe szanse na sukces. 

Co istotne, badania profilaktyczne należy wykonywać nie tylko wtedy, gdy znajdujesz się z określonych powodów w podwyższonej grupie ryzyka. Badania są ważne również u osób, które cieszą się dobrym samopoczuciem i nie skarżą się na objawy chorób. Jeśli chcesz żyć długo i w dobrym zdrowiu, nie zapominaj o właściwym stylu życia, obejmującym badania profilaktyczne.