Wylewka pod garaż w kilku krokach

Pewnie każdy z nas kojarzy blaszane konstrukcje, na ogół zwane blaszakami. Nowoczesne, lekkie i mobilne produkty tego typu idealnie nadają się na garaż, magazyn lub warsztat. Na rynku znajdziemy całą masę konkretnych ich typów. Firmy takie jak CGT Konstrukcje Stalowe proponują też rozwiązania niestandardowe – estetyczne garaże projektowane na życzenie klienta i zgodne z jego wytycznymi.

Wylewka pod garaż w pięciu krokach

Pierwszym krokiem w przygotowywaniu wylewki pod blaszany garaż jest usunięcie warstwy ziemi urodzajnej z miejsca w którym ma on stanąć. Następnie wykopujemy dalsze warstwy ziemi, aż do momentu uzyskania co najmniej 20-centymetrowego dołu. W nim umieszczamy drewniany szalunek. Gdy ten etap jest już za nami, do przygotowanego dołu wsypujemy warstwę żwiru, kamienia lub samego gruzu. Taka podsypka musi być starannie ubita, by na samym końcu spokojnie móc ją zalać betonem.

Szalunek nie jest jednak obowiązkowy, dlatego niektórzy po prostu z niego rezygnują. Wykopują tylko dół, na jego dnie umieszczają kamienie i żwir, a całość zalewają warstwą betonu. Niezależnie od wybranego sposobu, szczegółem na który musimy zwrócić uwagę jest typ wykorzystywanego betonu.

Z reguły do tego rodzaju zadań wykorzystuje się beton B20 lub B25. Można kupić go w workach albo zamówić w gotowej formie, na przykład w betoniarni. Na ostateczną cenę może wpłynąć tu koszt transportu, koszt użyczenia pompy, no i oczywiście rodzaj zastosowanych domieszek. Średnio jednak jeden kubik betonu wyniesie nas od 200 do 300 złotych.

Alternatywne podłoże dla blaszanych garaży – jakie?

Alternatywą dla wylewki jest podłoże wykonane z kostki brukowej. Jest to rozwiązanie stosowane przez tych posiadaczy blaszaków dla których liczy się wyższa temperatura, a więc odpowiednia izolacja termiczna. Kostka nie jest jednak, aż tak wytrzymała, jak beton, dlatego nie znajdzie zastosowania tam, gdzie w zamiarze mamy parkować swoje auto. Jest to zatem funkcjonalne rozwiązanie wyłącznie wtedy, gdy w blaszanym garażu o podobnym podłożu przetrzymywać będziemy domowe szpargały, ogrodnicze narzędzia czy dziecięce zabawki — czyli traktować go, jak magazynek czy warsztat.

Oczywiście wykonanie takiego podłoża też przebiega w kilku etapach. Na samym początku podobnie, jak w przypadku wylewki — kopiemy dół. Na jego dnie umieszczamy warstwę piasku, a następnie specjalnego utwardzacza. Sama kostka brukowa umieszczana już na całkowicie wysypanym dole powinna z kolei wystawać ponad grunt jakieś kilka centymetrów.

wylewka pod garaż

Montaż garażu na gotowej wylewce betonowej lub podłożu z kostki

Oczywiście, gdy mamy przygotowaną wylewkę, czas na finał – montaż wybranego przez nas modelu blaszaka.
W tym celu możemy skorzystać z usług firmy w której nasz garaż został zamówiony. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, byśmy do zadania podeszli samodzielnie. Blaszaki mają łatwą i intuicyjną konstrukcję, dlatego  z ich montażem z całą pewnością poradzi sobie nawet niewprawiony w temat klient.

Co więcej, mając już wiedzę w jaki sposób montować naszą konstrukcję możemy ją zgodnie z potrzebami przesuwać z miejsca na miejsce, a nawet przewozić. Zdarzyć się może przecież, że na pewien okres blaszak będziemy chcieli ustawić na działce budowlanej czy rekreacyjnej lub w każdym innym, wybranym przez nas miejscu.

A w końcu mobilność, łatwy montaż i lekkość produktu bardzo to ułatwia!