Szkolenie firmowe w terenie- ja pobudzić kreatywność pracowników dzięki grze integracyjnej?

las

Praca w firmie nie powinna skupiać się tylko na możliwościach zarobkowych, jak nieraz sądzi wiele osób, ale powinna to być także możliwość rozwoju umiejętności i relacji międzyludzkich. Dlatego też w tak wielu przedsiębiorstwach przeprowadza się szkolenia firmowe i eventy integracyjne, ale co jeśliby to ze sobą połączyć?

Firmowe szkolenie jako gra integracyjna

Ktoś mógłby powiedzieć, że tych dwóch aspektów, czyli szkolenia i integracji nie da się połączyć, ale wręcz przeciwnie. Można to zrobić organizując szkolenie w postaci gry terenowej

Gra terenowa to nic innego jak wspólna zabawa w terenie otwartym (np. w parku, lesie) lub zamkniętym (np. w hotelu, na stadionie) polegająca na rozwiązywaniu różnych zadań i zagadek. Można więc tak rozplanować scenariusz całej gry, by był on szkoleniem dla pracowników i nie chodzi tu o konkretne umiejętności stanowiskowe, ale raczej ogólnorozwojowe zdolności np.

  • Spostrzegawczość 
  • Działanie w stresie
  • Mobilizację 
  • Asertywność 
  • Spryt 
  • Umiejętności manualne 
  • Orientację w terenie 
  • Radzenie sobie z przegraną itd. 

Jednocześnie takie szkolenie jest dużo ciekawsze i daje dużo więcej radości pracownikom niż zwykłe biurowe szkolenia z czasem niezbyt wykwalifikowanymi szkoleniowcami. 

Jak zorganizować takie szkolenie?

Jego organizacja nieraz nie różni się od zwykłego szkolenia, bowiem wystarczy wyznaczyć odpowiedni termin i budżet, a resztą zajmą się specjaliści, o których nieco więcej później. W roli pracodawcy leży jednak poinformowanie pracowników o takim rodzaju szkolenia, gdyż nieraz wymaga ono specjalnych działań, ubioru czy nastawienia, na które pracownicy muszą się przygotować. Dodatkowo warto przy organizacji wziąć pod uwagę pogodę, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na wybór gry w terenie otwartym – lepiej, żeby pracownicy nie rozchorowali się, a raczej miło i aktywnie spędzili ten czas. 

las

Jak może wyglądać szkolenie?

Aby lepiej zobrazować istotę firmowego szkolenia w postaci gry terenowej, przytoczmy kilka przykładowych gier, które cieszą się dużą popularnością wśród pracowników. Jest to np.:

  1. Ekspedycja Express, czyli gra scenariuszowa stworzona na podstawie popularnego programu Ameryka Express. Pracownicy, dzieląc się na drużyny, wykonują zadania na mieście i rywalizują o to, kto pierwszy wykona je wszystkie i dotrze na metę. Zadania są oczywiście przystępne dla każdego i ogólnorozwojowe, by każdy nie tylko świetnie się bawił, ale także zdobywał nowe zdolności. 
  2. Sabotażysta jest grą psychologiczną i rozwijającą umysł. Jednemu z pracowników przypada rola sabotażysty, a reszta podczas wspólnego wykonywania zadać musi odgadnąć, kto nim jest. Tutaj istotą jest komunikacja i trenowanie wzajemnego zaufania w zespole. 
  3. Las zbrodni to zaś gra kryminalna polegająca na rozwiązywaniu zagadek, zakończeniu sprawy morderstwa i wskazaniu winnego. Jest ona świetną opcją na trenowanie kreatywnego myślenia i działania w stresie, ale także sposobem na chwilowe oderwanie się od rzeczywistości i spędzenie czasu ze współpracownikami tu i teraz. 

Takie gry trwają zazwyczaj kilka godzin, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zorganizować grę, która potrwa cały dzień lub kilka dni, jeśli tylko firmowy budżet i terminy na to pozwalają. 

Co szkolenie integracyjne wnosi do firmy?

Można już zauważyć, że integracja w terenie pozwala na rozwój naprawdę wielu umiejętności, ale jak się to ma do pracy w firmie? Otóż gdy pracownicy wiedzą jak działać, pracują znacznie wydajniej, mają ciekawsze pomysły i wiedzą, jak sprawnie je zrealizować. Ponadto w tak interesujących momentach gry zawężają się więzi między nimi, dzięki czemu komunikacja w firmie przechodzi na znacznie wyższy i bardziej praktyczny poziom – nie ma sporów, czy niedopowiedzeń, a czysta relacja ze wspólnym celem nastawionym na dobro firmy. 

Gdzie zgłosić się o pomoc?

Wiadome jest, że organizacja takiego szkolenia-gry nie byłaby możliwa przed pracodawców, dlatego najczęściej zgłaszają się oni do firm, które specjalizują się zarówno w grach terenowych, jak i szkoleniach firmowych. Jedną z takich firm jest Ekspedycja Express, która zajmuje się kompleksową organizacją takich wydarzeń, dopasowując je do wymogów i kryteriów przedsiębiorców. 

Podsumowanie 

Jednoznacznie można więc stwierdzić, że przeprowadzanie szkoleń firmowych w postaci terenowej integracji jest możliwe. Wystarczy jedynie odpowiednia organizacja, a pracownicy będą się cieszyć wspólną zabawą i nowo nabytymi wieloma umiejętnościami.