Sprawdź, co powinno zawierać zaproszenie na bal maturalny

zaproszenia

Bal maturalny popularnie nazywany studniówką jest wielkim i wyjątkowym wydarzeniem w życiu młodego człowieka, który wchodzi w świat dorosłych. Jego nazwa wzięła się od czasu odmierzanego do matury. Zgodnie z tradycją odbywa się on zawsze na sto dni przed egzaminem dojrzałości. Bal maturalny oddzielał czas błogiego lenistwa od intensywnej nauki, której celem miało być przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Po studniówce należy wziąć się ostro do nauki.

Jaka jest historia balów maturalnych?

Studniówki tradycyjnie odbywają się w styczniu i lutym. Tradycja ich organizowania sięga lat trzydziestych dwudziestego wieku. Po raz pierwszy miała ona miejsce w 1932 roku, kiedy pojawił się egzamin dojrzałości. Dziś bal maturalny i studniówka to jedna i ta sama impreza. Kiedyś młodzież bawiła się zarówno na studniówce, jak i komersie, który odbywał się po zdanej maturze. Z czasem bal maturalny zyskał na znaczeniu, jako jedyna impreza dla uczniów kończących szkołę średnią. 

Zgodnie z tradycją każda tego rodzaju uroczystość  rozpoczyna się częścią oficjalną, po której młodzież tańczy poloneza. Bez niego trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek studniówkę. Jest to żelazny punkt programu każdego balu maturalnego, którego przygotowanie pochłania mnóstwo czasu przed uroczystością.

Jak przebiega bal maturalny?

Bal maturalny jest niezwykle ważną uroczystością dla uczniów, gdyż kończy pewien etap ich życia. Po maturze każdy wybiera własną drogę i rozpoczyna dorosłe życie, dlatego studniówka ma tak duże znaczenie dla młodzieży. 

Niezwykle istotną sprawą wobec tego jest zabawa w eleganckim i stylowym otoczeniu, pięknych kreacjach, gustownych i wytwornych garniturach. Każdy z uczniów pragnie w tym wyjątkowym dniu wyglądać spektakularnie, aby podkreślić rangę wydarzenia. Sama forma balu maturalnego zależy od szkolnej tradycji. W niektórych placówkach impreza odbywa się w wynajętej sali, w hotelowej restauracji, a nawet pałacu. W innych natomiast jest to uroczysty wieczór w sali gimnastycznej lub auli

Przebieg uroczystości w każdej szkole z reguły jest taki sam. Bale maturalne zazwyczaj zaczynają się od części oficjalnej, czyli przemówienia dyrektora i przedstawicieli Rady Rodziców. Młodzież składa podziękowania i wręcza kwiaty swoim wychowawcom oraz nauczycielom. Kolejnym punktem programu jest polonez, tańczony z osobami towarzyszącymi lub w gronie samych uczniów szkoły. 

Potem jest czas na posiłek i tańce przy muzyce granej często przez zespół. W przerwach pojawia się kolejna porcja pysznych dań i często tort. Dużym zainteresowaniem cieszą się wspólne zabawy w pociąg, bądź tańce w kółeczku. Niezbędną osobą na studniówce jest fotograf i kamerzysta. Pamiątkowe zdjęcia i filmiki są wdzięczną pamiątką na całe życie. Zabawa zazwyczaj trwa do białego rana. Na zakończenie zwykle pojawia się wzruszający utwór kończący studniówkę.

Jak powinno wyglądać zaproszenie na bal maturalny?

Tradycja wręczania papierowych zaproszeń na bal maturalny jest warta kontynuowania, choć pojawia się także obok nich forma ustna. Należy jednak pamiętać, że wizytówką każdego balu, nie tylko maturalnego są właśnie zaproszenia. Pięknie wykonane ręcznie lub wydrukowane na dobrej jakości, eleganckim papierze, z oryginalną grafiką zachwycą każdą osobę, która je otrzyma. Na nim powinny się znaleźć niezbędne informacje o studniówce, między innymi miejsce i data uroczystości wraz z dokładną godziną jej rozpoczęcia. 

zaproszenia

Warto umieścić także prośbę o potwierdzenia przybycia na bal maturalny osoby zaproszonej w celu uniknięcia niepotrzebnych kosztów. Jest to informacja istotna w przypadku organizowania studniówki w restauracji. Niektórym gościom powinno się wręczyć zaproszenia osobiście. Należą do nich na pewno dyrekcja szkoły, nauczyciele i wychowawcy klas, a także przedstawiciele Rady Rodziców.

Bale maturalne – Wrocław

Bal maturalny jest jednym z najpiękniejszych momentów w życiu uczniów, dlatego warto zdać się na profesjonalistów przy jego organizacji. Wrocławskie restauracje i hotele kierują do szkół ciekawą ofertę przygotowania tego rodzaju uroczystości. Warto z niej skorzystać i zapewnić uczniom studniówkę na najwyższym poziomie, który będzie zapowiadać sukces na egzaminie maturalnym. 

Profesjonalna organizacja, magiczne wnętrza i pyszna, tradycyjna kuchnia w nowatorskim wydaniu zapewnią uczestnikom balu maturalnego we Wrocławiu doskonałą zabawę, o której nie zapomną przez długie lata.